Puitdetailide valmistamise tehnoloogiline kaart. Puittoodete valmistamise tehnoloogiline protsess. Tunni pedagoogiline põhjendus

Tunni ülevaade

tehnika 7. klassis

Tunni teema: "Tehnoloogiline dokumentatsioon".

Tunni eesmärk: anda õpilastele projekteerimisdokumentatsiooni põhimõisted.

Ülesanded: 1. Õpetada õpilasi koostama protsessikaarte.

2. Sisenemine, täpsus, töökus.

3. Kasvatage austust töö vastu.

Sissejuhatav osa.

Õpilaste kontrollimine klassinimekirjaga.

Vajalike tarvikute kontrollimine.

Ohutusnõuded.

Põhiosa.

(teoreetiline).

Kodutööde kontrollimine.

Teema: "Projekteerimisdokumentatsioon".

a) Mis on projektdokumentatsioon?

(Graafiliste ja tekstidokumentide komplekt, mis sisaldab kogu teavet toote disaini kohta).

b) Milliseid projekteerimisprobleeme lahendatakse toote disaini ja valmistamiseks vajalike jooniste väljatöötamisel?

(vali parim variant tooteid, selle konstruktsioonielemente, materjale, analüüsida tootenäidiseid ja teha jooniseid).

c) Mis on ESKD?

(Ühtne projektdokumentatsiooni süsteem).

d) Mis on projekteerimisdokumendid?

(osa joonis, koostejoonis, üldvaate joonis, juhtmestiku joonis, skeemid ja juhised).

e) Kes töötab välja tootekavandeid, teostab jooniseid?

(disainerid, joonistajad).

Uus teema.

"Tehnoloogiline dokumentatsioon".

Tehnoloogiline dokumentatsioon helistage graafilistele ja tekstidokumentidele, mis määravad toodete valmistamise tehnoloogia. Tehnoloogilise dokumentatsiooni struktuur sisaldab ka projektdokumentatsiooni.

Tehnoloogiline protsess - see on osa kõigest tootmisprotsess, mis sisaldab sihipäraseid toiminguid materjalide kuju, suuruse ja omaduste muutmiseks nendest toodete valmistamisel.

Tehnoloogiline protsess viiakse läbi erinevatel tehnoloogilised seadmed ja tehnoloogiliste seadmete kasutamisega: lisavarustus, inventar, tööriistad.

Tehnoloogiline toimimine - see on tehnoloogilise protsessi täielik osa, mis viiakse läbi ühes töökohas või masinas.

Tehnoloogiline operatsioon koosneb erinevatest tehnoloogilistest üleminekutest.

Tehnoloogiline üleminek kõne osa tehnoloogiline toimimine teostatakse ühel töökohal sama tööriistaga.

Tehnoloogilised üleminekud teostatakse töödeldava tooriku kindlal alusel ja fikseerimisel, mida nimetatakse seadistuseks.

Peamised tehnoloogilised dokumendid on kaardid: tehnoloogiline, marsruut, töökorras ...

Tehnoloogiline kaart kutsuge dokument, milles on fikseeritud kogu osade ja toodete töötlemise protsess, märkides ära tehnoloogilise toimingu ja nende koostisosad- üleminekud, samuti materjalid, projektdokumentatsioon, tehnoloogilised seadmed.

Tehnoloogilise dokumentatsiooni väljatöötamine toimub ESKD-standardi alusel ühtne süsteem projekteerimisdokumentatsioon.

III.. Praktiline töö.

Arendus ja koostamine tehnoloogiline kaart toodete valmistamine (viili käepidemed, vasarad).

Uurige hoolikalt ühe haridustehnoloogilise kaardi sisu.

Valige või koostage soovitud osa joonis.

Määrake töödeldava detaili mõõtmed, võttes arvesse töötlemisvarusid ja valige puidu tüüp.

Koostage töökaart toote valmistamisele üleminekute kirjega, jooniste kujutise, suuruse ja loendiga vajalikud tööriistad ja inventar.

  1. Kokkuvõtteid tehes.

Töökoha puhastamine.

Praktilises töös tehtud vigade analüüs.

Hindamine.

Avaldamise kuupäev: 13.09.2015

Lühike kirjeldus:

materjali eelvaade

Plaan – tunni kokkuvõte

Õppetund number 4" Töökoht ja tööriistad käsitsi töötlemine puit.

Puidust osade valmistamise järjekord»

Sihtmärk õppetund: tutvustada õpilasi tisleri tööpingi seadmega, töölaual töötamise meetoditega, töölaual ohutu töötamise reeglitega ja puidutöötlemise tööriistadega; kohta infot andma töötav elukutse puusepp, tutvuma mõistetega "tootmisprotsess", "tehnoloogiline protsess", tehnoloogiliste toimingute tüübid, tehnoloogiliste protsesside näited; õpetada sõnastama ja kirja panema lihtsa puutüki valmistamise tehnoloogilise protsessi järjekorda; arendada tehnilist mõtlemist, planeerimisoskust töötegevus võttes arvesse olemasolevaid ressursse ja tingimusi.

Hariduslik: tutvuda tööriistade seadmega, tisleritööpinkiga. Saate aimu puittoodete valmistamise järjekorrast. Õppige töökohta organiseerima, järgima ohutu töö reegleid.

Arendamine: arendada tehnilist mõtlemist, oskusi töötegevuse planeerimisel, arvestades olemasolevaid ressursse ja tingimusi.

Hariduslik: kasvatada täpsust, täpsust.

TUNNI TÜÜP: kombineeritud õppetund (UK)

Meetodid: jutt, vestlus, visuaalsete abivahendite, töövahendite demonstreerimine, ohutu töö reeglite tutvustamine, praktiline töö .

