Ametite linna tunniplaan ümbritsevast maailmast (ettevalmistusrühm) teemal. Klassi tund. Minu linna elukutsed Suure reisibüroo töötaja

Vallaeelarveline koolieelne õppeasutus

"Kombineeritud tüüpi lasteaed nr 32" Kaasani Privolžski rajoon

NOD-i kokkuvõte MTÜ-le “Sotsiaalne ja kommunikatiivne areng”

"Kutselinnak"

Esitatud:

Khaziakhmetova L.A.

Kaasan, 2015

Tunni eesmärgid:

Hariduslik:

Süstematiseerige ja laiendage oma sõnavara sellel teemal leksikaalne teema, tugevdada õige kasutamise oskust suuline kõne grammatilised struktuurid

Hariduslik:

Arendage loogilist mõtlemist, kuulmis tähelepanu, mälu

Arendada oskust kõrva järgi tuvastada moonutatud loogilisi ja grammatilisi struktuure

Arendada oskust moodustada ühiseid lauseid ühe semantilise rühma piires

Arendage oskust vastata õpetaja vastusele dialoogi ajal ühise lausega

Arendada oskust kirjutada kirjeldav lugu graafilise diagrammi abil

Hariduslik:

Kasvatada arusaamist elukutsete tähtsusest inimeste elus (arutlused erinevate elukutsete inimeste tegevuse lõpetamise tagajärgede kohta)

Varustus: magnetofon

Materjalid: A3 lehed (alarühmades töötamiseks), geomeetrilised kujundid, piktogrammid, erinevate elukutsete inimesed, esemed: haamer, käärid, fotoaparaat, pintsel, föön, saag.

Eeltöö:

Lugemine ilukirjandus V. Majakovski “Kes olla”, E. Permyak “Ema töö”

Ameteid kujutavate piltide vaatamine, teema kohta kirjeldavate lugude kirjutamine.

Muude mängude läbiviimine: "Kellele mida vaja on?", "Mis on lisa?" "Arva kirjelduse järgi", süžee rollimängud, trükitud lauamängud.

Tunni edenemine

Lapsed istuvad vaibal, poolringis

Tere! Isenmesez!

Vaibal on erinevaid esemeid: haamer, käärid, fotoaparaat, hari, föön, saag.

Kasvataja: Vaata, milline jama! Keegi jättis esemed maha. Nimetage need. Ma arvan, et puusepp jättis haamri maha. Kes jättis käärid maha? jne. Neid esemeid vajavad erinevate elukutsete inimesed. Mis on elukutse?

Lapsed: elukutse-töö, äri, millega inimene tegeleb (tema töötegevus)

Mida on vaja eriala saamiseks teha? (õppige hästi, tean palju, lõpetage õppeasutus)

Täna läheme "Kutselinnakusse"

Töö alustamiseks mängime kõigepealtmäng "Tähed ja ametid".Näitan tähte ja peate nimetama ainult need ametid, mis algavad selle tähega.

(B – arst, loomaarst, õpetaja, sõjaväelane, autojuht

K – kontroller, kassapidaja, konduktor, astronaut, müürsepp, kondiiter

P – pagar, rätsep, kokk, tuletõrjuja, politseinik, lendur, piirivalvur, konduktor, juuksur, müüja)

Hästi tehtud! Täitsime selle ülesande. Vaata, meie linn on kadunud ja meil on palju asju teha – koostada oma linna plaan, ehitada maju, sillutada tänavaid, istutada puid... Meil ​​on vaja erinevaid spetsialiste. Milliseid ameteid kutsuksite?

Kasvataja: Tulge lauda. Nüüd teie ja mina muutume arhitektideks, ehitajateks, puuseppadeks ja hakkame oma linna ehitama. (meeskonnatöö . Lapsed 5-liikmelistes rühmades liimivad erinevaid maju, koole, tänavaid ja “ehitavad” linna)

Nii töötas linnade ehitamisel palju eri elukutsete inimesi. Nüüd kuulame laste lugusid nende ehitatud linnadest.

- Oleme ehitanud uue linna, kus inimesed saavad elada. Siin on kõik vajalik olemas, aga millest jääb linnal puudu? (inimesed, erinevad elukutsed)

Kasvataja: Ja nüüd teen ettepaneku mängidamäng "Mis juhtub, kui..."

Kas kokad lõpetavad toidu valmistamise?

Kas arstid lõpetavad inimeste ravimise?

Kas õpetajad lõpetavad laste õpetamise?

Kas ehitajad lõpetavad majade ehitamise?

Kas kõik juhid keelduvad rooli istumast?

Kas politsei lõpetab töökohustuste täitmise?

Kehalise kasvatuse tund “Elukutsed”

Paljud elukutsed
maailmas koos meiega!

Käed vööl – keerab keha paremale
vasakule.

Räägime nüüd neist:

Sirutage käed külgedele.

Siin on õmbleja, kes õmbleb särke,

Liigutused kujuteldava nõelaga.

Kokk teeb meile kompotti,

“Sega” vahukulbiga.

Piloot lendab lennukiga -

Käed küljele,

Maandumiseks ja õhkutõusmiseks.

Nad lasevad need alla, nad tõstavad neid üles.

