Merelahing Saltani ja piraatide vahel. "merelahing tsaar Saltani ja piraatide vahel". Abrahamyan Irina Nikolaevna

2. klass

Tunni teema. "SALTANA JA PIRAATIDE MERELAHING." KAVATSUSTE VÄLJENDAMINE KAUNISTUSE LÄBI

Eesmärgid: õpetada mõistma kuju ja värvi sümboolikat kujutavas kunstis ja elus.

Ülesanded: eristama (varustama) laevastikuid värvi ja elementaarsete sümbolitega;

töid tutvustada kujutav kunst, kirjandus;

arendada kujutlusvõimet; kasvatada täpsust, harjutada pintslitehnikat ja võimet toota liitvärve.

Ameti tüüp : värviline kaunistus, kavatsusi väljendavad sümbolid – hea või kurja.

Tunni varustus : guašš, suured ja õhukesed pintslid, liim, tihvtid.

Visuaalne ulatus : esitlus.

Kirjandussari : A.S. Puškin "Lugu tsaar Saltanist".

Muusikaline sari: laul - telesaate "Muinasjutul külas" ekraanisäästja.

Tunniplaan .

    Klassikorraldus.

    Vestlus tunni teemal: kuidas saavad ehted “rääkida”? (esitlus).

    Vestlus “Mäleta muinasjuttu...” (ettekanne).

    Vestlus – arutelu “Kuidas kaunistada laevu”.

    Ülesanne: kaunista kaks muinasjutulaevastikku – head ja kurja. Kuidas värvi koostada ja pintslit kasutada.

    Iseseisev tööõpilased.

    Tunni kokkuvõte. Valminud tööde analüüs.

    Töö hindamine.

    Kodutöö.

Tundide ajal

1. Klassikorraldus.

Puudumiste ja tunniks valmisoleku kontrollimine.

2. Vestlus tunni teemal: kuidas saavad ehted “rääkida”? (esitlus).

Slaid nr 1

Tänase tunni teemaks on"Merelahing Saltani ja piraatide vahel." Kavatsuste väljendamine kaunistamise kaudu.

Kuidas nad saavad"rääkida" kaunistused?

Slaid nr 2

Näiteks nendes siledates vormides ja mustrites on rohkem rahulikkust ja lahkust.

Slaid nr 3

Ja need teravad vormid tunduvad vihased ja kipitavad.

Slaid nr 4

Need värvid on rõõmsad: neis on palju päikest.

Slaid nr 5

Kuid siin tunduvad erksad värvid häirivad, sest neid ümbritsevad tumedad.

3. Vestlus “Meenutagem muinasjuttu...” (ettekanne).

Slaid nr 6–8

Et saaksime edasi töötada, meenutame maailmakuulsa vene poeedi Aleksandr Sergejevitš Puškini armastatud “Juttu tsaar Saltanist” ja vaatame mitte vähem kuulsa vene kunstniku Ivan Jakovlevitš Bilibini illustratsioone.

Slaidid nr 9 – 17

4. Vestlus – arutelu “Kuidas laevu kaunistada”.

Unistame nüüd natuke. Kujutage ette, et Saltani laevastik kohtus merel kurjade ja röövellike piraatide armada (laevastikuga). Kuidas saaks nende laevu kaunistada? (Laste vastused ja õpetaja üldistus.)

Hästi tehtud poisid. Tõepoolest, igal laevastikul peaks olema oma sümbolid: Saltani jaoks on see päike, luik, lilled ja röövlite jaoks tuulelohe, maod, draakonid, koletised. Vali ehted, mis väljendaksid häid ja kurje kavatsusi.

Slaidid nr 18-23

Ja nüüd mõistatus.

Slaid nr 24

5. Ülesanne: kaunista kaks muinasjutulaevastikku – head ja kurja. Kuidas värvi koostada ja pintslit kasutada.

Enne praktiline töö Meenutagem värvide segamise põhitõdesid ehk põhivärvidest liitvärvide saamist.

Vaadake esitlusslaide.

Slaidid nr 25 – 28

Pintsli tehnika.

Slaidid nr 29 – 35

6. Iseseisev õpilaste tööd .

Lastele antakse toorikud (paat, puri).

Iseseisva töö ajal kõlab meloodia ja laul - telesaate "Muinasjutu külaskäik" ekraanisäästja.

Slaidid nr 36 – 38

Tunni lõpuks kinnitatakse laevad ja purjed lehel (sinine) oma kohtadele.

Tulemuseks on kaks täiesti erinevat laevastikku. Üks on rõõmsameelne, rõõmus, teine ​​on hirmus, nukker. Laevadele saab anda nimed (kirjutada väikeste trükitähtedega).

7. Tunni kokkuvõte.

Valminud tööde analüüs.

Järeldus: Värvi ja kuju abil saab kunstnik näidata kangelase kavatsusi ning väljendada pildi kaudu tema mõtteid ja tundeid.

8. Töö hindamine .

9. Kodutöö.

Slaid number 39

Tunni eneseanalüüs.

See õppetund on seotud teemaga "Mida kunst ütleb" ja on viimane õppetund.

Selle tunni eesmärk on õpetada lapsi mõistma, kuidas erinevaid vorme ja värvi kaudu saate väljendada erinevaid kavatsusi (halbu või häid).

Tunni ülesehitus on suunatud aine- ja

võtmepädevused. Iga etapp oli suunatud nende ülesannete täitmisele

õppetund.

Tunnis kasutati järgmisi pädevusi.

aine - lapsed töötasid värvide ja pintslitega, kordasid tehnikat

värvide segamine ja liitvärvide saamine;

hariv ja tunnetuslik - lapsed tutvusid kunstnik Bilibini illustratsioonidega "Tsaar Saltani lugu" ja meenutasid Puškini muinasjutu sisu, siin olid kaasatud mälu, tähelepanu ja mõtlemine;

Informatiivne - lapsed said teavet, mille kuju ja värv võivad väljendada inimese kavatsusi;

isiklik – lapsed kasutasid varem saadud teadmisi (

täpsus värvimistööde tegemisel ja värviga katmisel

maalitehnika).

Tulemuseks on kaks täiesti erineva kavatsusega teost.