Moodustati universaalsed õppetegevused: isiklik, regulatiivne, kognitiivne, kommunikatiivne.

Põhimõisted: tisleri töölaud (kaas, esi- ja tagaklambrid, augud (pesad), kiilud, kandik), tisler, tootmisprotsess, tehnoloogiline protsess, tehnoloogiline operatsioon, tehnokaart, tehnoloog.

Planeeritud õpitulemused.

Isiklik

tulemused

teema

tulemused

Metasubjekt

tulemused

Ole motiveeritud õppima

ness, näidata huvi aine-praktilise tegevuse tundide vastu.

Tutvuda tööriistade seadmega, puusepatööpingiga. Saate aimu puittoodete valmistamise järjekorrast. Õpitakse organiseerima töökohta, järgima ohutu töö reegleid.

Kognitiivne UUD: oskab välja võtta erinevates vormides esitatavat teavet (lugu, toode, illustratsioon jne); teha iseseisvalt järeldusi, töödelda teavet, muuta seda.

Reguleeriv UUD: oskama planeerida algoritmi

meetmed oma töökoha korraldamiseks, keskendudes funktsionaalsusele ja mugavusele.

Suhtlemisvõimeline UUD: osata kuulata õpetajat ja klassikaaslasi, liituda õppetööga

koostööd, sõnastada vastused küsimustele.

Tehnoloogiline kaart koos tunni metoodilise ülesehitusega 80min

Lava eesmärk

Õpetaja tegevus

Õpilaste tegevused

1. Organisatsioonietapp 2 min.

Õpilase aktiveerimine

klassi tervitus. Klassi tunniks valmisoleku kontrollimine

Õpetaja tervitamine, tema valmisoleku kontroll eelseisvaks tunniks.

Isiklik: tähelepanu mobiliseerimine, austus teiste vastu

Reguleerivad: tunni planeerimine

Kognitiivne: tehnikaõpetuse tunni läbiviimise ja korraldamise kord

Kommunikatiivne: õpetaja ja õpilaste omavaheline koostöö tunnis

2. Teadmiste täiendamine -5 min

Teha kindlaks teadmiste tase ja valmisolek uue materjali omastamiseks.

Analüüsige omandatud teadmisi:

Graafika tüübid

Joonte joonistamine
- kaal

Joonise lugemine

Kognitiivseid raskusi põhjustavast ülesandest väljumine: kus tehakse tööd toote valmistamisel?

Osaleda dialoogis ja probleemsete küsimuste arutelus, sõnastada oma arvamus ja seda argumenteerida.

Õpilased peaksid mõistma, miks ja milleks nad seda teemat õppima peavad.

Isiklik: teadlikkus oma võimetest.

Reguleerivad: oskust oma tööd planeerida.

Kognitiivne: oskus töötada teabega, analüüsida, võrrelda, tõsta esile peamine.

Kommunikatiivne: koostöö ja suhtlus õpetajate ja õpilaste vahel.

3. Tunni eesmärgi ja eesmärkide seadmine. Motivatsioon õppetegevusedõpilased -3 min.

Luua tingimused sisemise vajaduse tekkimiseks õppetegevusse kaasamise järele.

Teavitage õpilasi tunnist:

Tund koosneb 2 osast

1. teema "Töökoht ja tööriistad puidu käsitsi töötlemiseks." 2. tunni "Puidust detailide valmistamise järjekord" teine ​​osa.

Iga teema järel praktiline töö.

Vastake õpetaja küsimustele ja arutage neid. Sõnastage tunni eesmärk, määratledes teadmiste ja teadmatuse piirid. Koostage plaan tunni eesmärgi saavutamiseks ja määrake nende tegevuste algoritm.

Isiklik: tähelepanu mobiliseerimine, soov õppida uusi asju

Reguleerivad: eesmärgi seadmine, tegevuse planeerimine

Kognitiivne: oskus töötada teabega, analüüsida, võrrelda, esile tuua peamised

Kommunikatiivne: proaktiivne koostöö teabe otsimisel, valimisel ja analüüsimisel.

4. Uute teadmiste esmane omastamine 10 min.

Viib läbi esimese teema “Töökoht ja tööriistad käsitsi puidutöötlemiseks” uue materjali selgituse, aitab infot sõeluda:

Selgitab puusepatöölaua seadet, käsitledes üksikasjalikult kõiki selle põhielemente ja suunates õpilaste tähelepanu tööpingil ohutu töötamise reeglitele;

Näitab puusepatööriistu.

Isiklik: teadlikkus oma võimetest;

Reguleerivad: oskus planeerida tulevase projekti etappe.

kognitiivne: ammutada kuuldust vajalikku infot, struktureerida teadmisi.

Kommunikatiivne: alustada dialoogi, olles kindel oma mõtete väljendamise täielikkuses ja täpsuses.

5. Algne arusaamise kontroll 5 min

Aidake kaasa emotsionaalsele meeleolule ja kognitiivse huvi arendamisele teema vastu

Küsimuste esitamine:

Töökoht puidu töötlemiseks

Töölaua põhiosad

Puidutöötlemise tööriist

Ohutusreeglid töölaual töötamisel

Õpetajad vastavad küsimustele, osalevad aruteludes, kaitsevad oma seisukohta, toovad näiteid, analüüsivad vaadatud ettekannet.

Isiklik:

Reguleerivad: analüüsida ja luua küsimuste vastustes loogiline järjestus.

Kommunikatiivne: kuulata, kuulata ja analüüsida vestluskaaslaste arvamusi

kognitiivne: rakendage omandatud teadmisi omale teema valimisel loominguline projekt.