Arst teeb meile süste

Ületage Ühendkuningriik. sõrmed pea kohal.
Liikumine: peopesa - rusikas.

Ja koolis on turvamees.

Käed – kõverdatud küünarnukid "jõužest"

Müürsepp laob tellist

Vaheldumisi asetage käed üksteise peale
ülevalt alla.

Ja jahimees püüab uluki kinni

Nad teevad binoklit sõrmedest.

On õpetaja, on sepp,

Painutage sõrmi, loetledes ametid

Baleriin ja laulja.

Et omada elukutset,

Sirutame sõrmi.

Sa pead palju teadma ja oskama

Pöörab kätega (käeselg).

Noh, õppige mu sõber!

Viigutage näppu.

Ja muidugi ärge olge laisk!

Nimetissõrme negatiivne liikumine.

Nüüd peame kutsuma oma linnadesse inimesi erinevatelt elukutstelt. Selleks mängime teiega mängu.Töötamine piktogrammidega

Koolitaja: Poisid, teie laudadel on pildid, mis kujutavad erinevate elukutsete inimesi. Peate rääkima oma erialast ilma seda nimetamata ja me peame ära arvama, millisest ametist te meile rääkisite. Ja et lugu oleks täpne ja terviklik, võite kasutada plaani diagrammi. Koolitaja: Tuletagem meelde, mida diagrammil olevad pildid tähendavad:

1. Käsi – mida selle eriala inimene teeb.

2. Geomeetrilised kujundid – milliseid esemeid ta tööks vajab.

3. Süda – millised omadused peaksid selle eriala inimesel olema?

Näidislugu: See mees lõikab inimeste juukseid ja teeb neile ilusaid moekaid soenguid. Tööks vajab ta: käärid, kammid, föön, lokirullid, parfüümid. Ta peab olema tähelepanelik, viisakas, korralik

4. Füüsiline treening. “Tantsijad” (lapsed, erinevat tüüpi muusika saatel, esitavad õpitud tantsuliigutusi muusikatund) – kui nad arvavad tantsija ära. Mees tahtis lõõgastuda ja ta mõtles välja muusika. Millised ametid on muusikaga seotud? (laste vastused: baleriin, tantsija, DJ, viiuldaja...)

Nüüd on meie linnas kõik olemas, et inimene saaks elada ja töötada. Kõik on omal kohal. Kelleks tahaksid tulevikus saada? (laste vastused)

Kuid kõige tähtsam, mida tahaksin teile öelda, on see, et te võite olla igaüks: suurepärane arst, osav juuksur, asjatundlik kokk, autojuht, õpetaja, aga kui inimesel on süda paha, kui ta on kade ja isekas, siis selline inimene oma tööga rõõmu ei paku. Seetõttu soovin kõigepealt, et olge lahked ja osavõtlikud inimesed. Ja mulle tundub, et valite elukutse õigesti, targalt, oma südame järgi.

1 laps: Arst ravib meid valust,

2. laps: Koolis on õpetaja

3. laps: Kokk teeb meile kompotti,

4. laps: Juuksur lõikab kõigi juukseid.

5. laps: Rätsep õmbleb meile püksid.

6. laps: Ja me peame teile ütlema:

KÕIK: Meil pole täiendavaid elukutseid,

Kõik elukutsed on olulised!


“Lastele mõeldud elukutsed” - pidage meeles objekte - assistente. Õpetaja tegevus. Elukutse: fütodisainer. Laps ja ametite maailm. Disainer. Kohtumised erinevate elukutsete inimestega. Kehalise kasvatuse minut. Mis siin üleliigset on? Milliseid lilli kasutab fütodisainer kompositsiooni loomisel? Näpunäiteid, kuidas lilli kauem värskena hoida. Kirjutage värvide nimed.

"Kutseoskuste võistlus" - võistluse vorm. Venemaa, 2012.

“Inimene ja ametid” - kokk. Sinu valik. Tehke oma valik. Elukutse. Geograafia erialad. "Igal käel on oma haare, igal peal on oma kalded." Peab olema võimeline: ennustajad. Valmistuge ametit valima... Päev avatud uksed. Lennunduse meteoroloogia. Lapsepõlve unistused. Meremeteoroloogid. Kutsealade tüübid:

"Inimene elukutsete maailmas" - Kutsesobivus. Määrab inimese ameti 13. Arva ära vanasõna. Elukutse valimine on raske ja vastutusrikas samm iga inimese elus. Dešifreerige ütlus. Professionaalne plaan. Kutsemaailma mitmekesisus. Funktsionaalne tööjaotus. Reeglina tähendavad huvid "TAHAN TEADA" ja kalduvused "TAHAN TEHA".

“Isik ja elukutse” – teema 4.1. Kutse mõiste, ... Kutsealade klassifikatsioon E.A. Klimov. Tööaine järgi (kutsetüübid). Teema 4.3. Kutsealade tüübid. Käsitööliste ametid. Ilu loomine. „Isik-märgisüsteemi” tüüpi kutsealade alaliigid. Kirurg. Tööjõu vahendite (tööriistade) abil (kutseosakonnad). Signaalide vastuvõtmine ja edastamine.