Tunni tulemused lubavad väita, et klassi õpilased said ülesandega hästi hakkama ning tunni jooksul täiendati erinevaid pädevusi.

Omavalitsuse autonoomne õppeasutus laste täiendõppeks
Keskus laste loovus"Noored"

"Merelahing tsaar Saltani ja piraatide vahel."
Kaunite kunstide tunni metoodiline arendus õpilastele vanuses 8-9 aastat.
Autor-koostaja:
Dolgaleva Svetlana Viktorovna lisahariduse õpetaja, Perm 2015

Sihtmärk
: Õpilaste kunstikultuuri kujunemine; õpetada mõistma kuju ja värvi sümboolikat kujutavas kunstis ja elus.
Ülesanded:
1. Tutvuda muistsete purjelaevade looga; 2. Uuri välja: kas ehete kaudu on võimalik kavatsusi edasi anda; 3. Tee praktilist tööd.
Varustus:
Õpetajale: arvutiesitlus, laevamallid, näidistööd. Õpilastele: värvid, pintslid.
Tunni struktuur
1. Organisatsiooniline osa. 2. Uue materjali õppimine (esitlus). 3. Lugu “Kaks laevastikku” (ettekanne). 4. Vestlus – arutelu “Kuidas laevu kaunistada”. 5. Praktiline töö. 6. Õpitud materjali koondamine. 7. Tunni kokkuvõte. Valminud tööde analüüs.
Tunni edenemine

1. Klassikorraldus.
Puudumiste ja tunniks valmisoleku kontrollimine
2. Uue materjali õppimine (esitlus).

"Tagatuul!"
- tähendab sisendada usaldust reisi eduka tulemuse vastu. Mida tähendab lahkuminek:
"Seitse jalga kiilu all!"?
Kogenud tüürimehed püüdsid tolleaegseid laevu vedades, et kiilu all oleks vähemalt seitse jalga (umbes kaks meetrit), nii et see ei saanud isegi lainel vastu maad tabada. Kui seilamisel on alati seitse jalga kiilu all, tuleb laev edukalt seatud eesmärgini viia, see tähendab, et peate läbima vältimatuid torme ja kaldeid, ohtlikke madalikke ja riffe. Siis tunduvad kõik takistused ja katsumused vähem hirmutavad ja rasked. Keegi ei tea, millal ja kuidas inimene esimest korda vee peal hõljus. Võib-olla kandis ühe meie kaugetest esivanematest jõevool minema ja ta päästis vees surmast mingi parv, mille kogemata moodustasid kobarad
pilliroog... Nii või teisiti kasutasid inimesed veel mitukümmend tuhat aastat tagasi puid vee peal liikumiseks. Nad õppisid üle jõgede ujuma, järvedest üle saama ja saarelt saarele liikuma.
Iidne Egiptus
Esimesed paadid leiutati aastal Iidne Egiptus ja on mõeldud Niilusel sõitmiseks. Need olid ülestõstetud otstega apelsinikoore kujulised.
Vana Foiniikia
Foiniikias olid väga soodsad looduslikud tingimused: mugavad lahed mere rannikul, laevapuidu rohkus – Vahemere ranniku lähedal kasvasid metsad, kus domineerisid kuulus Liibanoni seeder ja tamm. Seetõttu sisse Vana Foiniikia tuli välja
kambüüsi
- sõude-sõjalaev ühe aerude ja kahe-kolme mastiga.

Vana-Kreeka
. Vana-Kreeka ajal ilmusid kauba- ja sõjalaevad. Sõjalaevadel oli ram, tõstetud tekk ees ja üks mast.
Birema
on sõude-sõjalaev kahe aerureaga.
Triremes
said oma nime kolmest aerude reast, mis väidetavalt asusid üksteise kohal ja iga aeru juhtis üks inimene.
Quinquereme
- viie rea aerudega lahingusõudelaev. Elutingimused kambüüsi pardal olid ideaalsed haiguste levikuks. Sõudjad tekil olid kohutavalt rahvast täis. Igal inimesel oli umbes 1 ruutmeetrit. meetrit. Iga sõudja liigutas viiekümnekilose aeru ja sai sealt lahkuda vaid tugeva tuulega või siis, kui kapten meeskonda vahetades lasi tal mitu tundi puhata. Mõned sõudjad lebasid puhkamise ajal otse tekil pinkide vahel, teised magasid vee kohale asetatud ristatud aerudel. See oli madala klassi inimeste jaoks raske töö
Vana-Kreekas kaunistati laeva vööri. Kui laev oma ametiaega teenis, eemaldati kuju ja see kaunistas hoonete seinu, sammasid ja omaniku või kapteni maja.
Vana-Rooma
. Rooma laevad olid kalakujulised. Laevaehitajad varustasid oma laevu elusolendite omadustega ja maalisid isegi nende kere vööri suured silmad, et nad näeksid selgelt veealuseid madalikke ja riffe, ahtris võis ära tunda saba. Foiniiklased, roomlased ja kreeklased paigaldasid laeva vööri erinevaid skulptuure ja kaunistusi. See traditsioon jätkus sajandeid. Üldiselt peeti kaunistusi rikkuse ja jõu sümboliks ning riiklikke ja kuninglikke laevu kaunistati luksuslikult. Vana-Roomas nimetati ninakaunistust
Rostroy.

Põhja-Euroopa XV - XVI sajandil
Suurte geograafiliste avastuste ajastu (XV-XVI sajand) algust saab taas iseloomustada laevade ehitamisega, mis sobivad kõige paremini pikkadeks ookeanireiside tegemiseks purje all.
Galion
- Portugali päritolu sõjalaev. Seejärel sai galeonist hispaanlaste ja brittide laevastike alus. Laevade küljed olid kaunistatud mitmevärviliste geomeetriliste mustritega; Samal eesmärgil kasutati ka maalitud lõuendeid arkaadide kujutistega.

