Klaasi valmistamise esitlus koolieelikutele. Tunni kokkuvõte “Klaasiloome ajalugu. Ühistegevuse edenemine

Tatjana Khorunzhaya

GCD kokkuvõte

kognitiivse arengu kohta aastal ettevalmistav rühm

"Kõik umbes klaasist»

Kõrgeima kategooria õpetaja:

Khorunzhaya Tatjana Andreevna

Ülesanded ja eesmärgid.

1. Eesmärgid:

Tutvustage lastele päritolu ajalugu klaasist;

laiendada ja süstematiseerida teadmisi tootmisest klaasist

ja sellest valmistatud tooted, omadused klaas ja klaasnõud.

2. Eesmärk:

Arendada lastes kognitiivset huvi objektiivse maailma vastu,

Õppige põhitõdedest lähtuvalt looma põhjus-tagajärg seoseid

arendada laste võimet teha järeldusi,

analüüsida, võrrelda, klassifitseerida,

Kasvatada lastes lugupidavat suhtumist inimestesse

tööjõud, hoolikas suhtumine kõigesse klaasist,

Kasvatage emotsionaalset tundlikkust toodete ilu suhtes

alates klaasist.

3. Materjalid ja seadmed:

Erinevad tooted alates klaasist, 3 tassid: klaasist

läbipaistev, klaasi värvi, keraamika, plast;

läbipaistev klaas, 4 erineva kujuga veiniklaasi; torud, multimeediaplaat, anum liivaga, anum soodaga.

4. Eeltöö:

Ülevaade toodetest alates klaasist luuletuse lugemine

J. Rodari « Klaas» ;näituse vaatamine alates

klaasist tooted, Abi andmine.

Sõnavaratöö: uus sõnad: habras, läbipaistev, meloodiline, veekindel. Luule lugemine väljendusrikkalt ja teemakohaselt.

Tunni käik

Tund toimub rühmas. Sisse minnes Grupp, lapsed avastavad selle sisse grupp on pime.

Kasvataja: Poisid, mis juhtus? Miks sisse rühm sai

Lapsed: Aknad kinni, valgust sisse ei tule....

Kasvataja: Miks oli enne hele?

Lapsed: Sest läbi klaas tungib läbi valguse.

Kasvataja: Täna räägime sellest klaasist. (lapsed istuvad toolidel)

Jah, poisid, läbi klaas tungib läbi valguse sest see

läbipaistev. lähme, ütleme: « klaas läbipaistevÜtle mulle, Nikita, mida klaasist?

Nikita: « Klaas läbipaistev

Kasvataja: See on esimene vara klaas ja selles

veenduge, et teeme katse. Tulge minu juurde Anya ja Ksyusha. Siin on meil laual kaks kruusi. Nüüd teeme kindlaks, milline kruus on pärit klaasist. Lapsed panevad värvilised pallid ringidesse. Poisid, mis värvi pall selles kruusis on? (alates klaasist) see on õige, punane ja selles kruusis? Muidugi pole seda näha. Niisiis, mis kruus on pärit klaasist, ütle Danilile?

Danya: Läbipaistev kruus valmistatud klaasist.

Kasvataja: Millise järelduse me teeme?

Lapsed: Klaas läbipaistev.

Esimene vara klaas - läbipaistvus, klaas läbipaistev.

Kasvataja: Esimene vara klaas - läbipaistvus. Klaas läbipaistev. Ütle mulle, kus seda kinnisvara kasutatakse klaasist?

Lapsed: Nõude, akende, prillid prillidele jne.. d.

Kasvataja: Miks on teie arvates läbipaistvaid nõusid vaja? (laste vastused) Kordame esimest omadust uuesti klaasist.

Lapsed: Klaas läbipaistev.

Kasvataja: Mul on kaks klaasi, milline? (näitab klaasist trummel)

Lapsed: Klaasist trummel.

Kasvataja: Valan sinna vett. Mis klaas see on? (näitab pabertopsi).

Lapsed: Pabertops.

Kasvataja: Valan sinna vett. Oh, mis toimub?

Lapsed: Pabertopsist hakkab vett voolama.

Kasvataja: Miks pabertopsist vett voolab?

Lapsed: Kuna pabertops laseb vett läbi.

Kasvataja: Miks alates klaasist Kas klaasist vett ei voola?

Lapsed: Sest klaasist Klaas ei lase vett läbi.

Kasvataja: Õige, mis järelduse saame teha?

Lapsed: Klaas ei lase vett läbi.

Kasvataja: Noh, see on muidugi teine ​​omadus klaasist-veekindel ehk teisisõnu klaas ei lase vett läbi.

Teine vara klaasist- veekindel, klaas ei lase vett läbi.

Mul on laual kolm tassi, millest need tehtud on? (kolmest läbipaistvast tassist üks on plastikust).

Lapsed: Kõik tassid klaasist.

Kasvataja: Kontrollime tasse omaduste abil klaasist.

(Õpetaja, kelle lapsed kasutavad omadusi prillid määravad et kõik tassid klaasist.)

Kasvataja: Nii selgub – kõik need tassid klaasist?

Lapsed: Jah.

Kasvataja: Nüüd ma löön sind selle pulgaga kergelt. klaasist tooted(õpetaja lööb klaasist tooted

Mis on laual). Poisid, mida te kuulete?

Lapsed: Meloodiline heli, kõla nagu muusika.