"Elukutse ja inimene" – see, mida näete, on see, mida saate. Kuidas aru saada, kas valitud eriala sobib sulle või mitte? Nad ainult unistavad kõrgest palgad. Viga nr 6. Mahatma Gandhi. Norman Vincent Peale. Viga nr 2. Vastuvõtlikkus (ennekõike toimuva helgema poole nägemine). Päris lõbus on teha võimatut.

Teemas on kokku 22 ettekannet

Šapšinskaja keskkool Tatarstani Vabariigi Võsokogorski rajoonis

Klassi tund teemal

"Minu küla elukutsed"

(4. klass)

Õpetaja algklassid

1. kategooria

Kondratjeva Nelli Anatoljevna

Plaan – klassi märkmed.

Teema: “Meie küla elukutsed”

Eesmärgid: Anda õpilastele ettekujutus põllumajandusega seotud ametitest. Õpilaste arusaamade üldistamine töö olulisusest inimelus Armastuse, hooliva suhtumise, austuse oma sünniküla, piirkonna ja kodanikutunde kasvatamine. Huvi kasvatamine õpilastele tulevase elukutse saamiseks vajalike õppeainete vastu. Õpetage õpilasi ametite maailmas orienteeruma.

Varustus: esitlus, multimeediaprojektor, ekraan, arvuti.

Tunni edenemine.

Sissejuhatus.

Õpetaja: Poisid, täna teeme reisi oma kodumaale, armastatud Shapshi külla.Ajalooliste andmete kohaselt asutati Shapshi küla 1552. aastal pärast Kaasani vallutamist Ivan Julma poolt. Kuigi on põhjust arvata, et siin elati ka varem. Tõepoolest, on raske ette kujutada, et nii igas mõttes mugavas kohas pole iidsetest aegadest peale asustatud. Ajaloolaste sõnul oli Võsokogorski oblasti territoorium asustatud juba 1. aastatuhandel pKr. Ja järgnevatel sajanditel ei olnud need maad tühjad. Ja küla nimi - Shapshi, nagu kohalikud ajaloolased usuvad, on tõenäoliselt tatari juured.

(Vaadake slaide Shapshi küla kohta.)

Vaata, kui ilus on meie küla, kui palju rohelust ümbritseb seda. Ja iga aastaga muutub meie küla aina ilusamaks. Ja kui palju meie külas elab kasulike ja vajalike ametitega inimesi.
Täna proovime sellest rääkida maaelu ametid et teie hinges süttib säde, armastuse ja austuse säde töötav elukutse külamees.

Libisema

Kes olla?
Kui kiiresti aastad lähevad
Peaaegu kaheksateist.
Peame nüüd mõtlema
Mida me hakkame tegema.
Kes joonistab, kes laulab
Kes sepistab töökojas metalli?
Kui tahad, võid leiba kasvatada,
Saatke satelliit kosmosesse.
Maal on palju tööd
Ma tahan kõike proovida.
Et omada elukutset,
Peame laiskusest üle saama.
Õppige koolis hästi
Et saaksime teie üle uhked olla

Elukutsed
Maailmas on palju ameteid,
Ja need on meile kõigile väga olulised:
Arst, õpetaja, torumees, professor,
Insener, akrobaat ja tööline.
Kõik elukutsed on väga erinevad -
Vahel on raske valikut teha.
Huvitav ja ohtlik
Need võivad saada kellelegi saatuseks.

Õpetaja: Kes on kõige rohkem peamine mees külas? Kas esimees või majandusteadlane? Ei! Peamine on see, kes kasvatab leiba, kes künnab lõputut põldu, külvab vilja mulda ja sügisel koristab kuldse teraga täidetud kõrvu.

Libisema

(Õpilane räägib maamasina operaatori erialast.)
Põllumajandus on toodang, mis on täis masinaid, tööriistu ja seadmeid. Usaldatud võimas tehnoloogia maapiirkondade masinaoperaatorid. Põllul ei tehta ainsatki vagu ilma masinate, seega ka masinaoperaatorite osaluseta. Ilma nendeta ei panda mulda ainsatki seemet ega mugulat, peaaegu kõik kasvatamise, koristamise ja töötlemise toimingud teevad nemad - masinaoperaatorid.
Masinaoperaator on tööline Põllumajandus, kes tunneb ja kasutab tootmisprotsessis mitte ainult traktoreid, kombaine, vaid ka paljusid tööriistu ja mehhanisme.
Maa elab oma seaduste järgi. Ta, nagu elusolend, võib haigestuda, kannatada janu ja tal on oma iseloom. Põllumehe töö on see tegelane ära tunda, paljastada kõik maakera saladused. Ja siin vajab ta kannatlikkust, teadmisi, kogemusi ja annet.
Põllumehe töö pole kerge ja ebatavaline, tema elu on huvitav ja kordumatu. Talupoja tööd ei saa jagada võrdselt igale päevale, seda ei saa mõõta ei päevavalguse ega väsimusega. Aga kui ilus on maa, millele inimene on rakendanud nii oma mõistuse kui südame, kui ilus on ta ise oma töös!
Üle põllu roomab nurruv kummaline koletis. Ja see koletis jätab traktoristi käsklusi järgides maha laiad mustad triibud kõrre kollasele taustale. Päevaga muutub meie silme all kümnete hektarite maa ilme. Inimese lihased ja masinamehhanismid pingestuvad.
Ja tuleb päev, mil küntud põllul valmib leib, mida tuleb koristada ilma ainsatki tera kaotamata!
Igaüks, kes valib masinaoperaatori elukutse, peab armastama ja mõistma maad. Ta peab teadma mitte ainult mitmesuguseid seadmeid, vaid ka põllumajanduse, agrokeemia põhitõdesid, et kompetentselt määrata mullaharimise ja seemnete külvamise sügavus ning väetise kasutusnormid ning täpselt valida töö ajastus, alates vähimast. kõrvalekalle vähendab saagi kvaliteeti. Lõppude lõpuks hinnatakse masinajuhi oskuste tulemust kogutud viljakoguse järgi.
Masinaoperaatori elukutse tuleb valida mitte sellepärast, et mujal poleks, vaid hinge ja kutsumuse järgi. Põllumees olla on suur au!