Põhja-Euroopa XVII - XIX sajandil
. Põhjas Euroopa XVII- XIX sajandil saab sõjaväelaevastike aluseks
liinilaevad
. Mõiste "lahingulaev" ilmus seoses uute mereväe lahingutaktikate ilmnemisega. Lahingus püüdsid laevad rivistuda ritta või rivisse nii, et pääste ajal oleksid nad küljega vaenlase poole pööratud ja tema salve ajal - ahtriga. Fakt on see, et suurimat kahju vaenlase laevadele põhjustas samaaegne pardal olevate relvade salv. Ilmusid sellised võimsad laevad nagu fregatt, brigantiin ja korvett. Laevade vöörid on kaunistatud lõvide, kotkaste ja ükssarvikutega, mis näitavad nende omanike võimu, rikkust ja au. Sõjalaevad olid tüvest ahtrini kaunistatud kullatud figuuride, karüatiidide, vanikute, nikerdatud kujundite, ahtris asuvate telkide ja tohutute kunstiliselt kujundatud laternatega ning kaetud värviga. Värvimise põhieesmärk on kaitsta puitu mädanemise eest.

Muistsed slaavlased.
Kuidas Venemaal lood olid?
Vanker
väike vanade slaavlaste purje- ja sõudelaev. Paadi manööverdusvõime pole halvem kui Egiptuse laevadel, mis võimaldas tal liikuda väikestel Venemaa jõgedel ja ületada Dnepri kärestikku. Slaavlased kaunistasid oma paate jäärade või kitsede peadega.
Vene laevastik
Kui nad seda ütlevad Vene laevastik Peeter Suure loodud, on see vaid osaliselt tõsi. Tegelikult oli Venemaal laevastik kõigil oma eksisteerimise ajastutel. Peeter puhus Venemaa navigatsioonitraditsioonidele ainult uue elu sisse, ühendades lääne laevaehitustehnoloogiad ja navigatsioonimeetodid Vene meremeeste alistamatu vaimuga. 1668. aastal ehitasid Vene laevaehitajad Oka jõele esimese suure lahingupurjelaeva – gallioti.
"Kotkas"
. Need ehitati tsaar Aleksei Mihhailovitši käsul. Kui “Kotkas” oli valmis, tugevdasid nad seda ahtri ja vööri külge
puidust nikerdatud

kullaks maalitud kahepealised kotkad.
Need kuningliku võimu heraldilised sümbolid olid omamoodi kinnituseks laeva nimele ja said seejärel kõigi sõjaväelaevade traditsiooniliseks kaunistuseks.
"Püha Peetrus"
- esimene Vene sõjalaev, mis venelastest möödus
lipp
võõrastes vetes. Ehitati 1693. aastal Hollandis Peeter 1 käsul ja jõudis samal aastal Arhangelskisse.

Piraatlus
Piraatlus sai alguse iidsetest aegadest koos merekaubanduse arenguga. Nende põhitegevuseks olid röövid ja mõrvad enda rikastamiseks. Üksikasjalikult erinevad piraathartad määratlesid alati selgelt iga inimese osa kogusaagis. Osa saagist varjamise eest võis piraat oma elu kaotada. Hüüdnimede andmise komme oli piraatide seas levinud, kuid paljude pärisnimed jäid teadmata. Piraatide taktika põhielemendid: rünnaku üllatus, kiirus ja halastamatu pardalahing. Piraadilaevade relvastus oli lihtsam kui sõjaväelaevadel. Piraatlust pole suudetud tänaseni täielikult välja juurida.
Lõbus Roger
- piraadi must lipp inimese pealuu ja ristatud luudega. Lippe kasutati vaenlase hirmutamiseks, lipu kujundus allus eelkõige sellele eesmärgile. Piraadilipp oli omamoodi psühholoogiline relv, mis oli eriti tõhus koos mainega, mille piraadid peagi omandasid. Kui piraatidel õnnestus ohvrit niivõrd hirmutada, et ta kapituleerus ilma võitluseta, lihtsustas see asja oluliselt ja suurendas kasumit, kuna ohvrilaev ja selle lasti lahingus viga ei saanud. Oma põhiolemuselt olid nad piraadid.
viikingid
(VIII-XI sajand) Skandinaavia (Norra). Paadi ahter ja vöör, mida nad suurel hulgal ehitasid, kordasid üksteist täielikult, mis võimaldas sõita igas suunas ilma pööramata. Läbi aegade paistsid viikingid silma hea mereoskuse, osavuse ja julgusega. Nad kutsusid oma laevad
Drakar on draakon.

3. LUGU “Kaks laevastikku”
Teatud kuningriigis, teatud osariigis elas tsaar Saltan. Ta armastas reisida. Ja nii ta asus teisele teekonnale. Külastatud erinevad riigid, ostetud erinevad kaubad ja oli juba tagasi jõudmas... Kuidas tsaar Saltanit ründasid piraadid. Piraadid võtsid hea kuninga vangi. Nad võtsid kõik tema kaubad ja kuningas toodi tema piraadisaarele ja pandi vangi. Sel ajal ootas tsaar Saltan oma ustavat naist ja poega Tsarevitš Guidoni. Nad olid mures, et isa ei naase pikka aega, sest tol ajal oli piraatide osas halb maine. Tsarevitš Guidon otsustas minna oma isa otsima. Ta varustas laeva, kogus hea meeskonna ja asus teele. Kui pikk või lühike, nägi ta silmapiiril hirmutavat laeva. (Kuidas ta arvas, et tegu on piraadilaevaga?) Saare tagant lähenesid neile mustadel purjedel mingid mustad sünged laevad. Ahtritel ja purjedel on kohutavad kujutised, serpentiinlipud, kohutava irvega koletised. Ja varsti ilmus kohutav piraadisaar.
Prints ja tema lojaalne meeskond astusid piraatidega ebavõrdsesse lahingusse. Võitlus kestis kaua. Kuulsusrikas prints seisis elu ja surma eest. Ja siiski, Hea peab Kurjuse võitma, nii et piraadid võideti ja võeti vangi, hea tsaar Saltan vabastati ning poeg ja isa purjetasid õnnelikena koju.
4.

Vestlus – arutelu “Kuidas kaunistada laevu”.
Nüüd kuulake ülesannet. Teie ees on kaks vastandlikku laevastikku – tsaar Saltani laevastik ja piraadid. Peate valima, millist laevastikku esindate. Kaunista oma laev: puri, vöör, külg. Valige kaunistused, mis väljendaksid häid ja kurje kavatsusi. Samuti peate laevale nime välja mõtlema. Nüüd vali laevade kuju, millised kaunistused sinu laevale ilmuvad, mis värvi neid saadab ja... Ausat tuult!