Kasvataja: Ja kui sa jooksed märja sõrmega mööda veiniklaasi serva (õpetaja ajab sõrmega mööda veiniklaasi äärt, klaas teeb häält) Saate kuulda teistsugust meloodiat – veiniklaas laulab. Kolmas vara klaas - meloodia. Ütleme klaasist

meloodiline.

Kolmas vara klaas - meloodia

Kasvataja: Aga mul on kolm tassi laual. Kuidas sul läheb

Mis sa arvad, millest need tehtud on? (Laual on läbipaistev tass, osaliselt värviline, tugevalt värviline.)

Lapsed: (laste vastused)

Kasvataja: Kontrollime kohe.

(Õpetaja koos lastega, kasutades tuttavaid omadusi klaasist uurige tasse ja tõestage, et nad on klaasist.)

Neljas vara klaasist- värvimisvõime.

Kasvataja: Poisid, mida nad värvilistest teevad klaasist?

Lapsed: (laste vastused)

Kasvataja: Kordame neljandat omadust klaasist.

Lapsed: Neljas omadus klaasist- värvimisvõime.

Kasvataja: Mis juhtub, kui ma igatsen klaasist toode?

Lapsed: See läheb katki.

Kasvataja: Õigesti läheb katki, nii et võime öelda

Mida klaas on habras.

Viies vara klaas - klaas on habras.

Kasvataja: Daša, nimeta viies omadus klaasist.

Dasha: Viies vara klaas - klaas on habras.

Kasvataja: Kas teeme katse?

Lapsed: Ei.

Kasvataja: Muidugi mitte, see on väga solvav ja kahju, kui ilusad katki lähevad klaasist tooted. Poisid, kas teie kodus on midagi katki? klaasist?

Lapsed: laste vastused

Kasvataja: Kordame uuesti viiendat omadust klaasist.

Lapsed: Klaas on habras

Kasvataja: Kuidas peaksite käituma klaasist tooted.

Lapsed: Tooted alates klaasi ei saa visata, V klaasist aken

Sa ei saa visata kivi ega palli.

Kasvataja: Kuidas katkiseid asju koguda klaasist?

Lapsed: Pühkige harjaga tolmulapile, koguge kinnastega.

Kasvataja: Ja kui inimene kannab prille, mis siis saab, kui ta katki läheb? klaas klaasides?

Lapsed: Teie silmad võivad haiget saada.

Kasvataja: See on õige, poisid vaja klaastooteid

käsitseda väga hoolikalt. Seetõttu ei ole lasteaeda lubatud kasutada klaasist tooted

Kasvataja: Nimetagem kõik omadused klaasist.

Lapsed: - klaas läbipaistev, läbipaistvus.

- klaas ei lase vett läbi, veekindel.

- meloodiline klaas

- klaas on värvitud

- klaas on habras

Kasvataja: Just, poisid, teil läks hästi ja jäite hästi meelde

omadused klaasist. Omaduste tundmine klaasile saab soovi avaldada

mõistatus:

Kõlab, läbipaistev, ma ei karda vett, aga kui löön, siis purunen.

Lapsed: Klaas.

Kasvataja: Nüüd saate minu omale vastata küsimus: Mida

valmistatud klaasist?

Lapsed: (laste vastused). Alates klaasist saab nõusid....

Phys. Üks minut. "Peegeldus sisse klaasist» (teostatakse seistes)

(Õpetaja näitab erinevaid kujundeid, lapsed kordavad neid peegeldusena.) (lapsed istuvad)

Kasvataja: Hästi tehtud poisid, mäletate omadusi hästi klaasist. Klaas elus väga laialt kasutatav isik:

-klaasist kasutatakse toiduainetööstuses

- klaasist kasutatakse meditsiinis

-klaasist kasutatakse ehitustööstuses

-klaasist kasutatakse parfümeerias

Kasvataja: (näitab liivapurki. Mis on purgis?

Lapsed: Liiv.

Kasvataja: Miks sa liiva vajad?

Lapsed: laste vastused

Kasvataja: Täna tahan ma teile rääkida päritolu ajaloost klaasist ja saate teada, miks on vaja liiva.

"Kõik umbes klaasist» - esitlus

Kasvataja: No poisid, nüüd teate, miks liiva vaja on?

Lapsed: Valmistatud liivast klaasist.

Kasvataja: Aga see on sooda, mida lisatakse liivale

saamine klaasist. (õpetaja näitab soodat)

Kasvataja: Ma tean, et olete õppinud luuletusi teemal klaasist lähme

Räägime neile.

Nikita Me pole enam kiviaeg,

Inimene mõtleb välja kõik, mis on eluks parim.

Ta ehitab maju, ehitab linnu,

Ja ta toob meile uusi tehnoloogiaid.

Anya Aga ilma klaasiga ei saa keegi läbi,

Ja hoolimata sellest, et see tihti lööb.

Me vajame alati nõusid kõigile,

Ja me vajame aknaid, muidugi, igavesti.

Karina Kui seda poleks klaas oleks,

Elu oleks väga igav

Ilma prillideta jääksime pimedaks.

Maja ilma klaas - muutuks krüptiks...

Kurb oleks, kui aeg edasi läheks.

Dasha A. Milline elu meil oleks?

Tänapäeval on seda raske ette kujutada.

See tunne ilma klaasist

Ja elu oleks võimatu!

Kasvataja: Ja ma teen ettepaneku kaaluda

Näitus klaasist tooted. (Sel ajal, kui lapsed näitust vaatavad, avab õpetaja aknad.)