Õpetaja : Kes on masinajuhi kõrval külvi ja saagikoristuse tüüri juures? Ka külas tähtis inimene - agronoom! Kvaliteet sõltub sellest istutusmaterjal ja tootlikkust. Kuulame selle kohta lugu.

Libisema

(õpilane räägib)
Agronoom on taimekasvatajate seas levinuim elukutse. Kogu tema tegevus põhineb bioloogia- ja agronoomiaalastel teadmistel.
Agronoomilises “kuningriigis” näib iga ettevõte olevat seotud igapäevaste asjadega, mis meid ümbritsevad - põllud, metsad, pinnas. Kuid elus on veel nii palju tundmatut ja tähelepanuväärset kultuurtaimed, kui palju veel avastamata saladusi on mullas.
Agronoom peab olema tähelepanelik, märkama ja oma töös arvestama looduses toimuvate muutustega.
Õpetaja : Need, kellel on hobune, on sõbrad,

Kas te ei saa neid veega üle valada?

Laste vastus. (peigmees)

Libisema

(õpilase lugu peigmehest)

Vormi algus

Vormi lõpp

Hea peigmehe hobused on rahulikud, õrnad ja usaldavad. Hobustele meeldib, kui nende igapäevast rutiini rangelt järgitakse. Peigmees on söötmisega hiljaks jäänud – nad hakkavad kabjaga peksma, vehkima rahulolematult peaga ja suruvad kõrvad pähe. Nad annavad neile süüa ja nad rahunevad.
Peigmees hoolitseb haige hobuse eest ja annab talle rohtu.
Hobused teavad, et keegi peale peigmehe ei saa valjasid, kaelarihma ega sadulat korralikult kinnitada. Hobuse eest hoolitsemisel hoiab peigmees rakmed korras, need peavad alati töökorras olema. Samal ajal parandab peigmees rakmeid. Ja kui vaja, saab temast peigmees ja sepp, kes mitte ainult vankrit ei paranda, vaid ka hobust kingib.
Nii selgub, et hea peigmees on natuke koolitaja, natuke veterinaar, natuke sadulsepp ja karjamees.
Ühesõnaga, peigmees on "hobuprofessor".
Hobune on parim visiitkaart peigmees, tema seisundi järgi on lihtne kindlaks teha, kas teda hoiab lahke või hooletu peigmees.
Hobuse jõud on väike, kuid kohusetundliku hoolega suureneb see mitu korda. Hobuse jõud, eluiga, jõudlus – kõik on õige ja tähtsa inimese – peigmehe – kätes.

Õpetaja: Mis siis, kui loomad äkki haigestuvad?

Laste vastus. (veterinaar)

Libisema

(Tudengi lugu loomaarstist.)

Ja kui hobune äkki haigestub, vaatab loomaarst üle, kuulab, paneb diagnoosi ja määrab ravikuuri.

Veterinaararsti eriala põhifookuses on loomade ravi, võitlus inimese vaevustega piirnevate loomahaigustega. Põllumajanduses hoiab selle profiiliga spetsialist ära rikkumisi erinevate kemikaalide kasutamisel, mis loomset toitu sattudes võivad koguneda ja lõpuks muutuda toidu saasteallikaks. Veterinaar teostab vahetult ka liha, piima ja muude loomsete saaduste sanitaarkontrolli.

Õpetaja :Millised elukutsed veel loomadega töötavad?

Lapsed: Zootehnik.

Libisema

Õpetaja: Kuulame selle kohta lugu.

(Õpilase lugu loomakasvatusspetsialisti erialast)

Kaasaegneloomateadus ulatub tagasi antiikajast ja pärineb Vahemere maadest ( Iidne Egiptus, Vana-Kreeka). 19. sajandil kasvas järsult bioloogide uuritud objektide hulk, mille hulka kuulus ka praktiline loomakasvatus. Praegu omandab loomakasvatusspetsialisti töö põllumajanduse jaoks tohutu praktilise tähtsuse, töötlev tööstus, loodusvarade mõistlik kasutamine ja loodushoid.

Loomakasvatusspetsialist korraldab erinevaid üritusi tõhus töö loomakasvatuskompleks (linnufarm, seafarm, küülikufarm, karusloomafarm jne). Piirkond ametialane tegevus loomateadus on: loomade valik ja aretus geneetika ja biotehnoloogiliste meetodite abil, igat tüüpi loomade toitumise väljatöötamine, loomakasvatuses toodetavate toodete kvaliteedi ja kvantiteedi kontroll, karusnaha tooraine kaubauuringud,kõrgtehnoloogiate valik ja rakendamine keskkonnasõbralike toodete tootmiseks.