6. Esmane kinnitamine 15 min

Praktiline töö nr 3. Puusepatöö töökoha korraldamine.

Õppematerjali koondamiseks palutakse õpilastel täita töövihiku ülesande 3 lõiked 1 ja 2.

Korraldab õpilasi nende töökohtadel, reguleerib tööpinki iga õpilase kõrgusele, jagab puidust toorikuid.

Parandab vead toorikute kinnitamisel. Jälgib tuberkuloosi reeglite täitmist.

Õpilased teevad:

3. ülesande punktid 1 ja 2 töövihikust;

Uuritakse puusepatöölaua seadet ja selle elementide otstarvet;

Kinnitage toorikud eesmisse ja tagumisse kinnituskarpi.

Isiklik: teadlikkus oma õppimisvõimalustest;

kognitiivne:

7. Uute teadmiste esmane omastamine 10 min

Korraldage uue teabe sisukas tajumine.

Viib läbi teise teema "Puidust detailide valmistamise järjekord" uue materjali selgituse.

Esiteks toob ta info, et masinate, mööbli, majapidamistarvete ja muude toodete loomine on keeruline ja aeganõudev protsess, mis hõlmab projekteerimist, ehitamist, tehnoloogilist ettevalmistust ja valmistamist.

Enne toote valmistamist tuleb see projekteerida ja valmistada.

Disain on toote kui terviku disaini arendamine ja Ehitus- Toote loomine joonistel. Projekteerimise ja ehitamise tulemusena saadud dokumentatsioon kannab ühte nime - projekt.

Siis tuleb lava eelprojekt, kus disainer teeb eskiisid toote kõikidest põhiosadest, valib neist välja parimad ja joonistab mõõtkavas joonised.

Pärast seda nad arenevad tehniline projekt tooted. Sageli seisneb see teatud mõõtkavas või elusuuruses mudeli tegemises. Breadboarding võimaldab tuvastada joonistel vigu, selgitada toote proportsioone ja värvikujundust. Selles etapis arvutatakse toote moodustavate osade maksumus ja kogu toote maksumus. Vajadusel teevad nad loodud kujunduses muudatusi ja arendavad viimistletult tööjoonised tooted.

Laval tehnoloogiline ettevalmistus määratakse toote valmistamise toimingute järjekord, koostatakse tehnoloogilised kaardid (tehnoloogilised protsessid).

Toote loomise viimane etapp on valmistamine prototüüp , mida testitakse reaalsetes tingimustes disainivigade tuvastamiseks. Pärast seda teevad nad muudatused tehnilises dokumentatsioonis ja toodavad selle järgi vajaliku arvu tooteid.

Masinate, mööbli, erinevate seadmete loomisel reeglina loomingulised meeskonnad erinevad spetsialistid: disainiinsenerid, disainikunstnikud (disainerid), tehnoloogid, majandusteadlased, erinevate erialade töötajad.

Viige end kurssi mõistetega:

Tootmisprotsess on materjalide muutmine valmistooteks tööriistade abil;

Tehnoloogiline protsess - tootmisprotsessi osa, mille käigus töödeldakse töödeldavat detaili, et saada eraldi tooteosa või monteerida toode osadest;

Tehnoloogiline operatsioon - ühel töökohal teostatav tehnoloogilise protsessi osa.

Parendage õpiku joonisel 18 näidatud näitel ( üldine vorm lk.182). Töötubades töötavad õpilased tehnoloogiliste kaartide järgi - detaili valmistamise protsess on näidatud lihtsustatud kujul. Nende koostamiseks on parem kasutada arvutit.

Osalege vestluses; sõnastada järeldusi, teha märkmeid töövihikusse.

Parendage näidet joonisel 18. määrake iga toimingu jaoks tööriist.

Isiklik:

Reguleerivad: veel valdava kontrollimine, korrigeerimine, valimine ja teadvustamine, õppematerjali kvaliteedi ja assimilatsioonitaseme teadvustamine;

kognitiivne:

Suhtlusvõime: oskab kuulata õpetajat ja klassikaaslasi, teha haridusalast koostööd, sõnastada küsimustele vastuseid.

8. Esmane kinnitamine 20 min

Pakkuda mõtestatud ja assimilatsiooni ja teadmiste kinnistamist tunni teemal

Praktiline töö nr 4. Puidust detailide valmistamise järjekorra väljatöötamine.

Ta teeb ettepaneku iseseisvalt töövihikusse kirja panna õpetaja pakutud osa valmistamise tehnoloogilise protsessi etapid. Selleks peab õpetaja eelnevalt koostama vajaliku arvu detailide jooniseid. Osade valiku peaks määrama asjaolu, et nende tehnoloogilised kaardid (tehnoloogiline protsess) ei sisalda rohkem kui 5-6 positsiooni (toimingut). Töötlemise visandeid pole vaja joonistada. Samuti saab üliõpilane välja töötada töövoo oma loomeprojekti osa valmistamiseks, kui projekti teema valik on juba kindlaks määratud.

Õpilased täidavad ülesande:

Mõelge detaili joonisele või eskiisile;

Salvestab tootmisjärjestuse töövihikusse

Tuvastab detaili valmistamise vahendid ja kirjutab nimetuse töövihikusse.

Isiklik: teadlikkus oma õppimisvõimalustest;

Reguleeriv: kavandage oma töökoha korraldamiseks toimingute algoritm.

kognitiivne: oskus struktureerida teadmisi, valida kõige tõhusaid viise küsimustele vastamisel oskus teadlikult ja asjatundlikult koostada vastuseid, sh tehnoloogilist terminoloogiat, informatsiooni ümber kujundada.