Kasvataja: Poisid, mis juhtus, miks see heledaks muutus?

Lapsed: Sest klaas laseb valgust läbi.

Kasvataja: Ja miks klaas laseb valgust läbi?

Lapsed: Sest klaas läbipaistev.

Kasvataja: Hästi tehtud, mäletate omadusi hästi klaasist.


Esitluse kirjeldus üksikute slaidide kaupa:

1 slaid

Slaidi kirjeldus:

2 slaidi

Slaidi kirjeldus:

Klaas Vana-Egiptuses Teadlased nimetavad Mesopotaamiat ja Vana-Egiptust kunstklaasi sünnikohaks. Kuninganna Hatšepsuti muumiat uurides leidsid arheoloogid suurest ebaühtlasest rohekasmustast läikivast klaasist kaelakee, mille tooraineks olid liiv, lubi ja leelised - orgaaniline (taimne tuhk) või anorgaaniline (sooda). Arheoloogid 19. sajandi lõpus. Teeba lähedalt avastati Vana-Egiptuse klaasitöökoja varemed: ahjude jäänused, klaasisulatamiseks mõeldud tiiglite killud, hävinud klaasanumad ja erinevat värvi klaasvardad. Ühest Vana-Egiptuse püramiidist (loodud 14. sajandil eKr) avastasid teadlased ka fresko, mis kujutas iidseid klaasimeistriid tööl. Seega õnnestus teadlastel üldiselt taastada tolleaegne klaasivalmistamise tehnoloogia.

3 slaidi

Slaidi kirjeldus:

…. 15. sajandiks eKr e. klaasi hakati masstootma mitte ainult Egiptuses, vaid ka Lääne-Aasias ja Kreetal. 9. sajandiks. eKr e. Avastati värvitu klaasi tootmise tehnoloogiad. Aastast 2000 eKr pärinevaid klaasesemeid on leitud Indiast, Koreast ja Jaapanist. e. Hiinas V-III sajandil. eKr e. Klaasesemeid ilmub suurtes kogustes, sealhulgas "silmakujulise" mustriga ja spetsiifilise keemilise koostisega helmeid. Esimesed kirjalikud tõendid viievärvilise klaasi valmistamise kohta Taevaimpeeriumis pärinevad 3. sajandi lõpust.

4 slaidi

Slaidi kirjeldus:

Roomlased õppisid klaasi sulatama, inimene õppis klaasi puhuma ja andma klaasesemetele soovitud kuju ja suuruse. Roomlased ei küpsetanud klaasi mitte tulel, vaid kivist klaasahjus. Seetõttu suutsid nad saavutada kõrgemaid temperatuure ja nende klaas tegelikult sulas, muutudes pimestavalt säravaks vedelikuks. Esimesed klaasitehased Itaalias asutati Caesari ajal Roomas ja samal ajal ilmusid ka mosaiigid. 1. sajandi alguses. n. e. üks Rooma käsitööline valmistas pika õhukese raudtoru, mille otsas oli kerge laiendus. Ta asetas teise otsa puidust huuliku, et kaitsta oma huuli põletamise eest. See lihtne leiutis osutus tõeliselt geniaalseks, sest peaaegu kaks tuhat aastat loodi selle toru abil kõik klaastooted. Klaasivalmistamise kunst Vana-Roomas oli kõrgel tasemel, Portlandi vaas (säilitatakse Briti muuseumis) on üks silmapaistvamaid maailmakunsti näiteid.

5 slaidi

Slaidi kirjeldus:

Väljakaevamised näitavad, et Venemaal teadsid nad klaasitootmise saladusi rohkem kui tuhat aastat tagasi ja see tööstus hakkas laiemalt arenema 11. sajandi esimesel poolel. Kaevamiste käigus XI-XIII sajandi kihtides. Avastati palju töökodasid klaashelmeste ja käevõrude valmistamiseks, mis olid siis väga moekad ehted. Seega ei tundunud klaas ja sellest valmistatud tooted algselt mitte tarbeesemena, vaid kunsti- ja luksusobjektina. Venemaa klaasitehaste esmamainimine pärineb Aleksei Mihhailovitši valitsusajast. 1748. aastal korraldas Lomonosov Peterburi Akadeemias labori, kus ta tegi katseid klaasi värvimisega, valmistas smalti ja töötas välja värviliste klaasmosaiikide paleti.

6 slaidi

Slaidi kirjeldus:

Klaasi koostis Klaasi sulatamiseks kasutatakse puhast kvartsliiva (umbes 75%), lupja ja soodat. Spetsiifiliste omadustega toote saamiseks võib koostis sisaldada oksiide ja metalle. Boorhappe oksiid. Vähendab saadud toodete soojuspaisumistegurit ning suurendab valmistoodete läiget ja läbipaistvust. Plii. See komponent lisatakse kristalli tootmisel. Kristallist valmistatud tooted on katsudes jahedamad ning neil on sellele materjalile iseloomulik läige ja helisemine. Mangaan. Selle raskemetalli lisamine aitab toota rohelise varjundiga tooteid. Niklit, kroomi või Colt'i kasutades saate lisaks mangaanile saada ka teiste värvidega tooteid.