Õpetaja : Ja selleks, et teada saada, millisest ametist me järgmisena räägime, peate mõistatuse ära arvama.

Ta peab palju tööd tegema

Ja töötage tulega,

Et meil oleks see õhtusöögiks

Puder või ja piimaga. (Piimaneitsi.)

Libisema

(Õpilase jutt lüpsjast)

Sõna lüpsja tuli meile alates iidne India. See tähendab "lapsehoidja", "õde". See on hea ja õige sõna. Kui naine poleks ammu mõelnud kitsede ja lehmade, pühvlite ja lammaste lüpsmisele, poleks meie toidulaual olnud võid, juustu ja kodujuustu. Laual poleks isegi kruusi piima.

Kolhoosiküla magab. Varahommik. Vaikus. Siis aga süttis korraga mitu akent. Uksed krigisesid. Tänaval kõlasid hääled. Need on lüpsma tormavad lüpsjad. Nemad on esimesed, kes külas tõusevad.

Lüpsjatel on palju muresid. Lehmi on vaja puhastada ja joota, kolm korda päevas lüpsta ning enne lüpsmist iga lehma udara puhtaks pesta. Vaja on suurt oskust ja tähelepanelikkust, sest igal lehmal on oma iseloom, oma isu.

Tuhandeid aastaid lüpsti lehmi käsitsi, kükitades või põlvitades. Töö lõppedes tundusid mu käed tuimad, nagu oleksin vedanud sadu kilogramme lasti. Nüüd on lüpsjale appi tulnud mehhanismid: automaatjoodikud, automaatsöötjad ja isegi elektrilüpsimasinad.

Õpetaja : Poisid, kuulake veel ühte mõistatust ja arvake ära, kes see on?

See väike lapsMagab ilma linade ja mähkmeteta,Pruunide kõrvade allNad ei anna talle patju.

Tal on neli jalgaTa kõnnib ilma mantlitaTa kannab galosše ja saapaidEi kannaks seda millegi pärast.

Nad ei õmble talle särke,Nad ei õmble talle pükse,Nad ei anna talle mütsi,Nad ei küpseta talle pannkooke.

Ta ei saa öelda: "Ema,Ma tahan süüa." Ja seetõttuTerve päeva muigab ta kangekaelselt:"Moo."See pole üldse laps -See on väike...(vasikas).Õpetaja . Ja vasikalaudade tööga lähemalt tutvumiseks läheme ekskursioonile vasikalauta.

Ekskursioon vasikalaudas .

Sel aastal on meie vasikatel abiks ka meie 8.-10.klassi koolilapsed, kes käivad iga päev talus neid toitmas.Kuulame, mida nad teile oma töö kohta räägivad. (Lugu keskkooliõpilasest

talus töötamine)

Libisema

Vasikate pidamise ruum on üsna avar. Püüame selle puhtana hoida.

Kari on väike - 8 vasikat. Kõiki tuleb toita, joota, puhastada, vajadusel ravida.

Kõik kariloomad jaotatakse vastavalt vanusele karjadesse. Vasikalaudas hooldatakse neid kuni 8 kuud ning seejärel viiakse mullikad naaberhoovi ja valmistatakse poegimiseks ette ning pullvasikad viiakse vanemate vendade juurde teise karjalauta.

Vasika eemaldamine toimub üks kord kuus, vajadusel - kaks korda.

Dieedi ja toitumisskeemi koostavad spetsialistid. Noorloomade toitumise järelevalvet teostab loomakasvatusspetsialist. Igal hommikul vaatab ta vasikalauda sisse, kas kõik komponendid on laos.

Pärast söötjate õhtustest prahist puhastamist jagame vasikatele heina. See on väga kasulik seedimisele ja soodustab soodsalt kogu sööda edasist imendumist. Ja kui palju ravim- ja kasulikke ürte see sisaldab!

Varsti ilmub välja söödajaoturiga traktor. See tähendab, et nad tõid silo.

Sel ajal, kui vasikad söövad, koristame karjades. See protseduur on töömahukas ja raske. Peale sõnniku eemaldamise tuleb ju saepuru tuua ja põrandale visata, et see kuivaks jääks. Peab ütlema, et töö vasikafarmis käib valdavalt käsitsi. Olemas on vaid sõnnikuärastuskonveier.

Tööd on nii palju, et puhkamiseks pole aega.

Kui kõik loomad olid söönud, heitsid nad pikali pehmele ja puhtale põrandale, närides oma toitu olulisel määral.

Vasikad armastavad süüa ka lakkumist – see on segu mineraalainetest ja vitamiinidest, mida igas karjas alati leidub.

Läheneb keskpäev. Sa võid koju minna. Kuid tööpäev ei lõpe, õhtul peate jälle minema vasikaid söötma ja vajadusel karja koristama.

Kuigi töö on raske, naudime vasikate eest hoolitsemist väga.