Praktiline töö “Tsaar Saltani ja piraatide merelahing”.
Õpilaste iseseisev töö. Õpilaste ülesanne: eristada (varustada) laevastikuid värvi ja elementaarsete sümbolite abil.
6.

Õpitud materjali koondamine.
- Mis on kiil? - Mida tähendab "7 jalga kiilu all"? - Mis on laeva nimi, kus mõlemal küljel on 1 rida sõudjaid? - Kust ilmusid esimesed paadid? - Mis on slaavlaste esimese laeva nimi? - Mis on esimese Venemaa vapiga laeva nimi? Millise kuninga ajal see ilmus? - Mis on esimese Venemaa lipuga laeva nimi? Millise kuninga ajal see ilmus? - Mis eesmärgil inimesed oma laevu kaunistasid?

7. Kokkuvõte

klassid. Valminud tööde analüüs.
Tulemuseks on kaks täiesti erinevat laevastikku. Üks on rõõmsameelne, rõõmus, teine ​​on hirmus, nukker. Tunni lõpuks kinnitatakse laevad ja purjed oma kohtadele tahvlil Hindamine tööle.
Kirjandus
1. Koroteeva E.I. Gorjajeva N.A. Tunniplaanid. 2. klass.. Drozdova S.B..Aut.-koost. Volgograd. 2008. 2. Ostrovskaja O.V. Kujutava kunsti tunnid sisse Põhikool 1-4 klassi. M,: kirjastuskeskus "Vlados". 2003. aasta.

AVALIK TUND

õpetajad algklassid

Abrahamyan Irina Nikolaevna

teemal: "Tsaar Saltani merelahing ja piraadid."

Kavatsuste väljendamine kaunistamise kaudu.

Tunni teema: "Merelahing tsaar Saltani ja piraatide vahel." Kavatsuste väljendamine kaunistamise kaudu.

Ameti tüüp: individuaalne - kollektiivne töö - laevastiku laevade kaunistamine värvide või värvilise paberiga (aplikatsioon) häid või kurja kavatsusi väljendavate sümbolitega.

Eesmärgid: anda aimu piltide sümboolikast, dekoratsioonist kui kavatsuste, tunnete, meeleolu väljendamise meetodist, kaunite kunstiteoste tundmisest.

Meta-aine eesmärgid:

1) Kognitiivsed universaalsed haridustoimingud:

õppida tuvastama objektide tunnuseid nende uurimise käigus (vaatlus);

õppida mälust reprodutseerima õppeülesande lahendamiseks vajalikku infot;

õppida mõistma värvide gradatsiooni;

õpetada leidma vajalikku värvi guaššvärvide, akvarellide, “valgendamise” tehnikas;

õppige võrdlema saadud värviskeemi loodusobjektide või kaunite kunstiteostega.

2) Regulatiivsed universaalsed haridustoimingud:

õppida kavandama õppeülesande lahendust: koostada tegevusalgoritmide jada;

õppige oma tegevusi kohandama: tehke protsessis muudatusi, võttes arvesse tekkinud raskusi ja vigu; kirjeldage nende kõrvaldamise viise;

õppida analüüsima edukatest (ebaõnnestunud) tegevustest saadud emotsionaalset seisundit, hindama nende mõju enda meeleolule;

õppida hindama ja võrdlema tegevuste (kellegi teise, enda) tulemusi mudeliga;

õppida hindama konkreetse õppetegevuse oskuse taset

(vasta küsimusele “mida ma ei tea ja ei oska?”).

3) Kommunikatiivne universaalne õppetegevus:

õpetama esinema loominguline töö tunnis saadud info kasutamine;

õppige oma arvamust avaldama kaaslaste töid analüüsides, „säilitama“ narratiivi loogikat ja esitama veenvaid argumente.

Isiklikud eesmärgid:

arendada huvi oma rahva ja kodumaa kultuuri ja ajaloo vastu;

õppida väljendama positiivset suhtumist õppeprotsessi (näida üles tähelepanu, üllatust, soovi juurde õppida);

arendada oskust oma hinnanguid anda haridustegevus: sinu saavutused, iseseisvus, algatusvõime, vastutustunne, ebaõnnestumiste põhjused.

Tunni varustus:

Õpilastele– akvarell, guašš, värviline paber, käärid, liim, pliiats.

Õpetaja jaoks- visuaalsed illustratsioonide seeriad, allmaalingud meeskonnatöö, laevade ja purjede mallid.

Nägemisulatus: kunstnike teoste reproduktsioonid - N. Roerich “Ülemerekülalised”, I. Bilibini, B. Zvorykini illustratsioonid “Tsaar Saltani jutule”, joonistused piraatide “kurjade” laevadest, “heade” laevadest.

Kirjandussari: A. S. Puškini "Tsaar Saltani lugu".

Tundide ajal

Klassikorraldus.(1 slaid)

Tere kutid. Häälestume töölainele ja pürgime teadmiste sammul uute avastusteni. Meie moto:

Täna töötame rühmades. Kordame seda, mida teame ja kinnistame, ning püüame õppida midagi uut.

JÄLGIN - MÄRKAN - Peegeldan - JÄRELDAN

1. Tegevuse enesemääramine

Millise teema kallal töötasime mitme õppetunni jooksul? (teema "Kuidas kunst kõneleb?") Kuidas, milliste tehnikatega saab kunstnik väljendada kujutatava tundeid, meeleolu, kavatsust, iseloomu? (värv) (Kui see on inimene või loom, siis näoilmed, liikumine. Kui see on maastik, loodus, siis peamine asi kunstniku maalis värvi.(tahvlile riputatakse nende sõnadega plakatid))

2. Teadmiste uuendamine ja individuaalsete raskuste fikseerimine(2 slaidi)

- Kas mäletate, milliseid žanre kujutavas kunstis eristatakse? ( maastik, portree, natüürmort.)

Kui pildil näed

Joonistatakse jõgi

Või kuusk ja valge härmatis,

Või aed ja pilved,

Või lumine tasandik

Või põld ja onn,

Vajalik pilt

Seda nimetatakse. . .