7 slaidi

Slaidi kirjeldus:

8 slaidi

Slaidi kirjeldus:

Füüsikalised omadused Klaasi olulisemad omadused: Tihedus. See omadus sõltub keemilisest koostisest ja jääb vahemikku 2200–6500 kg/m³. Temperatuuri tõustes klaasi tihedus väheneb ja see muutub eriti hapraks. Tugevus. Sõltuvalt klaasi tüübist on selle tugevus vahemikus 50 kuni 210 kgf/mm². Materjali pinna kerge kahjustus vähendab seda indikaatorit 3-4 korda. Haprus. Klaasi haprus ja löögile vastupidavus piirab selle kasutamist mõnes eluvaldkonnas. Kui materjalile lisada teatud keemilisi elemente, siis see omadus suureneb. Kuumakindlus. Kuumakindlus on materjali võime taluda suuri temperatuurimuutusi. Tavaline aknaklaas talub temperatuuri kuni 90°C. Tööstuses suurenevad need näitajad märkimisväärselt.

Slaid 9

Slaidi kirjeldus:

10 slaidi

Slaidi kirjeldus:

Kuidas klaasi valmistatakse? Klaasitootmine sisaldab oma protsessis järgmisi etappe: Vajalike materjalide ettevalmistamine. Valmistatud toorained vajavad spetsiaalset töötlemist. Kvartsliiv on rikastatud ja selle koostisest eemaldatakse raua lisandid. Lubjakivi ja dolomiit purustatakse hoolikalt. Materjali segamine teatud proportsioonides. Konkreetse materjali kogus ja selle protsent valmistatud segus sõltub klaasitoodete nõutavatest füüsikalistest ja keemilistest omadustest. Toidu valmistamine klaasahjudes. Küpsetusetapp toimub kõrgel temperatuuril, mille vahemik on 800°C kuni 1400°C. Toimub aktiivne kvartsliiva sulamisprotsess ning klaasisula muutub viskoosseks ja läbipaistvaks. Pärast homogeense klaasisegu saamist moodustuvad tulevased tooted, toode jahutatakse järsult, millele järgneb termiline ja füüsikaline töötlemine.

Jelena Krasavina
Tunni kokkuvõte “Klaasi loomise ajalugu”

KLAASI LOOMISE AJALUGU.

Laste tegevuste liigid: mängimine, kommunikatiivne, kognitiiv-uuringud, ilukirjanduse tajumine.

Ülesanded: tutvustage lastele klaasist taim ja selle saadused; laiendada ja süstematiseerida laste teadmisi tootmisest klaasist, Funktsioonid klaas ja klaasnõud; arendada oskust näha nähtuste ebaühtlust ja lahendada probleemsituatsioone; arendada kuulmis tähelepanu.

Koolieelsed eesmärgid haridust: väljendab positiivseid emotsioone, oskab hoida vestlust, väljendada oma seisukohta; suhtleb mängude ja katsete käigus aktiivselt ja lahkelt õpetaja ja kaaslastega.

Sõnastik: Klaasi tehas, meister klaasipuhur, kunstnik klaasnõud; klaasist; õhuke klaas, läbipaistev, värviline, kerge, kergesti purunev, habras, puruneb.

Materjalid ja seadmed: klaasist tooted, plasttops, pabertops. Kivikesed, metallpulk, seebivesi ja kõrred.

korraldas laste tegevusi

1. Organisatsioonimoment.

Muusika mängib. Kuninganna siseneb.

2. Tutvuge kuningannaga klaasiriik.

Kuninganna klaasiriik:

— Mina olen kuninganna klaasiriik. Kas soovite teada, mis riigis ma elan?

Kasvataja: Poisid, selleks peame lahendama mõistatusi.

(Kuninganna klaasist riigid küsivad mõistatusi).

Kõlab, läbipaistev,

Ma ei karda vett

Kui sa mind lööd, siis ma murdun.

(klaasist)

Väga habras ja läbipaistev

See on mõeldud inimeste hüvanguks.

(klaasist)

Akendel on see lihtne,

Ja pudelid on värvilised.

Ei jookse, ei kalla,

Kui lööd, läheb see katki.

(klaasist)

Kuninganna klaasist:

- Õige! See klaasist. Täna kutsun teid enda juurde klaasist riigist ja räägin teile sellest klaas ja klaasnõud. Mis esemed pärit klaas tead küll? Kus ma saan kohtuda klaas ja klaastooted? Kaaluge klaasesemed laual. Milliseid sõnu saate kirjeldada klaas ja klaasesemed? (Klaas, läbipaistev, õhuke, habras, värviline klaasist, puruneb, puruneb kergesti, puruneb.)

"Öelge vastupidi": kerge - raske, läbipaistev - tume, kõlav - tuhm, lööb - ei purune, klaas - puidust, rabe - kõva.

Kuninganna klaasiriik:

- Kõik elanikud klaasist Riigil on üks ilus saladus. Nad avavad selle, kui klaasist löö kergelt vastu eset. Ja siis klaas heliseb.

"Tuvasta objekt helistades ära".

Esmalt kuulavad lapsed iga objekti helinat, seejärel lööb õpetaja ekraani taga olevat eset. Lapsed arvavad, milline objekt heliseb. Pärast seda arutavad õpetaja ja lapsed, miks objekt heliseb. (löögist klaasist hakkab peenelt ja sageli värisema. Need vibratsioonid kanduvad üle objekti lähedal asuvasse õhku. Lõpuks jõuab õhu värisemine meie kõrvu ja meieni me kuuleme: "Ding!")