Õpetaja : Meie ekskursioon on lõppenud. Sina ja mina oleme palju õppinud, enda jaoks palju avastanud ja jõudnud järeldusele, et maapiirkondades on kõik ametid olulised! Lõpetuseks tahan teile ühe luuletuse ette lugeda. Kes selle autor on, pole oluline. Igaüks võib seda enda nimel rääkida.
Olen külamees, olen talupoeg,
Olen teraviljakasvataja ja hobusekasvataja.
Ma olen mees, olen venelane!
Ja uskuge mind, ma olen selle üle uhke.
Olen postiljon lumes ja äikeses
Koputab su akna all.
Olen mesinik ja agronoom.
Külas olen natukene kõigist.
Ma külvan teravilja, ravin vasikaid,
Ajan öösel karja karjamaal.
Ja koolis ma õpetan lapsi
Armastada oma koduküla.
Olen külamees, olen külamees.
Olen kodanik! Ma olen venelane!
(M.V. Ryzhova)

Loovmeeskonna lugu üritusest

"Minu elukutse on minu linna jaoks."

Me loome oma elu ise

Ja me nimetame seda saatuseks.

Sihtmärk:

1. Kujundada 9.-10.klassi õpilastele positiivset motivatsiooni töötegevus

2. Valmistage õpilasi ette teadlikuks elukutsevalikuks vastavalt nende võimetele, psühhofüüsilistele andmetele ja Samara piirkonna Toljatti vajadustele

Ülesanded:

1. Eduka karjäärivaliku probleemi ajakohastamine

2 .Õpilaste teadlikkus inimese soovide ja võimete erinevusest.

3 . Õpilaste teavitamine Toljati tööturu olukorrast

Ürituse käik:

    Klassijuhataja ja õpilaste vestlus teemal õige valiku tegemine elukutsed "Pro" meeskonna sõnavõtt koos uurimistulemustega valdkonnas "TAHAN", "CAN" Professionaalse meeskonna aruanne "MUST" uurimistöö valdkonnas. 10. klassi õpilaste projektide esitlus “Minu elukutse minu linnale” Ümarlaud Koolinoorte Karjäärinõustamiskeskuse esindajatega.

https://pandia.ru/text/78/245/images/image003_59.jpg" alt="IMG_2515" align="left" width="353 height=265" height="265">!} .

DIV_ADBLOCK49">


Või põllul väljaspool agulit, -

Tehke oma valik kellegagi pärast seda,

Tee ei jää meelde.

Kui inimene ei tea, millisele muulile ta suundub,

ükski tuul ei soosi teda.

Seneca

Võtsime need sõnad oma töös motoks VALIKU VALEMIT uurides. Meil endal oli suur huvi töötada kolmel esitatud suunal. Jah, nüüd saame selgelt aru, et KUTSETAMISE VALIK põhineb kolmel sambal. Püüdsime oma kooli kümnendikele selgelt ja selgelt öelda, et valitud erialal võib igaüks vabalt tõusta nii kõrgele, kui võimed ja soovid lubavad.

Mopeed, klarnet ja tiivad rakettidele.

Teaduse revolutsiooniliseks muutmiseks.

Ilma pingutamata. Lihtsalt. Igavus

Ma tahan, et inimesed mind jumaldaksid.

Nad vaatasid mulle suu lahti...

Lõpeta, mu sõber, sa unustasid mitu tingimust! Et olla valitud erialal edukas, pead kinni pidama kindlast eneseanalüüsi plaanist. Püüame teid aidata! Esitasime poistele eneseanalüüsi plaaniga märkmed. Nad selgitasid üksikasjalikult, milliseid samme tuleb astuda, et elukutse valikul mitte eksida.

Õige elukutse valik on enesekindlus, meelerahu ja materiaalne heaolu täiskasvanueas.

Samuti püüdsime kaitsta lapsi elukutse valikul ette tulevate vigade eest.

Pärast uuringut kolmes valdkonnas jõudsime järgmistele järeldustele:

1. Te ei saa käsitleda oma elukutse valikut muutumatuna.

Igas tegevusvaldkonnas toimub inimese kvalifikatsiooni tõustes ametite ja ametikohtade muutumine. Kus suurim edu saavutavad need, kes on esialgsed etapid hästi läbinud.

Analüüsige olukorda tööturul. Pange tähele, et igal aastal ilmub uusi elukutseid. Olge valmis selleks, et peate regulaarselt oma oskusi täiendama ja omandama seotud erialasid. Ärge kartke, et elukutse valik nüüd, 11. klassis, määrab saatuslikult kogu teie saatuse. Valikute muutmine, meisterdamine uus eriala teeb sinust väärtusliku spetsialisti, kellel on nõudlus interdistsiplinaarsetes tegevusvaldkondades. Sinu esimene elukutse, isegi kui sa hiljem ümber mõtled ja midagi atraktiivsemat leiad, tuleb ootamatutes olukordades kasuks. Näiteks kunstikriitiku esimene haridus aitab teise haridusega juristil mõista antiikväärtuste pärimise keerulisi küsimusi...

2. Te ei tohiks kuulata valdavaid arvamusi elukutse prestiiži kohta

Elukutse suhtes avaldub eelarvamus selles, et mõnda ühiskonnale olulist elukutset ja ameteid peetakse väärituks ja väärituks (näiteks prügivedaja või korrapidaja). Majandusteadlane või psühholoog ei ole ühiskonnale kasulikum kui keemik või mehaanik. Arvestada tuleks elukutse prestiižiga – aga alles pärast oma huvide ja võimetega arvestamist. Vastasel juhul on teil (kui teil on) "moes", kuid mitte nauditav eriala. Või, mida kuradit, leiad end kõlbmatuks põhiliste tööülesannete täitmiseks...