Kui pildil näed

Tass kohvi laual

Või puuviljajooki suures karahvinis,

Või roos kristallis,

Või pronksist vaas,

Või pirn või kook,

Või kõik esemed korraga,

Tea, mis see on. . .

Kui näete, mis pildil on

Kas keegi vaatab meid?

Või prints vanas mantlis,

Või tormakas rüüs,

piloot või baleriin,

Või on Kolka su naaber,

Vajalik pilt

Seda nimetatakse. . .

Kas saate tuvastada siin esitatud teoste nimed? (3 slaidi)

(4 slaidi)

Hästi tehtud. Nüüd pidage meeles ja loetlege, milliseid kujutava kunsti liike te teate? (maal, dekoratiiv- ja tarbekunst, graafika).Õige.

Kuid keskendume ainult ühele žanrile. See on graafika. Mis on graafika? (joonistus). (5 slaidi)

Järeldus: Graafika on must-valge ja värviline. Graafilised tööd on joonised visandid, visandid, raamatuillustratsioonid, sildid, ajalehtede ja ajakirjade karikatuurid, plakatid, plakatid, raamatute fondid.

Nüüd pange oma pead oma töölaudadele. Keskendu. Proovige ette kujutada, mida kuulsite. (salvestusmüra ja veepritsmed)

Milliseid helisid sa kuulsid? Mida sa ette kujutasid? Kirjelda.

(helisalvestis vee pritsimisest, taustaks õpetaja hääl)

Mere element. Meri. See on inimestele alati muret valmistanud. See tõmbas mind oma salapära, jõu ja iluga. Nii et me läheme mere kaldale.

mereranniku piltide vaatamine . (6–7 slaidi)

Kas värvi järgi on võimalik kindlaks teha autori meeleolu? (8 slaidi)

Miks?

Täna peame õppima teist kunstnike tehnikat.

Poisid, ma väidan, et saame teada, mis tehnikast me räägime. Kuid selleks peate mõtlema järgmise ülesande peale.

3. Uue asjade tegemise viisi kujundamine.

Raskuste lokaliseerimine. Probleemi sõnastamine. Tunni teema sõnum.

- "Kauges kuningriigis, kauges riigis..." - Milline teos algab tavaliselt nende sõnadega? (muinasjutt)

(Tahvlil on whatmani paberi riba, millele on joonistatud meri ja kinnitatud valged laevad).

Tuul puhub üle mere

Ja paat kiirendab;

Ta jookseb lainetes

Täispurjedega...

Millisest teosest on read pärit? (9 slaidi)

Kas mäletate A. S. Puškini “Juttu tsaar Saltanist...”? Transpordime end mõttes tsaar Saltanist rääkiva muinasjutu juurde. - Kuidas muinasjutus olevad inimesed ületasid mere? (laevadel) (10 slaidi) – Kas mäletate, tsaar Saltani laevastik sõitis prints Guidoni külastama? Ja kuna ta sõitis külla, kaunistas ta oma laevastiku. Kuidas ta saaks kaunistada?

Tsaar Saltani laevastik läks tsaar Guidoni juurde, kuid silmapiiril märkab meremees teise laevastiku lähenemist. (11 slaidi)

- Kuidas, poisid?

Kas teie arvates on võimalik kindlaks teha, milline laevastik läheneb: kas laevastik sõidab puhkusele või laevastik, mis teeb kurja, tumedat tegu?

Selleks vaatame joonist. (12 slaidi)

Mida siin näidatakse? (laevad, laevastik, kaks erinevat laevastikku...)

Miks otsustasite, et tegemist on kahe erineva laevastikuga? ( seda on näha purjedes, seda on näha laeva vööri kaunistustes, tekkide kahurites...)

Täiesti õige, mis tähendab, et on olemas teise kunstniku väljendustehnika kavatsused, Mis see teie arvates on?

See kaunistus. Kaunistus iseloomustab selle omanikku, paljastab tema ideed ilust ja võib isegi väljendada tema iseloomu.

(selle sõnaga plakatid on tahvlile riputatud)

Varsti räägitakse muinasjutt, kuid mitte niipea tehakse tegu. Lähme tagasi klassi ja lõõgastume.

Kehalise kasvatuse minut. (Esitage koos õpetajaga.)

Tuul puhub üle mere,

Ja paat kiirendab.

Üks kaks.

(Tõuse oma laua tagant.)

Ta ujus esimesena tagasi.

Üks kaks.

(Astub tagasi.)

Ja siis ta ujus edasi.

Üks kaks.

(Astub edasi.)

Ja ta ujus, ujus mööda jõge,

(Laineliigutused kätega.)

Täies hoos.

(Kõndige paigal.)

4. Uute teadmiste “avastamine”.

Niisiis, kuidas saate joonisel näidata kavatsus? Värv, kaunistus, liikumine.

Kui merel kohtuvad kaks erinevat laevastikku, mis siis saab? ? (lahing)

(13 slaidi)

Meie tunni teema (Ma postitan selle tahvlile)"Merelahing tsaar Saltani ja piraatide vahel"

Kuidas seda liikumises näidata? ( laevad peavad sõitma üksteise poole)

Mis te arvate, milline on teie tänane ülesanne?

Meie tunni eesmärk - luua tsaar Saltani laevastik ja merel kohtunud ja lahinguvalmis mereröövlite laevastik. Selleks jaguneme piraatideks ja tsaar Saltani meremeesteks. . (Jagan klassi kaheks pooleks.)

Siin töötas kuri võlur, kes kustutas laevadelt kogu värvi. Ja nüüd pole selge, kus on tsaar Saltani laevastik, kus on piraadilaevastik.

Nüüd võtke kõik oma paadid.

Kuidas saaks nende laevu kaunistada?

Mida saab purjedel kujutada?

Milliseid värve kasutame tsaar Saltani laevastiku jaoks? (Soe) (14 slaidi)

Millised sümbolid võivad näidata headust?

Milliseid värve me piraatide laevastiku jaoks kasutame? (külm) (15 slaidi)

Milliseid sümboleid saab kasutada kurjuse näitamiseks? (lohe, piraadid, kolju ja ristluud, draakoni nägu, röövlinnud, koletised, maod, päike, luik, süda, lilled, liblikad...)

Peast lugemine 2 õpilast

Kujutage ette, kuidas vanasti

Laevad läksid röövima, sõtta.