Suhtlusvõime: korraldage üksteisega hariduslikku suhtlust ja üldiselt meeskonnas sõnastage küsimustele vastused.

9. Assimilatsiooni kontroll, tehtud vigade arutelu ja nende parandamine 6 min

Defineeri tüüpilised vead ning võimalikke lünki teadmistes ja oskustes, neid kõrvaldades, parandades ja parandades

Analüüsib õpilaste tööd tunnis, nõustab arutelu käigus esilekerkivates küsimustes, nõustab, aitab.

Õpetab tegevuste kontrollimise ja enesehindamise meetodeid.

See arendab õpilaste võimet iseseisvalt leida ja parandada vigu, määrata edukuse astet.

Õpetaja sõnastab järeldused, teeb kokkuvõtteid ühis- ja individuaalsetest tegevustest, märgib tunni

Selle tunni teema valdamise eest hinnete andmisel arvestage töövihiku ülesande 3 lõigete 1 ja 2 täitmise õigsust

Õiged vastused ülesandele "Pane ennast proovile" teemal "Töökoht ja tööriistad puidu käsitsi töötlemiseks"

avaldus

Tunni teise teema "Puidust osade valmistamise järjekord" uuringu kokkuvõte tehakse vastavalt tehnoloogilise kaardi väljatöötamise tulemustele vastavalt kriteeriumidele:

    osa materjali õige valik;

    tooriku mõõtmete valik, võttes arvesse varusid;

    toimingute sisu esituse täpsus;

    tööriistade loetelu täielikkus;

    seadmete loendi täielikkus;

    öeldud teksti kirjaoskus;

    toimingute jada korrektne esitamine;

    kõik vajalikud toimingud on tehnoloogilises protsessis näidatud;

    tehnoloogilise kaardi täitmise täpsus;

10) ülesande täitmise aeg.

Esitatakse tunnis ja individuaalselt materjali valdamise tulemused, teostatakse kontrolli (õpetaja abiga kasutatakse enesekontrolli ja vastastikuse kontrolli vorme), sõnastatakse raskused ja parandatakse võimalikud tehtud vead.

Sõnasta järeldused uuritava materjali kohta.

Isiklik: aine õpetamise tähtsuse teadvustamine;

Reguleerivad: veel valdava kontrollimine, korrigeerimine, valimine ja teadvustamine, õppematerjali kvaliteedi ja assimilatsioonitaseme teadvustamine;

kognitiivne: oskus teadmisi struktureerida, kõige tõhusamate viiside valik küsimustele vastamisel;

Kommunikatiivne: partneri käitumise juhtimine - partneri tegevuse kontrollimine, korrigeerimine, hindamine, osata kuulata õpetajat ja klassikaaslasi

10.Teave kodutöödest, briifing selle täitmisest 2 min

Kodutöö teave

Õpetaja annab nõu.

Kodutöö kolm taset:

Standardne miinimum

(sigimise tase)

Konstruktiivne

- Loominguline

1. Vasta õpiku § 5 ja 6 lõpus toodud küsimustele.

2. Lahenda töövihikust ristsõna.

3. Otsige Internetist ja muudest allikatest teavet selle kohta, milliseid puusepatöö tööriistu on peale õpikus käsitletute veel olemas.

4. Kui õpilane soovib teha detaili, mille pilti õpikus ei ole, siis tuleb otsida internetist ja kirja panna valitud osa tehnoloogiliste toimingute järjekord.

Ristsõna vastused. Horisontaalselt: 1 - puusepp, 5 - disainer. Vertikaalselt: 2 - tehnoloog, 3 - joonistamine, 4 - töölaud.

Nad on teadlikud kodutööde varieeruvusest, valivad selle rakendamiseks teostatava variandi ja töötavad selle kallal.

Isiklik: aine õpetamise tähtsuse teadvustamine;

11. Refleksioon (tunni kokkuvõtte tegemine) 2 min

Anda kvalitatiivne hinnang klassi ja üksikute õpilaste tööle.

Algatada õpilaste refleksiooni oma psühho-emotsionaalse seisundi, tegevuse motivatsiooni ning viimases tunnis õpetaja ja klassikaaslastega suhtlemise üle.

Õpetaja korraldab õppetegevuse kajastamise tunnis.

Mida uut sa tunnis õppisid?

Milliseid uusi mõisteid sa täna õppisid?

Kus saab omandatud teadmisi praktikas rakendada?

Miks peate seda materjali teadma?

Milliseid raskusi teil oli?

Andke oma tegevuse analüüs tunnis.

Kutsub õpilasi sõnastama oma vastust telegrammi, SMS-sõnumi või täislause kujul.

Õpilastel võib paluda oma vastust põhjendada.

1. Tunni ajal töötasin aktiivselt/passiivselt

2. Olen tunnis oma tööga rahul/ei ole rahul

3. Tund tundus minu jaoks lühike/pikk

4. Tunni ajal ei olnud ma väsinud / väsinud

5. Mu tuju läks paremaks / halvenes

6. Tunni materjal oli mulle selge / ei olnud selge

kasulik / kasutu

huvitav / igav

7. Kodutöö tundub mulle lihtne/raske

huvitatud/ei ole huvitatud

Vastatakse õpetaja küsimustele, analüüsitakse tunnis tehtud töid, sooritatakse enesehindamine, arutletakse selle üle, tehakse järeldusi.

Isiklik: aine õppimise huvi ja tähtsuse teadvustamine;

Reguleerivad: tegevuste enesehindamine tunnis;

kognitiivne: kognitiivse huvi arendamine aine vastu;

Kommunikatiivne: oskus kuulata ja dialoogi pidada;

Kui materjal teile ei sobi, kasutage otsingut

Iga toote loomine toimub mitmes etapis ja esimene neist on tulevase toote kujundamine.