4. Vestlus teemal klaasist.

Kuninganna. Minu riik ebatavaline: kõik selles olevad üksused klaasist. Mõelge olemisele klaasist- Kas see on hea või halb? Mängime mängu "Hea halb". "Hästi": hea juua klaasnõud(see on läbipaistev, näete, mida jood); sile (peseb hästi, ei jää torkima, ilus, kerge; "halvasti": klaasist esemed purunevad kergesti, võite viga saada, neid ei saa põlema panna, need pragunevad pakasest.

- Kas sa tead, kuidas nad seda teevad? klaasist?

Õpetaja räägib sünnilegendi klaasist, sel hetkel kuninganna klaasist riigid istuvad lastega maha.

Ammu kõndisid väsinud rändurid mööda kõrbeliiva. Puhkepeatuses süütasid nad lõkke ja et tuul leeke välja ei puhuks, kaeti see loodusliku soola tükkidega, mida nad müüki viisid. Terve öö lõõmas tuli tuules ning tema südames leidis aset soola ja liiva ühinemise mõistatus. Ja ime sündis! Kõva nagu kivi, läbipaistev nagu oja jahedad veed, päikese käes sädelev valuplokk lebas hommikul põlenud tulel. Inimesed nägid esimest korda klaas…

- Millest "kokk" klaasist? Kus nad seda teevad? klaas ja klaasnõud? Kuidas nimetada inimest, kes loob klaastooteid? Miks seda nii nimetatakse? Ütle aeglaselt: klaasipuhur. Millistest osadest see sõna koosneb? Millist tööriista meister kasutab? klaasipuhur klaasi puhumiseks? Mida see vabastab? Klaasi tehas?

- Kas sa tahaksid saada meistriks klaasipuhurid?

Õpetaja ulatab õled ja seebivee. Lapsed puhuvad mulle.

5. Kehalise kasvatuse minut:

Siin külmal talvel (lapsed vehivad kätega)

Puhub jäine tuul,

Ja see tõstab lumepilve (lapsed teevad kätega ringjaid liigutusi)

Ta on karm ja võimas

Põõsastesse peidavad end jänesed (lapsed istuvad mõneks minutiks sügavasse kükki ja tõusevad püsti)

Isegi kaval rebane

Varjatud ja istub

Noh, lumi lendab, lendab, (lapsed vehivad kätega)

Kuri lumetorm on aga vaibunud

Päike paistab taevas (venitamine - käed külgedele)

Rebane kappamas üle põllu (hüppab)

Noh, jalutame natuke (kõndimine)

Ja me naaseme koju iseenda juurde. (istuge oma kohtadele)

6. Ja nüüd saame teada omadused klaasist:

1 katse. Poisid, läbi klaas tungib läbi valguse, mis see on? (klaas läbipaistev) .

Ütleme: « Klaas läbipaistev» . Sellest saab esimene vara klaasist ja selles veendumiseks viime läbi katse. Tulge minu juurde 2 tüdrukut. Sul on laual 2 kruusi. Nüüd teeme kindlaks, milline kruus on pärit klaasist. Lapsed panevad värvilised pallid ringidesse. Poisid, mis värvi on pall selles kruusis (alates klaasist, eks ja teises? Ei näe. Niisiis, mis kruus on pärit klaasist, ütle Karinale? Millise järelduse me teeme? Klaas läbipaistev.

Kus kasutatakse läbipaistvat? klaasist? Nõude, akende, prillid prillide jaoks...

2. katse. Mul on kaks klaasi. Mis see on (näitab klaasist trummel? Valan sinna vett. Ja milline klaas (näidake paberklaasi? Valan sinna vett. Oi, mis toimub (paberklaasist hakkab vett voolama? Miks paberklaasist vett voolab (sest paber laseb vett läbi? Miks alates klaasist vett ei voola klaasist (sest see ei lase vett läbi? Õige, mis järelduse saame teha? Teine omadus klaasist veekindel, klaas ei lase vett läbi.

3 katse. Mul on laual 3 tassi, millest need tehtud on? (3 läbipaistvast tassist on 1 plastikust). Kontrollime tasse omaduste abil klaasist. (Õpetaja, kelle lapsed kasutavad omadusi prillid määravad et kõik tassid klaasist). Nii selgub, et kõik tassid klaasist(jah? Nüüd löön kergelt klaasist tooted. Poisid, mida te kuulete (meloodilist heli, muusikaga sarnast heli? See tähendab omadust 3 klaas on meloodia.

4 katset. Aga mul on laual 3 tassi. Mis sa arvad, millest need tehtud on? (laual on läbipaistev tass, osaliselt värvitud, üleni värvitud). Nüüd kontrollime (õpetaja koos lastega, kasutades tuttavaid omadusi klaasist, uurige tasse ja tõestage, et need klaasist).4 vara klaasist- värvimisvõime. Poisid, mida nad värvilistest teevad klaasist?

5 katset. Mis juhtub, kui ma kukun klaasist objekt(kas see läheb katki? See on õige, see tähendab, et saame öelda, mis asi see on (habras? 5 vara klaas on habras. Kas teeme eksperimendi? Muidugi mitte, oleks häbi ja kahju, kui ilus toode katki läheb. Poisid, kas teie majas läks midagi katki? klaasist? Kordame veel kord omadust 5 klaasist(klaas on habras) . Kuidas käituda klaasist tooted? Kuidas katkiseid asju koguda klaasist(pühkida harjaga tolmulapile, koguda kinnastega? Ja kui inimene kannab prille, mis siis saab, kui ta katki läheb klaas klaasides(võib silmale haiget teha? See on õige, poisid klaasist Tooteid tuleb käsitseda väga ettevaatlikult. Seetõttu ei ole lubatud kasutada lasteaias klaasist tooted.