Kahurid mõlemal pool,

Purjedel on kas kotkas või draakon.

Nina ähvardab irvitava suuga

Olgu selleks siis tiiger, lõvi või midagi hammastega.

Lipp lehvib musta ristiga,

Lipp välguga, mao sabaga,

Joonistage paberile võimas laev!

Kujutage nüüd ette teistsugust laeva

Puri sädeleb laine kohal...

Las kajakas hõljub lipul,

Lipp räägib ju rahust.

Lipul on liblikas ja mesilane

Kutsudes üles headele tegudele...

Mõelge, kuidas oma nina kaunistada:

Karvakarvaline merineitsi,

Delfiin, kelle nina on nagu nõel -

Delfiinid ei too kahju;

Riietage laev nagu paraadiks

Oled kõige pidulikumas riietuses.

5.Töö ülesande kallal.

Iseseisev tööõpilased.

Mida me siis tegema hakkame?

Kas teil on ülesande kohta küsimusi? Asume tööle.

Muusika mängib tööd tehes vaikselt.

Õpilastele antakse valmis eskiisid laevadest ja purjedest välja lõigata. Pidagem meeles kääridega töötamise reegleid.

Mäng “Plaks, Stomp.

Sa mäletad mängutingimusi. Kui ma ütlen õigesti, siis plaksutate käsi ja kui ma eksin, trampite jalgu. Ja nii nad algasid.

1. Andke käärid "terava" (nüri) otsaga teisele inimesele.

2. Kääridega töötades ei tohi klassiruumis ringi käia.

3. “Hoidke” (ära hoia) kääre oma silmade lähedal.

4. Lõikamisel jälgi oma “parema” (vasaku) käe sõrmi.

5.Pärast kääridega töötamist ärge jätke neid lahti.

6. Igal instrumendil peaks olema laual oma koht.

(Reeglid on üles pandud tahvlile). (16 slaidi)

Sellest lähtuvalt algab töö laevade värviliseks kaunistamiseks aplikatsioonitehnikas. Enne laeva silueti värviga kaunistamist palutakse lastel tõsta paadid üles nii, et kaks laevastikku sõidaksid üksteise poole. Teisisõnu, ühel kooliõpilaste rühmal on laevade vöör suunatud paremale, teistel aga vasakule.

Olles valinud laevale ja purjele õige värvi, kaunistame selle vastavalt laeva kavatsusele. Laev võib olla "hea" või "kuri".

Töö käigus abistab õpetaja õpilasi, annab individuaalset nõu, abistab laevade liimimisel (laevastikud sõidavad üksteise vastu).

6.Tegevuse peegeldus. Tunni kokkuvõte.

Millise ülesande me oma tunni jaoks püstitasime? Kas oleme sellega tegelenud?
Tunni lõpus juhtub ime! Täiesti identsed laevad ja purjed (neil kõigil olid ühesugused valged paberilehed) muutusid ootamatult kaheks vastandlikuks laevastikuks, kaheks inimrühmaks, kellel on erinevad kavatsused.

Kas suutsite väljendada inimese kavatsusi värvide ja kaunistuste kaudu?

Ja me tegime seda abiga kaunistused ja värvid.

Teeme tunnis kokkuvõtte oma tööst. (17 slaidi)

Lõpeta laused:

1. Õppisin tunnis...

2. Selle tunni jooksul sain aru...

3. Tahan kiita...

4. Tahtsin teada...

7. Õpilastööde hindamine.

Palju õnne teile kõigile täna! Te töötasite väga korralikult, puhtalt, kaunilt. (18 slaidi)

Laevad said imelised. Kõik rühmad püüdsid laevu õigesti värvida ja kaunistada. Annan kõigile täna tehtud töö eest hindeks "5".

Kodutöö.

Leidke raamatutest näiteid dekoratiivsetest vormidest, mida nende silueti, värvi ja elementide olemuse põhjal võiks seostada tsaar Saltani laevastiku ja piraadilaevade kujutisega. Saate joonistada kaunistusi erinevatele muinasjututegelastele.

Õppetund on läbi. Aitäh kõigile. Puhka.

RAKENDUS

Tsaar Saltani laevastik, "hea" laevastik.

Piraadilaevastik, "kuri" laevastik.

23. õppetund Teema: "SALTANA JA PIRAATIDE MERELAHING." KAVATSUSTE VÄLJENDAMINE KAUNISTUSE LÄBI

15.11.2013 11229 0

Ameti tüüp:kaunistus värviga, sümbolid, mis väljendavad kavatsusi - head või kurja.

Eesmärgid jaülesanded: anda aimu piltide sümboolikast; tarbekunsti kaunite kunstiteostega tutvumine.

Tunni varustus: guašš, suured ja õhukesed pintslid, liim, tihvtid.

Visuaalne ulatus: slaidid ja kunstnike teoste reproduktsioonid, lasteraamatute illustratsioonid: I. Bilibin, maalid "Tsaar Saltani jutule", tööd rahvakunst; N. Roerich “Ülemerekülalised”.

Kirjandussari: A. S. Puškini "Tsaar Saltani lugu".

Tundide ajal

I. Klassikorraldus.

Puudumiste ja tunniks valmisoleku kontrollimine.

II. Vestlus tunni teemal.

- Kuidas saavad ehted rääkida? Näiteks nendes siledates vormides ja mustrites on rohkem rahulikkust ja lahkust.

Ja need teravad vormid tunduvad vihased ja kipitavad. Need värvid on rõõmsad: neis on palju päikest. Kuid siin tunduvad erksad värvid häirivad, sest neid ümbritsevad tumedad.

- Milliseid kujundeid ja värvikombinatsioone kasutate kurjade ja heade haldjate kaunistuste tegemiseks?

- Kas mäletate A. S. Puškini "Tsaar Saltani lugu"? Mäletate, tsaar Saltani laevastik sõitis prints Guidoni külla? Kuningal ja tema saatjaskonnal oli häid asju, hea tuju. Nad kaunistasid oma laevastiku pidulikult ja rõõmsalt.

- Kujutage ette, et Saltani laevastik kohtus merel kurjade ja röövellike piraatide armada (laevastikuga). Kuidas saaks nende laevu kaunistada? (Laste vastused ja õpetaja üldistus.)