Ärge kiirustage seda kohe valmistama. Võite teha vea, teha midagi valesti ja kogu töö tuleb uuesti teha. Pole ime, et on olemas ütlus: "Seitse korda mõõda, üks kord lõika."

Kõigepealt peate tulevase toote jaoks koostama visandid või visandid erinevate võimaluste kohta. Seejärel analüüsivad nad kirjalikult iga valiku eeliseid ja puudusi, mis võimaldab teil valida parima.

Valitud tootevaliku jaoks koostatakse tehniline dokumentatsioon: eskiis, tehniline joonis või joonis koos mõõtmetega.

Pärast ettevalmistust tehniline dokumentatsioon jätkake kvaliteetsete toorikute valimise ja nende märgistamisega. Toorik on teatud mõõtmetega materjal, millest osa valmistatakse (mis tahes detaili tooriku mõõtmed on alati suuremad kui detail ise). Toorikust saadakse üks või mitu osa.

Osade ühendamist tooteks nimetatakse sõlmeks.

Töödeldava detaili muutmine osaks või tooteks peab rangelt järgima tehnoloogilist protsessi, st teatud toimingute jada.

Toote valmistamise tehnoloogiline protsess koosneb mitmest tehnoloogilisest toimingust. Näiteks tehnoloogilised toimingud on tooriku saagimine puusepatööpingil, aukude puurimine puurimismasin, toote värvimine spetsiaalses ruumis jne.

Tooriku töötlemise ja sellest osa valmistamise toimingute jada registreeritakse spetsiaalsetes tehnoloogilistes või marsruudikaartides.

Tehnoloogilisel kaardil (tabel 6) kirjeldavad nad üksikasjalikult tehnoloogiliste toimingute järjekorda, esitavad igale toimingule vastava tooriku graafilise esituse, näitavad kasutatavaid tööriistu ja seadmeid.

Tabel 6
Tootmise tehnoloogiline kaart lõikelaud

Nr p / lk

Toimingute jada

Graafiline pilt

Tööriistad ja kinnitusvahendid

Valige plaadist või vineerist toorik paksusega 10-12 mm ja märkige toote kontuur vastavalt mallile

Mall, pliiats, töölaud

Lõika toode piki kontuuri

Rauasaag, puusepatööpink

Torka täpiga augu keskosa. puurida auk

Awl, puur, tugi või puur, töölaud

Puhastage toode, ümardage teravad servad ja nurgad

Töölaud, lihvimisplokk

Marsruudikaardid näitavad ainult toimingute järjekorda (tabel 7).

Tabel 7
Lõikelaua valmistamise marsruudi kaart

Praktiline töö nr 25
Lihtsa tehnoloogilise kaardi koostamine

Töökäsk

  1. Valige oma projektis üks toote üksikasjadest.
  2. Uurige hoolikalt valmistatavat osa või selle graafilist esitust.
  3. Koostage tabeli 6 abil selle osa valmistamise vooskeem.
  4. Kontrollige tehnoloogilise kaardi koostamise õigsust ise ja andke see seejärel õpetajale kontrollimiseks.

Uued mõisted

Toote loomise etapid, projekteerimine, hankimine, detail, kokkupanek, tehnoloogiline protsess, käitamine, tehnoloogiline kaart, marsruudi kaart.

Kontrollküsimused

  1. Loetlege oma puidust disainitoote valmistamise sammud.
  2. Mille poolest erineb toorik detailist?
  3. Milleks on tehnoloogiakaardid?
  4. Miks on tooriku mõõtmed suuremad kui detaili mõõtmed?

õpetaja: Šilnikov Aleksander Vassiljevitš

Üksus: tehnoloogia

Klass: 5

Tunni tüüp: Uute teadmiste õppimine

Teema: puit. Saematerjal ja puittooted

Eesmärgid:

Hariduslik: Tutvumine loodusliku konstruktsioonimaterjaliga - puit, saematerjal ja puidupõhised materjalid

Üles tooma käitumiskultuur frontaaltööl, individuaaltööl; austus looduse vastu; kujundada ja arendada keskkonnaalast mõtlemist.

Vorm UUD:

Isiklik UUD: valmisolek ja oskus järgida ohutusnõudeid tehnoloogiatundides; oskus pidada dialoogi, mis põhineb võrdsetel suhetel ja vastastikusel austusel; oskus konflikte konstruktiivselt lahendada

Regulatiivne UUD: tahe ja oskus seada eesmärke; kavandada viise eesmärkide saavutamiseks; õppida oma aega ise juhtima; teostama toimingu õigsuse enesehinnangut selle rakendamise kõigil etappidel

Kommunikatiivne UUD: kujundada oma arvamus, kuid enne otsuste ja valikute tegemist kehtestada ja võrrelda erinevaid seisukohti; küsimusi esitada; teostada vastastikust kontrolli ja osutada vastastikust abi; õppige oma mõtteid väljendama ja kuulake tähelepanelikult kaaslasi

Kognitiivne UUD: teabe täpsema otsingu tegemiseks; defineerida mõisteid; töö tekstidega (sissejuhatav, õppiv, assimileeriv või otsiv lugemine): tõsta esile peamine ja sekundaarne

Planeeritud tulemused:

Teema:

Tea puidu, saematerjali ja puidupõhiste materjalide määratlused ning nende ulatus

Suuda eristada puiduliike ja saematerjali liike; korja üles soovitud materjal toote jaoks

Isiklik: metsa tähtsuse mõistmine üksikisiku ja inimkonna elule; teadlikkus vajadusest austada loodust.