Meenutagem kõiki omadusi klaasist.

Kuninganna klaasiriik: Poisid, te olete nii tublid! Ma õppisin nii palju huvitavaid asju! Siin on teile võlukott, ma tahan teid teie hea töö eest ravida. Aitäh! Hüvasti.

7. Peegeldus.

– Kellega sa kohtusid klass?

– Millest sa õppisid klaasist?

Slaid 2

Ajaloost

Arheoloogilised leiud näitavad, et esimene klaas valmistati Lähis-Idas umbes 3000 eKr. Alguses oli klaasitootmine aeglane ja kallis. Klaasahjud olid väga väikesed ja vaevalt tootsid piisavalt soojust klaasi hästi sulatamiseks. Iidsetel aegadel oli klaas luksuskaup, mida said endale lubada vaid vähesed. Klaas on inimestele teada olnud umbes 55 sajandit. Kõige iidsemad proovid avastati Egiptuses. Aastast 2000 eKr pärinevaid klaasesemeid on leitud Indiast, Koreast ja Jaapanist. Väljakaevamised näitavad, et Venemaal teadsid nad klaasitootmise saladusi rohkem kui tuhat aastat tagasi.

Slaid 3

Kunstlik klaas

Arvatakse, et kunstlik klaas avastati juhuslikult, teiste käsitööde kõrvalsaadusena. Sel ajal põletati savitooteid tavalistes liiva sisse kaevatud süvendites, kütuseks oli põhk või pilliroog. Põlemisel tekkinud tuhk – see tähendab leeliseline – andis kõrgel temperatuuril kokkupuutel liivaga klaasja massi.

Slaid 4

Arvatakse, et kunstlik klaas avastati juhuslikult, teiste käsitööde kõrvalsaadusena. Sel ajal põletati savitooteid tavalistes liiva sisse kaevatud süvendites, kütuseks oli põhk või pilliroog. Põlemisel tekkinud tuhk – see tähendab leeliseline – andis kõrgel temperatuuril kokkupuutel liivaga klaasja massi. Mõned peavad klaasi vase sulatamise kõrvalsaaduseks. Ja Vana-Rooma ajaloolane Plinius vanem (79 - 23 eKr) kirjutas, et oleme klaasi võlgu foiniikia merekaupmeestele, kes parklates toitu valmistades tegid rannikuliival lõket ja toetasid potid lubjatükkidega. , luues seeläbi tingimused klaasisulatuse tekkeks. Tõepoolest, klaasi valmistamise lähtematerjalideks olid liiv, lubi ja leelised – orgaanilised (taimetuhk) või anorgaanilised (sooda). Värvainetena kasutati metallurgilisi räbu: vase, koobalti ja mangaani ühendeid.

Slaid 5

Mis on klaas füüsika ja keemia seisukohalt?

  • Slaid 6

    Vedelik

    Anorgaanilise päritoluga tahkete ainete (kivi, metall) hulgas on klaas erilisel kohal. Rangelt võttes toovad klaasi teatud omadused vedelikule lähemale. Enamik aineid käitub tahkes ja vedelas olekus erinevalt. Lihtsaim viis vaatlemiseks on vesi ja jää. Vesi on tilk-vedelikus. Täpselt 0°C juures hakkab puhas vesi kristalliseeruma. Tahkumistemperatuur jääb nulli, kuni kogu vesi on muutunud jääks.

    Slaid 7

    Klaas on teine ​​asi. Selles pole kristalle leida. Selles ei toimu teravat üleminekut ühelgi kindlal temperatuuril vedelast olekust tahkesse olekusse (või vastupidi). Sulaklaas (klaasimass) jääb tahkeks laias temperatuurivahemikus. Kui võtta vee viskoossuseks 1, siis on sulaklaasi viskoossus 1400°C juures 13 500. Kui jahutada klaas 1000°C-ni, muutub see viskoosseks ja 2 miljonit korda viskoossemaks kui vesi. (Näiteks koormatud klaastoru või leht vajub aja jooksul alla.) Veelgi madalamal temperatuuril muutub klaas lõpmatult suure viskoossusega vedelikuks.

    Slaid 8

    Klaastooted

    Keskajal, pärast Rooma impeeriumi kokkuvarisemist, pidurdus tehnoloogia ja klaasipuhumisoskuste saladuste edasiandmine tugevalt, mistõttu ida ja lääne klaasnõud omandasid järk-järgult üha rohkem individuaalseid erinevusi. Aleksandria jäi klaasitootmise keskuseks idas, kus valmistati elegantseid klaasnõusid.

    Slaid 9

    Esimese aastatuhande lõpuks olid klaasitootmismeetodid Euroopas oluliselt muutunud. Esiteks mõjutas see tootmiseks kasutatava tooraine koostist. Arvestades raskusi sellise segu komponendi nagu sooda kohaletoimetamisel, asendati see puidu põletamisel saadud kaaliumkloriidiga. Seetõttu hakkas Alpidest põhja pool valmistatud klaas erinema Vahemeremaades, näiteks Itaalias, valmistatud toodetest.