III. Ülesande kallal töötamine.

Õpilaste iseseisev töö.

Jagage klass kahte rühma.

Ülesanne: kaunista kaks muinasjutulaevastikku – head ja kurja. Vali ehted, mis väljendaksid kavatsusi – head ja kurja.

Tunni alguses kinnitame topeltliimitud tapeedilehele (kinnitatud tahvlile) kaks ühesuguse siluetiga laevastikku, liikudes üksteise poole.

Laevad ja purjed on valged (kahe peopesa suurused). Laevastikud on täpselt samad ja seetõttu on nende kavatsusi võimatu iseloomustada.

- Kuidas kaunistada Saltani laevastikku ja piraadilaevastikku, et need ei sarnaneks? Mis värvi ja kujuga mustreid peaksin valima? (Laste vastused.)

Kahe lasterühma ülesandeks on eristada (varustada) laevastikud värvi ja elementaarsete sümbolitega.

Lastele antakse kas toorikud või šabloonid elementide (paat, puri) jälgimiseks ja väljalõikamiseks. Õpetaja saab purjede ja laevade jaoks eelnevalt välja lõigata toorikud ning nende kompositsioon eelnevalt välja mõelda.

Lühike vestlus peetakse värvi rollist, sümbolitest, mis siia sobivad (päike, luik, tuulelohe, maod, draakonid jne).

Tunni lõpuks kinnitatakse laevad ja purjed lehel (sinine) oma kohtadele. Tulemuseks on kaks täiesti erinevat laevastikku. Üks on rõõmsameelne, rõõmus, teine ​​on hirmus, nukker. Laevadele saab anda nimed (kirjutada väikeste trükitähtedega).

IV. Tunni kokkuvõte.

Valminud tööde analüüs. Töö hindamine.

Kodutöö.

Morozova Lilija Ivanovna,

algkooli õpetaja

MBOU gümnaasium nr 7, Tšehhov, Moskva oblast

Õppe- ja metoodiline komplekt: "Venemaa kool"
Õpik: Nemenskaja L.A./Toimetaja Nemensky B.M. Kaunid kunstid – M.: Haridus, 2014.
Klass: 2
Õpetaja eesmärgid:
anda aimu piltide sümboolikast, dekoratsioonist kui kavatsuste, tunnete, meeleolu väljendamise meetodist, kaunite kunstiteoste tundmisest.
Tunni tüüp: konkreetsete probleemide lahendamine.
Planeeritud õppetulemused:
Teema:
Õpilased õpivad:
1. kaunistama kahe vastandliku kavatsusega muinasjutulise laevastiku purjed;
Sul on võimalus õppida:
2. reageerida emotsionaalselt kunstiteoste tegelaskujudele, äratades kurbust, kaastunnet, rõõmu, kangelaslikkust, omakasupüüdmatust, vastikust, õudust jne;
3. osaleda kollektiivse töö loomises.
Metasubjekt:
Kognitiivne:
1. õppida tuvastama objektide tunnuseid nende uurimise (vaatlemise) käigus;
2. õppida mälu järgi reprodutseerima õppeülesande lahendamiseks vajalikku teavet;
3. õpetada leidma vajalikku värvi guaššvärvide ja akvarellide abil
4. õppida võrdlema saadud värvilahendust loodusobjektide või kaunite kunstiteostega.
Regulatiivne:
1. õppida kavandama õppeülesande lahendust: koostama tegevusalgoritmide jada;
2. õppige oma tegevusi kohandama: tehke protsessis muudatusi arvestades ette tulnud raskusi ja vigu; kirjeldage nende kõrvaldamise viise;
3. õppida analüüsima edukatest (ebaõnnestunud) tegevustest saadud emotsionaalset seisundit, hindama nende mõju enesetundele;
4. õppida hindama ja võrdlema tegevuse (kellegi teise, enda) tulemusi mudeliga;
5. õppida hindama konkreetse õppetegevuse oskuse taset
6. (vasta küsimusele “mida ma ei tea ja ei oska?”).
Kommunikatiivne:
1. õppida tegema loovtööd kasutades tunnis saadud infot;
2. õppida väljendama oma arvamust kaaslaste töid analüüsides, „säilitama“ narratiivi loogikat ja esitama veenvaid argumente.
Isiklik:
1. arendada huvi oma rahva ja kodumaa kultuuri ja ajaloo vastu;
2. õppida väljendama positiivset suhtumist õppeprotsessi (näita üles tähelepanu, üllatust, soovi juurde õppida);
3. arendada oskust hinnata oma õppetegevust: oma saavutusi, iseseisvust, algatusvõimet, vastutustunnet, ebaõnnestumiste põhjuseid.
Treeningu tehnoloogiad, meetodid ja vormid: probleemdialoogiline õpe; osaliselt otsivad, selgitavad-illustreerivad, individuaalsed ja frontaalsed vestlused.
Õppematerjalid:šabloonid, maalide reproduktsioonid, jooniste ja sümbolite näidised.
Tunni korralduslik struktuur:


Õppetunni sammud

Hariduslikud ja arendavad komponendid, ülesanded ja harjutused

Õpetaja tegevus

Tegevus

õpilased

Interaktsiooni vormid

UUD

Keskmine

kontroll

Organisatsiooniline

hetk

Emotsionaalne,

õpilaste psühholoogiline ja motiveeriv ettevalmistus õpitava valdamiseks

materjalist

Kontrollib õpilaste valmisolekut tunniks, loob emotsionaalse meeleolu

Mida võib kest teile öelda?

Kuulake, kontrollige valmisolekut

Nad annavad oletusi

nia

Frontaalne

Isiklik:on soov õppida; kujundada motiive järgnevate eesmärkide saavutamiseks

Verbaalsed vastused

Teadmiste värskendamine

Muusikat kuulama

(Merehääl ja müra)

Sulge oma silmad. Mis ennast esitas? Miks?

(Avaneb vaade merele)

Miks on meri inimesi alati murelikuks teinud?

Kas olete juba arvanud, mida meie töö hõlmab?

Nüüd sulge uuesti silmad. (Kõlab filmi “Kariibi mere piraadid” teema)

Mis juhtus merel? Sinu oletused

(Merele ilmusid piraadid)

Kes on piraadid? Leksime seletavast sõnastikust sõna leksikaalse tähenduse.