Metasubjekt: arusaam inimese ajaloolisest suhtest puiduga kui kõige mugavama loodusliku ehitusmaterjaliga ja ökoloogilise tasakaalu hoidmise vajadusest.

Põhimõisted: puit, okas- ja lehtpuit, puitkonstruktsioon, koor, aastarõngad, saematerjal, lauad, talad, latid, plaat, tahvel, ribi, põkk, serv, puitmaterjalid, vineer, spoon jne.

Varustus:Õpik: Tehnika. Tööstuslikud tehnoloogiad. 5. klass A.T. Tištšenko, V.D. Simonenko; Tööriistakomplekt. 5. klass A.T. Tištšenko; Töövihik; MO Excelis koostatud ülesanded 2,3,4,5 tabelid, esitlus, jaotusmaterjal, multimeediaprojektor, arvutid

TÄHELEPANU. Sellel õppetunnil on mitmeid omadusi, mida tuleks selle struktuuri analüüsimisel ja aja planeerimisel arvestada.

See on üks esimesi tehnoloogiatunde 5. klassis. Kõik on uus ja õpetaja ja töötuba ja mõned töömeetodid. Selle õppetunni tihedus on 60% kuni 80%, st. õppetöö ei tohiks kesta kõik 90 minutit, vaid 55 minutist 72 minutini (hügieenikriteeriumid ratsionaalne korraldusõppetund N.K. Smirnov).

Tunni teema sisus on suur hulk põhimõisteid jaotatud paremaks assimilatsiooniks eraldi rühmadesse ja igaühe jaoks läbitakse etapid. õppimine uus ja kinnitus uus. Sest uue tagamine mõtlesin välja kaks võimalust ülesannetega töötamiseks. Kui tund toimub töötoas, saavad õpilased ülesanded kaartidele ja kontrollimine toimub esitluse vastavate slaidide abil.

Suurepärase töö saab, kui see etapp tund, liigub klass informaatikaklassi. Seejärel pakub õpetaja MO Exceli tabelites koostatud ülesannete 2,3,4,5 valikuid. Kõik minu õpilased armastavad seda teha. Nende täitmine võtab palju vähem aega, arvuti jälgib rangelt õigekirja ega jäta vigadest märkamata. Ja mis peamine, arvuti hindab tööd õiglaselt, ei leia vigu, kuid ei tee järeleandmisi. Üleminekut töökojast informaatikaruumi ja tagasi peetakse dünaamiliseks pausiks.

Õppetegevuse korraldamise põhietapid

Oodatud tulemused

(UUD areng)

Lavaülesanded

Õpetaja tegevus

Õpilaste tegevused

Organisatsiooniline

Hetk (2 min)

Korraldada õpilastele esitatavate nõuete uuendamine õppetegevuse poolelt

Õpetaja tervitus, vaimne suhtumine

tööaruanne

Regulatiivne:

tahtlik eneseregulatsioon;

Isiklik:

tähenduse kujunemine (ma pean...)

Kommunikatiivne:

I. Motivatsioon õppetegevuseks

Eesmärk: õpilaste kaasamine tegevustesse isiklikul tasandil. "Ma tahan, sest ma saan"

Ettevalmistus materjali teadlikuks tajumiseks, kognitiivse huvi stimuleerimine, õppesisu muutmine isiklikult oluliseks

Korraldab. Selgitab temaatilist raamistikku.

Teeb ettepaneku jätkata lauset:

Karjala on … ja…

Pakub valida ainult ühe objekti, mis sobib tehnoloogiatundi

Pakub selgitust andma, vastab küsimustele: miks? Kuidas sa arvad?

Korrake põhilisi ohutuseeskirju

Soovitage valikuid, valige, tehke kokkuvõte, kommenteerige

Vali metsa

Küsimustele vastama

Kommunikatiivne:

hariduskoostöö planeerimine õpetaja ja kaaslastega.

Kognitiivne: loogiline - objektide analüüs tunnuste esiletõstmiseks

II. Tunni teema sõnastamine, eesmärgi püstitamine(7 min)

Eesmärk: õpitava materjali kordamine; tunni eesmärgi hääldamine tunni teema vormis

Uute teadmiste ja tegevusmeetodite avastamiseks ja omastamiseks vajalike teadmiste, oskuste, elukogemuse taastootmine.

Õpimotivatsiooni tagamine, tunnieesmärkide aktsepteerimine

Pakub nimetada tähtpäevadega seotud puid;

puud ja muinasjutud;

puud - Zaoneži kasu ja ajalooline hiilgus.

Pakub sõnastada tunni teema ja tunni eesmärk;

Aitab töid planeerida.

Täpsustab sõnastust;

Pakkumised hindamispaber meetodi kallal töötada raytin G

1. harjutus: lk 4 töövihikus

Ülesande hindamiskriteeriumide slaidid 2 ja 3

Küsimustele vastama:

Kuusk - Uus aasta

Paju – lihavõtted, palmipuudepüha

Kask – Kolmainsus. Nelipüha

Pärn – rebane ja jänes (onn)

Kuusk, mänd - muuseum - kaitseala Kizhi (puitarhitektuuri mälestised)

Haab - adra (katab templite kupleid)

Sõnastage teema: Puit. Saematerjal ja puittooted.