    Slaid 10

    11. sajandil valdasid lehtklaasi tootmist Saksa käsitöölised, 13. sajandil Itaalia meistrid. Nad puhusid esmalt õõnsa silindri, seejärel lõikasid põhja maha, lõikasid ja rullisid ristkülikukujuliseks leheks. Sellise lehe kvaliteet ei olnud kõrge, kuid see kordas peaaegu täielikult tänapäevase aknaklaasi keemilist koostist. Neid klaase kasutati kirikute ja aadlike aadlike losside akende klaasimiseks. Samal perioodil oli ka vitraažide valmistamise kõrgaeg, kus kasutati värvilisi klaasitükke.

    Slaid 11

    Keskaja lõpus sai Veneetsiast Euroopa klaasitootmise keskus. Sel ajaloolisel perioodil liikus Veneetsia kaubalaevastik kogu Vahemere vetes, mis aitas kaasa uusimate tehnoloogiate (eriti idast) kiirele ülekandmisele Veneetsia viljakale pinnasele. Klaastoodete tootmine oli Veneetsia tähtsaim käsitöö, millest annab tunnistust ka klaasipuhujate arv selles linnas – üle 8000 inimese. 1271. aastal anti välja erimäärus, mis seadustas mõned protektsionistlikud meetmed klaasitootmise huvide kaitseks, keelustades välismaa klaasi importi, välismaiste käsitööliste palkamise ja klaasitootmise tooraine ekspordi välismaale.

    Slaid 12

    13. sajandi lõpus oli Veneetsias juba üle tuhande klaasahju. Nende ööpäevaringsest tööst tingitud sagedased tulekahjud sundisid linnavõimu aga tootmise lähedalasuvale Murano saarele viima. See meede andis ka teatud garantiid tehnika levitamata jätmise ja Veneetsia klaasi tootmise saladuse hoidmise osas, kuna käsitöölistel ei olnud õigust saare territooriumilt lahkuda.

    Slaid 13

    17. sajandil läks juhtpositsioon klaasitootmistehnoloogia väljatöötamisel järk-järgult Inglise käsitööliste kätte, eelkõige tänu George Ravencrofti 1674. aastal uue kristallitootmismeetodi leiutamisele. Tal õnnestus saada kvaliteetsem klaassulami koostis kui Itaalia meistritel. Ravencroft asendas kaaliumkloriidi väga kontsentreeritud pliioksiidiga ja sai väga peegeldavate omadustega klaasi, mis oli väga sobiv sügav lõikamiseks ja graveerimiseks.

    Slaid 14

    Kuid alles 19. sajandi lõpus hakkas klaasitootmine käsitööst arenema masstööstuslikuks tootmiseks. Kaasaegse klaasitootmise üheks “isaks” võib nimetada saksa teadlast Otto Schottit (1851 – 1935), kes uuris aktiivselt teaduslike meetoditega erinevate keemiliste elementide mõju klaasi optilistele ja termilistele omadustele. Klaasi optiliste omaduste uurimisel tegi Schott koostööd Jena ülikooli professori ja Carl Zeissi kaasomaniku Ernst Abbeyga (1840–1905). Teine märkimisväärne isik, kes aitas kaasa klaasi masstootmisele, oli Friedrich Simmens. Ta leiutas uue ahju, mis võimaldas pidevalt toota palju suuremaid klaasisulameid.

    Slaid 15

    19. sajandi lõpus leiutas Ameerika insener Michael Owens (1859–1923) automaatse pudelite valmistamise masina. 1920. aastaks töötas Ameerika Ühendriikides umbes 200 Owensi masinat. Peagi levisid sellised masinad Euroopas laialt. 1905. aastal tegi Belgia Fourcaud klaasitööstuses järjekordse revolutsiooni. Ta leiutas meetodi püsiva laiusega klaaslehe vertikaalseks tõmbamiseks ahjust. 1914. aastal täiustas tema meetodit teine ​​belglane Emile Bicherois, kes tegi ettepaneku venitada klaaslehte kahe rulli vahel, mis lihtsustas oluliselt edasise klaasi töötlemise protsessi.

    Slaid 16

    Ameerikas töötati sarnane klaaslehtede joonistamise protsess välja mõnevõrra hiljem. Seejärel täiustati tehnoloogiat Ameerika ettevõtte Libbey-Owensi toel ja seda hakati 1917. aastal kasutama kommertstootmises. Ujukmeetodi töötas välja 1959. aastal Pilkington. Selles protsessis voolab klaas sulatusahjust horisontaaltasandil lameda riba kujul läbi sulatina vanni edasiseks jahutamiseks ja lõõmutamiseks. Selle meetodi eelisteks võrreldes kõigi eelnevatega on stabiilne klaasi paksus, kvaliteetne klaasipind, mis ei vaja täiendavat poleerimist, optiliste defektide puudumine klaasil ja kõrge protsessi tootlikkus. Suurim toodetud klaasi suurus on tavaliselt 6 m. 3,21 m võrra ja lehe paksus võib olla 2 mm kuni 25 mm. Praegu toodab maailm umbes 16 500 miljonit tonni lehtklaasi aastas.