Mida nad merel tegid?

Nüüd saame teada

keda piraadid merel kohtasid.

(A.S. Puškini muinasjutu katkendi lavastamine

"Tsaar Saltani lugu..."

(1. lisa)

Mis juhtub, kui Saltani laevastik kohtub piraatidega?

(Tuleb kaklus)

Mis on meie tunni teema?

Muusikat kuulama

Vasta küsimustele ja sõnasta tunni teema

Frontaalne

Kognitiivne:

Üldharidus:

isoleerida ja formuleerida

kognitiivne eesmärk;

hankima vajalikku teavet õppeülesannete täitmiseks ja teadlikult suulise kõne ülesehitamiseks

Mõttemäng:

Looge põhjus-tagajärg seosed

täiendada ja laiendada teadmisi ja arusaamist sellel teemal

Regulatiivne:tõsta esile ja salvestada sihtmärk;

oodata tulemust;

Verbaalsed vastused

Uue materjali õppimine

Loominguliste ülesannete täitmine

Õpilaste iseseisev töö

Sõnastab ülesandeid.

Kuidas näidata lahinguks valmistuvate laevade kavatsusi?

(Näidake paadimudelitel liikumissuunda, asetades need mere taustaga plakatitele)

Kuidas saame kindlaks teha, kus asub Saltani laevastik ja kus on piraadilaevastik?

Mida on vaja teha?

Kuidas muidu saame kavatsusi näidata?

(Värv, kuju)

Milliseid värve kasutame tsaar Saltani laevastiku kujutamiseks? Miks?

(Soe)

Milliseid värve kasutame piraatide laevastiku esindamiseks? Miks?

(Külm)

Valige paletist soovitud värvid. Pange tähele, et on olemas tehnika: soojad värvid, mida ümbritsevad külmad, omandavad erilise kõla. Need on heledamad, kurjakuulutavamad.

Tuletan teile meelde lisavärvide loomist.

(Näita)

Vorm aitab meil ka kindlaks teha tegelaste kavatsused.

(Teravad nurgad on kurjad, pehmed jooned on head)

Täna tutvume veel ühe kunstnike tehnikaga, et näidata inimese kavatsusi.

Vaata kaunistusi.

Millist neist võiksite kaunistada Saltani laevastiku ja millised piraadilaevastiku laevu?

Tehke järeldus, millised probleemid on veel lahendamata?

(Looge tsaar Saltani ja piraatide laevastik, näidake muinasjutuliste laevastike kavatsusi liikumise, värvi, kuju ja kaunistustega)

Teie kaustas on saatmismallid. Mugavuse huvides kinnitage need kirjaklambriga papp laevastike kavatsustega. Joonista pliiatsiga.

Ärge kasutage palju väikeseid osi, sest... neid hiljem raske joonistada värvid. Kasutage õhukest kuni keskmist pintslit.

Kes on valmis, paneb oma töö paneelile. Edu teie töös!

(Individuaalsed konsultatsioonid)

Valitud

ringid paleti mudelist

erinevate värvidega

Analüüsige proove

Viige läbi kehaline kasvatus

üks minut

Käivitage

Harjutused

Kokkuvõte Valmista

mallid

tööd

Kuulamine

juhiseid

Visand pliiatsi ja värviga

Frontaalne

Regulatiivne:sobivaimate materjalide ja tööriistade valik; tööde teostamine vastavalt näidistele ja joonistele tuginedes

Kognitiivne:

Üldharidus:kasuta oma elukogemust, ajumäng: saada uusi teadmisi erinevatest teabeallikatest; kasutada saadud teavet oma töös; määrata kahe laevastiku kavatsuste edastamise viisid

Kommunikatiivne:edasta oma seisukoht teistele, väljenda oma mõtteid joonisel; kuulake teiste kõnet; arvamusi vahetada

Regulatiivne:teostada samm-sammult kontrolli

Regulatiivne:tegutseda arvestades õpetaja poolt välja toodud juhiseid;

võrrelda tegevusmeetodit

ja selle tulemus antud standardiga

Suhtlemine

otsida abi ja sõnastada raskused;

Verbaalsed vastused

Praktilised toimingud

Joonistamine mallile

Tööde näitus. Peegeldus

Tehke kokkuvõte tunnis saadud teabest

Kunstigalerii

Tüdrukud analüüsivad poiste töid,

ning poisid ja tüdrukud kava järgi:

1. Kas määratud ülesanded on täidetud? Kuidas see saavutati?

2.Omadused

3. Meeldis/ei meeldinud.

Sinu suhtumine

Emotsionaalne ümberlülitus

(kunstnike maalid muinasjutu jaoks)

(2. lisa)

Vaadake vene kunstniku Nicholas Roerichi maali

"Ülemerekülalised"

(3. lisa)

Mis on esiplaanil? Taustal?

Kus on fookuspunkt?

Millised olid ülemerekülaliste kavatsused?

Kuulan kesta, meri on vaikne ja rahulik.

Määrake nende suhtumine töösse, emotsionaalne

uus seisukord

Pilti vaadates õpivad nad analüüsima

kujutava kunsti teos

Frontaalne

Regulatiivne:hinnata ülesande täitmist (kas nad täitsid selle või mitte);

tõsta esile, mis on juba õpitud ja mis vajab veel õppimist; määrata õppimise kvaliteeti

Suhtlemine

argumenteerida oma seisukohta

Isiklik:mõista teadmiste tähtsust inimese jaoks ja aktsepteerima neid;

Õpilaste hindamine

Lisa 1

"Guidon istub akna all,
Vaatab vaikselt merd:
See ei tee müra, ei piitsuta,
Ainult vaevu väriseb.
Ja taevasinises kauguses
Laevad ilmusid:
Mööda Okiyani tasandikke
Tsaar Saltani laevastik on teel.
Prints Guidon hüppas siis püsti,
Ta hüüdis valju häälega:
“Mu kallis ema!
Sina, printsess, oled noor!
Vaata sinna:
Isa tuleb siia."
Laevastik on juba saarele sobiv.
Prints Guidon puhub trompetit:
Kuningas seisab tekil
Ja ta vaatab neid läbi toru...”

2. lisa