Sõnasta eesmärk: Tutvumine loodusliku ehitusmaterjaliga - puit, saematerjal ja puidupõhised materjalid

Täida töövihikus tabel;

Sisesta töö tulemused hindamislehele

Isiklik: teadlikkus oma võimetest

Kommunikatiivne:

Oma mõtete väljendamine piisava täielikkuse ja täpsusega; küsimuste esitamine; haridusalase koostöö planeerimine õpetaja ja kaaslastega

Regulatiivne:

eesmärkide seadmine; prooviõppetegevuse sooritamine

Kognitiivne:

Kognitiivse eesmärgi iseseisev sõnastamine;

Loogiline – probleemi sõnastamine; objektide analüüs tunnuste esiletoomiseks

Kehalise kasvatuse minut

Dünaamiline paus

III. Uue õppimine(15 minutit)

Eesmärk: uute teadmiste "avastamine".

rakendus 4.jpg

lisa 3

lisa 3.1

rakendus 2

lisa 2.1

Lisa 1

IV. Uue konsolideerimine(25 min)

Eesmärk: uute teadmiste hääldamine, referentssignaali vormis salvestamine

Uute teadmiste ja tegevusmeetodite avastamine ja assimilatsioon õpilaste poolt

Ülesannete täitmine uues infos peamise omastamiseks, ülesannete täitmine, sh loominguliste, õpitu põhjal.

Lünkade tuvastamine õpitava materjali esmases mõistmises, tuvastatud lünkade parandamine, õpilaste iseseisvaks tööks vajalike teadmiste ja tegevusmeetodite kinnistumise tagamine õpilaste mällu.

Teeb ettepaneku kaaluda puutüve ehitust vastavalt õpiku lehekülgedele 10-11 (3 lõiku) ja sooritada:

2. ülesanne(kaart - pagasiruumi struktuuri rakendus 1 või MO Exceli versioon);

3. ülesanne(kaart - lisa 2 või MO Exceli ristlõike valik)

Pakub tööd õpikuga lk.11 - lk.12 ja nimega puidu eelised ja puudused

Õpetaja kinnitab kahes veerus olevad kaardid tahvlile või kutsub õpilast seda tegema.

Pakkumised probleemne küsimus: kuidas määrata (arvata) väikesest proovist, mis puust see pärit on?

Pakub töötada lk 13 oleva õpiku tekstiga ja käivitada: 4. ülesanne(kaart - Lisa 3 või MO Exceli variandi saematerjali tüübid); slaid 8

Soovitab teha: 5. ülesanne(kaart - rakendus 4 või valik MO Exceli tahvli elemendid); slaid 10

Õpetaja näitab mitmeid näidiseid (vineer, liist, vooder, puitkiudplaat jne)

Ja palub valida looduslikke puitmaterjale, s.t. mida saadakse palgist või saematerjalist saagimise, hööveldamise, lõikamise teel

2. ülesanne kaartidel või MO Excelis. Kaardiga töötamisel slaidide 4 ja 5 kontrollimine, enesehinnangulehe täitmine.

Õpilased töötavad õpikuga ja 3. ülesanne kaartidel või MO Excelis. Kaardiga töötamisel slaidide 6 ja 7 kontrollimine, enesehinnangulehe täitmine.

Õpilased töötavad õpikuga, toovad tekstis välja plussid ja miinused.

Nimetage suuliselt puidu eelised ja puudused.

Õpilased töötavad õpikuga ja nimetavad puidu omadusi: tõug, tekstuur, värvus, lõhn, kõvadus;

Õpilased töötavad õpikuga ja 4. ülesanne kaartidel või MO Excelis. Kaardiga töötades kontrollige slaidi 9 ja täitke enesehinnanguleht

Õpilased esinevad 5. ülesanne kaartidel või MO Excelis. Kaardiga töötades kontrollige slaidi 11 ja täitke enesehinnanguleht

Õpilased teevad valiku.

Tekib küsimus, kuidas nimetada ülejäänud näidiseid? Kust leida vastus? Millised teabeallikad on õpilastel hetkel olemas?

Töö õpikuga lk 14. Häälda puitmaterjalide näidiste nimetused

Kommunikatiivne:

Oma mõtete väljendamine piisava täielikkuse ja täpsusega; küsimuste esitamine; omaalgatuslik koostöö: partneri tegevuse kontroll, korrigeerimine, hindamine

Regulatiivne:

Planeerimine, prognoosimine, kontroll, hindamine, korrigeerimine

Kognitiivne:

Kehalise kasvatuse minut

(4 minutit 2 õppetunni kohta)

Dünaamiline paus

Silma laadija

Õpetaja pakub pärast iga semantilise ülesannete rühma täitmist pausi.

Puit

Saematerjal ja puittooted

V. Järelevalveülesanne(20 minutit)

Eesmärk: igaüks peaks ise tegema järelduse, et ta juba oskab.

Uusi mõisteid sisaldavate ülesannete täitmine ja üleminek ülesannetele, milles kasutatakse uusi teadmisi koos varem õpituga.

Materjali ja tegevusmeetodite valdamise taseme esmane kontroll ja enesekontroll. Teadmiste ja tegevusmeetodite assimilatsiooni kvaliteedi ja taseme tuvastamine, samuti teadmiste ja tegevusmeetodite puudujääkide tuvastamine, tuvastatud puuduste põhjuste väljaselgitamine.

Näidised asetatakse lauale. praktiline töö. Õpetaja soovitab teha punkt 1 ja punkt 4 LR 1-st õpiku lk 15

Jookse harjutus 2 töövihiku lk 4.

Jookse harjutus 5 töövihiku lk 5.

Valige proov, analüüsige omadusi ja proovige määrata puiduliik.

Kandke hindamislehele praktilise töö tulemused

Õpilased esinevad harjutus 2 ja teostage slaidide 12 ja 13 abil enesekontroll kriteeriumide suhtes.

Õpilased esinevad harjutus 5 ja viige läbi slaidi 14 abil enesetesti kriteeriumide alusel.

Sisestage andmed enesekontrolli lehele.