3. Te ei saa oma kaaslaste mõjul elukutset valida (seltskonna jaoks, et mitte maha jääda)

Elukutse valime oma “maitse” ja “suuruse” järgi, nagu riideid ja jalanõusid.


Rühmatunne ja kaaslastele orienteeritus on meie ealiste laste väga positiivsed omadused. Peate proovima näha, mille poolest erinete oma kaaslastest ja mille poolest olete sarnased. See aitab teil mõista, et kui Vasya läheb tuletõrjujaks õppima (ja ta on riskantne inimene), ei pruugi see elukutse teile meeldida (olete väga ettevaatlik ja mõistlik).

4. Viga on huvi tunda ainult eriala välise või mõne privaatse poole vastu.

Selle kerguse taga, millega näitleja laval kuvandit loob, on intensiivne igapäevatöö. Ja ajakirjanikud ei esine alati telesaadetes - sagedamini sõeluvad nad enne ettevalmistamist läbi palju teavet, arhiive, räägivad kümnete inimestega.

10-minutiline sõnum, millele annab häält ka teine ​​(telediktor).

5. Aegunud ideed töö olemuse kohta materjali tootmise sfääris

Komplekssed ja huvitav tehnika, töökultuur paraneb.

6. Kindlasti tuleks elukutse valikul arvestada oma kehaliste omaduste ja puudustega, mis on olulised.

On elukutseid, mis võivad olla teile vastunäidustatud, sest need võivad teie tervist halvendada.

10. Kutse valikul probleemi lahendamisel või sellele mõeldes peaksite teadma põhitoiminguid, toiminguid ja nende järjekorda

Kui lahendate matemaatikaülesande, siis seda ka teete teatud toimingud teatud järjestuses. Sama oleks mõistlik teha ka elukutset valides.

Elukutse valimine on mitme väärtusega protsess, seda mõjutavad erinevad tegurid.

Meie koostatud ettekanded sisaldasid palju kasulikku mõtteainet: millised elukutsed on meie linnas mõne aasta pärast nõutud, mis ametid need on, kust neid saab. Oleme välja töötanud erinevaid meeldetuletusi, infokaarte erinevate kutsetegevuse valdkondade, erialavalikut mõjutavate tegurite kohta.

"Kus on suur soov, seal ei saa olla suuri raskusi," ütles meie meeskonna "Aju" vestluse lõpus.

Tagasiside ürituse kohta.

Peal kooliväline tegevus 10 a klass "Tingimused" optimaalne valik elukutsed” tutvustas PROFI meeskond uurimistöö tulemusi valdkondades “TAHAN” ja “SAAN”. Poisid teatasid keskkooliõpilaste küsitluse tulemustest ja tutvustasid neile eneseanalüüsi soovitusi, et teha kindlaks, kas inimese võimed vastavad teatud kutsenõuetele. Kõigile kohaletulnutele jagati meeldetuletusi.

Et poisid otsustaksid, kas nad vastavad isikuomadused elukutse valimisel viidi läbi küsitlus, millele järgnes refleksioon.

“NADO” valdkonna uurimistöö tulemusi esitleti ettekannete vormis. Poisid on väga ligipääsetavad ja sees algne vorm rääkis, milliseid ameteid ja erialasid on Toljatti linnas lähiajal vaja. Räägiti üksikasjalikult nendest erialadest ja ametitest, loetleti, millised isiklikud ja professionaalne kvaliteet tööandjad esitavad potentsiaalsetele töötajatele mõne aasta pärast.

See üritus aitas luua 9.-10. klassi õpilaste seas positiivset motivatsiooni tööks, mõista erialade maailma ja „proovida“. tulevane elukutse enda peal tutvuge probleemidega, mis tuleb kutsetegevuses lahendada. Poisid said teavet täiendõppe ja töötamise kohta Toljatis.

Õppetund teemal "Kohaliku ajaloo integreeritud kursus"
Teema: Minu linna elukutsed
Eesmärgid:
tingimuste loomine ideede kujunemiseks elukutsevaliku väärtuse ja tähtsuse kohta aastal kaasaegne maailm;
nende elukutsete valikul vajalike omaduste ühine arutelu ja arusaamine;
õpilaste suhtluspädevuse kujundamine.
Varustus: tunni esitlus, praktilise töö ülesanded.
TUNNIDE AJAL
Sissejuhatav vestlus.
Ma loen sulle luuletuse ja sa mõtled meie tunni teemale.
Slaid number 1

Igaühel on elus oma mured:
Olgu teil alati töö, mida armastate.
Maa peal on palju ameteid
Ja igaüks neist on oluline.
Otsusta, mu sõber, kes sa olema peaksid.
Lõppude lõpuks on meil üks elu.

Sõnastage tunni teema.
Teema sõnum.
Täna räägime ametitest, meie linna ametitest.
Slaid number 2
Teema: “Meie linna elukutsed”
kaasaegses maailmas on rohkem kui 40 tuhat ametit;
on oluline osata seda mitmekesisust mõista;

Täna õpime:
Slaid number 3
milliseid ameteid meie linn vajab?
kutsealade tüübid, mis on jagatud
tulevaseks erialaks vajalikud omadused ja võimed.