Isiklik: enesemääramine

Regulatiivne:

Juba õpitu ja omandatava kontrollimine, korrigeerimine, valik ja teadvustamine, omastamise kvaliteedi ja taseme teadvustamine

Kognitiivne:

Analüüs, võrdlemine, üldistamine, analoogia; kontseptsiooni kokkuvõte; esmase ja teisese teabe määratlemine; teadmiste struktureerimine; lausungi teadlik ja vabatahtlik konstrueerimine

VII. Õppetegevuse kajastamine tunnis(5 minutit)

Eesmärk: õpilaste teadlikkus oma kasvatustegevusest, enda ja kogu klassi tulemuste hindamine.

Tunni püstitatud eesmärkide ja tulemuste vahelise vastavuse tuvastamine, kohanduste tegemine, õppetegevuse analüüs ja eneseanalüüs

Õpetaja pakub tunnis tehtud tööd analüüsida. Avaldage oma arvamust küsimuse kohta: kas tulemused klappisid? akadeemiline töö sihtmärkidega? Millised olid raskused? Mis oli huvitav ja mida on parem mitte kasutada?

Enesehinnang.

Õpilased töötavad hindamislehtedega.

Avaldage oma arvamust tunni ülesannete, pakutud töömeetodite kohta.

Suhtlusvõime: oskus väljendada oma mõtteid piisava terviklikkuse ja täpsusega;

Kognitiivne: peegeldus

Reguleeriv: hindamine-assimilatsiooni taseme ja kvaliteedi mõistmine; kontroll

VIII. Kodutööd ja koristustööd (5 min)

Kodutööde mahu ja sisu teavitamine, sh õpilaste valikul kodutööde tegemise võimalused, juhised selle täitmiseks

Õpetaja palub teil valida kodutöö:

1. Otsige Internetist, mille poolest erineb karjala kase puit teiste kaseliikide puidust.

2. Otsige fotodega kaartidelt ülesannetele vastuseid

Õpilased kirjutavad ülesanded päevikusse;

Teostage töökoha puhastus

Kirjandus

Puusepatööd / Komp. E.V. Smirnova - M.: Stroyizdat, 1996 - 328 lk.

Stepanov B.A. Materjaliteadus puidutöötlemisega seotud elukutsete jaoks: Proc. alguseks prof. Haridus./M.: Kirjastuskeskus "Akadeemia", 2003-328s.

CD-ROM “Tehnoloogia. Elektrooniliste visuaalsete abivahendite raamatukogu, CJSC INFOSTUDIA. ECON" 2004.

Tehnoloogia- ja süsteemitundide elektrooniline tugi lisaharidus, kohandatud demonstreerimiseks interaktiivne tahvel. 5. klass Glozman E. S., Glozman A. E., Khotuntsev Yu. Mnemosyne, M., 2009.

Pärast toote koostejoonise väljatöötamist ja selle detailistamise lõpetamist (kõik tootes sisalduvate osade joonised on tehtud), jätkatakse järgmine etapp tehnoloogiline etapp töö projektiga: tehnoloogilise dokumentatsiooni väljatöötamine.

Tehnoloogilise dokumentatsioonina kasutatakse marsruudikaarti, mis näitab toorikute marsruuti operatsioonideks. Operatsioonikaart sisaldab tehnoloogilise toimimise üksikasjalikku kirjeldust. Tehnoloogilisel kaardil - toimingute jada, nende graafiline esitus, samuti iga toimingu jaoks vajalike tööriistade ja kinnitusdetailide loend. See tähendab, et tehnoloogiline kaart kirjeldab detaili või toote valmistamise tehnoloogilist protsessi. Koolitustöötubades töötate tehnoloogiliste kaartidega.

Puittoodete valmistamine algab detailide jooniste (eskiiside) hoolika uurimisega. Seejärel valitakse välja sobiva suurusega toorikud, märgitakse tulevaste osade kontuurid, töödeldakse toorikuid vastavalt joonise mõõtmetele, puhastatakse ja viimistletakse valmisosad. Kui toode koosneb mitmest osast, siis enne lõplikku viimistlust on need omavahel ühendatud.

Näitena on tabelites 2 ja 3 toodud puitdetailide valmistamise tehnoloogilised kaardid. Tabelis 2 kirjeldatud osa on prismaatilise kujuga (vardakujuline), tabelis 3 - silindrilise ja koonilise kujuga.

tabel 2

Marsruutimine.
Ülemise riba valmistamine (toode "pliiats", vt joon. 6, d)





Tabel 3

Marsruutimine.
Toote "kegel" valmistamine



Tehnoloogilise kaardi koostamisel ei tohiks tooriku töötlemiseks suuri varusid määrata. See toob kaasa põhjendamatu puidu tarbimise ja seda tuleb kasutada säästlikult.

Praktiline töö nr 6

Puitdetailide valmistamise tehnoloogilise kaardi väljatöötamine

  1. Vaadake üle ja lugege läbi oma õpetaja joonistus puutükist või visandit oma loomeprojektist.
  2. Töötage välja selle osa valmistamise vooskeem.
  3. Tehke kindlaks, milliseid tööriistu on selle osa või disainitoote osa valmistamiseks vaja, kirjutage nende nimed töövihikusse.

Koostage arvuti abil oma disaintoote osa valmistamise tehnoloogiline kaart ja täitke see.

Uued sõnad ja mõisted

Marsruudi kaart, operatiivkaart, tehnoloogiline kaart.

Meie teadmiste kontrollimine

  1. Mis on detailimine?
  2. Mis on tehnoloogilisel kaardil näidatud?
  3. Millised on puitdetailide tootmisprotsessi etapid?
  4. Pidage meeles, millist spetsialisti nimetatakse tehnoloogiks.