Grupitöö.
Nüüd töötame rühmades.
Sul on laud laudadel.
Kutsealade nimetused
Kutsealade tüübid
Omadused

vet

autojuht

raamatupidaja

kujundaja

mees – mees

mees – tehnoloogia

inimene - loodus

mees - kunstiline pilt

Inimene -
märgisüsteem

huvi tehnoloogia vastu

oskus inimestega suhelda

armastus loomade vastu

sihikindlus ja tähelepanelikkus

kunstiline võime

Ülesanne 1: (sinine + punane) ühendage ametite ja tüüpide nimetused.
Kontrollige slaidi number 4
Milliseid elukutseid klassifitseerite "isik-inimeseks"? (õpetaja, arst) Miks? Tõesta seda.
Ma üldistan: "inimene - inimene" - seda tüüpi tegevustes suhtlevad inimesed üksteisega
Milliseid ameteid liigitate "inimtehnilisteks"? (autojuht, mehaanik) Miks? Tõesta seda.
Üldistan: “mees – tehnika” – tehnikaga seotud elukutsed.
Milliseid elukutseid liigitate "inimese-looduseks"? (veterinaararst, ökoloog) Miks? Tõesta seda.
Üldistan: “inimene – loodus” – inimtegevus on seotud elusloodusega.

Milliseid elukutseid klassifitseerite "inimene – kunstiline kuvand" alla? (disainer) Miks? Tõesta seda.
Lubage mul üldistada: "inimene on kunstiline pilt" - inimeste töö on seotud kaunid kunstid, muusika, kirjandus.
Milliseid elukutseid liigitate "inimene – märgisüsteemi" alla? (raamatupidaja) Miks? Tõesta seda.
Lubage mul üldistada: "inimene on märgisüsteem" - inimesed töötavad märkidega: numbrid, kaardid, diagrammid jne.

Inimestele erinevad tüübid Kutsealadel on olulised erinevad isikuomadused.
Ülesanne 2: (punane + roheline) valige, millised omadused on selle ametiga inimestele vajalikud, ühendage need.
Kontrollige slaidi number 5.

Slaid nr Elukutse valimiseks pead vastama 3 küsimusele
1
Kes ma tahan olla?

Kirjutasite essee "Kes ma peaksin olema?", võtsin selle kokku ja juhtus nii:

Slaid nr Tüdrukud tahavad olla
Slaid nr. Poisid tahavad olla...

Slaid nr Küsimus nr 2
Kas mul on õiged omadused ja võimed?
Selgitame: oluline on mitte ainult oma soovide, vaid ka oma võimete ja iseloomuomadustega arvestada. Kui teil neid pole, proovige järelejäänud aja jooksul neid endas arendada või mõelge endale sobivama elukutse peale.

Küsimus nr 3
Kas seda ametit on minu linnas vaja?
Selgitame: valitud erialal on võimalik haridust omandada, kuid kui see pole nõutud (s.t. antud aega, antud linnas) - võite jääda haridusele, kuid ilma tööta.

Keskenduge ekraanile
Meie linna elukutsed
Laul “Mast City” + slaidiseanss (vaated Murmanski linnale)
Milline eriala on meie linnale üks enim vajaminevaid? (madrus, kalur)
(Kinnitan "kaluri" kaardi tahvlile)
Sõnum kaluri ametist
Kaluri ametist

Kalur tegeleb tööstusliku kalapüügiga merel või siseveekogul, kasutades selleks spetsiaalseid püügivahendeid: võrke, traale, nootasid. See on huvitav, kuid mitte kerge elukutse. Kaluriks saamiseks tuleb armastada merd, mitte karta füüsilist aktiivsust, raskeid töötingimusi ning olla valmis töötama igal kellaajal päeval ja öösel ja iga ilmaga.
Kaluri elukutse on üks iidsemaid. Alates ürgse süsteemi aegadest on kalureid koos sõdalaste ja jahimeestega austatud. Tänapäeval peetakse ka sellest ametist lugu.
Millised elukutsed on kaluri elukutsega lahutamatult seotud?
(Kes aitab merel ja kaldal?)
Konsulteerige rühmades (3 min). Nimeta elukutsed.
(laeval: mehaanik, laevamehaanik, navigaator, kokk,
sadamas: laevaremondimees, kraanaoperaator, kalatööstuse tehnoloog, kalatöötleja)
Tahvlil: “kalamehe” kaardi ümber kinnitan nimedega kaardid.
Need ametid on meie linnas alati nõutud, sest Murmansk on sadamalinn.
Loominguline töö “Mereannid”
Kujutagem ette, et oleme kalurid.
Käime kalal (püüame), milliseid teadmisi vajame?
(kalade ja muu mereelustiku nimi)
Vaatame, millised mereelukad meie traali sattusid.
(ümbrik: pildid: tursk, meriahven, moiva, kalmaar, krevetid, lest +
kaardid elanike nimedega + leht A-3) + 2 liimipulka
Ülesanne: sobitage mereelanike nimed ja pildid, kleepige need paberilehele.
Kontrollige: kinnitage tahvlile.