    Slaid 17

    Koostanud:

    Serikova Elena Alekseevna bioloogiaõpetaja, Munitsipaalharidusasutus, Keskkool, Ozinki, Saratovi oblast

    Vaadake kõiki slaide

    Tänapäeval ei kujuta me elu ette ilma klaasi kasutamiseta.
    Kõikjal, kuhu me vaatame, ümbritsevad meid klaastooted – nõud, pudelid, pudelid. Meie elus on kõige tähtsam aknad!
    Klaas võib olla värviline või läbipaistev, kergesti purunev ja kuulikindel.
    Kuid peamine, mille pärast inimesed on seda iidsetest aegadest hinnanud, on selle läbipaistvus, valguse läbilaskvus. Oli ju aeg, mil majade aknad riputati üles pullimullidega või sisestati neisse vilgukivi – plaaditaoline mineraal, mis on võimeline vähemalt mingil määral valgust läbi kandma. Selgub, et see on inimeste jaoks sama oluline kui enamiku loomade ja taimede jaoks Maal.
    Kuid pikka aega peeti klaasi – nii klaasaknaid kui ka klaastooteid – luksuskaubaks. Klaasi hankimine pole ju nii lihtne!

    See on tavaline klaas

    Klaasi ajaloost

    Klaas on külmunud vedelik. Klaasvedelik toodetakse spetsiaalsetes klaasisulatusahjudes ja seejärel jahutatakse.
    Vanimaks klaasesemeks peetakse sinist amuletti, mille arheoloogid leidsid Egiptusest. See amulett on 12 tuhat aastat vana.

    Klaasitootmise esimene kirjeldus on leitud Vana-Kreeka ajaloolase Pliniuse märkmetes. Plinius räägib, kuidas palju aastaid enne meie ajastu tulekut sõitsid foiniikia meremehed laevadel Aafrikast koju Foiniikiasse. Nad kandsid looduslikku soodat. Ööseks maandusid meremehed mahajäetud kaldal, mis oli üleni liivaga kaetud. Foiniiklased pidid toidu valmistamiseks kamina ehitama. Aga ümberringi polnud suuri kive – ei midagi peale liiva. Siis võtsid nobedad meremehed mitu soodatükki, mille kõvadus meenutas kive, tegid neist kolde ja süütasid tule. Ja suurtele soodatükkidele pandi vett pada. Nad valmistasid süüa, sõid ja läksid magama. Ja järgmisel hommikul avastasid nad paja alt kummalise aine: see oli õhuke ja lasi valgust läbi. See oli nende peal seisva katlaga soojendatud liivast ja soodast moodustatud klaas. Tundus, nagu oleks esimene klaas toodetud.

    Soda on endiselt klaasitootmise oluline komponent.

    Antiikmaailmas hinnati kõrgelt klaastooteid. Vanad egiptlased valmistasid klaasist pudeleid viiruki jaoks ja helmeid ehete jaoks. Vanad kreeklased ja vanad roomlased hakkasid kasutama klaasi, et valmistada jooginõusid.

    Kuid siis, barbarite sissetungiga, langes klaasitootmine langusesse.

    Keskaegses Euroopas algas uus etapp klaasitootmise arengus. Veneetslasi peetakse klaastoodete asutajateks. Veneetsia oli kuulus oma klaasi poolest mitte ainult ülimuslikkuse, vaid ka kvaliteedi poolest. Veneetsia klaas oli eriti läbipaistev. Veneetsia meistritel oli oma saladus.

    Klaasi valmistamist õppisid nad süürlaste käest. Veneetsia oli ju kaubanduslinn. Veneetsia kaupmehed läksid oma eluga riskides eksootilisi kaupu otsima kaugetesse idapoolsetesse riikidesse – vaipade, vürtside järele. Ja klaastoodete jaoks. Süüria oli nende poolest kuulus. Klaas on aga habras materjal. Tormid ja auklikud teed ei võimaldanud seda alati ohutult toimetada. Veneetslased õppisid aga katkiseid asju hästi ära kasutama: sulatasid need ahjudes ja lisasid klaasilahusesse.
    Tänu sellele omandas juba läbipaistev klaas erilise puhtuse ja sära.

    Veneetslased valmistasid klaasist õhukeseseinalisi väga elegantseid anumaid ning kaunistasid need krohvlillede ning fantastiliste loomade ja lindude kujunditega. Igaüks neist esemetest maksab väikese varanduse.

    Veneetsia klaasitootmise saladusi hoiti aga rangelt salajas. Klaasivalmistajaid nimetati klaasipuhuriteks: spetsiaalsete torude abil puhuti sulaklaasi lahusest erinevaid kujundeid. Klaasipuhujad olid linnas kõrgelt hinnatud ja austatud, kuid Veneetsiast lahkuda neil ei lubatud ning saladuse avaldamise eest määrati surmanuhtlus.

    Sellest hoolimata hakkas klaasitootmine arenema teistes Euroopa linnades ja Venemaal.

    Esimese klaasitehase Venemaal asutas Peeter Suur. Tehas ehitati Vorobyovy Goryle. Suure panuse kodumaise klaasitootmise arengusse andis teadlane Mihhail Lomonosov. Ta asutas Peterburi lähedale tehase ja juhendas isiklikult mosaiikide valmistamiseks kasutatava värvilise klaasi tootmist.

    Algul valmistati klaasist ehteid ja nõusid. Aja jooksul õppisid nad klaasivedelikust mitte ainult vorme puhuma, vaid ka seda lehtedeks jahutama. Sellistest lehtedest valmistati aknaklaasid ja hiljem peeglid.

    Kristallide aeg

    Kristalli aeg algab 18. sajandil. Vanamaailma meistrid ei teadnud temast midagi. See leiutati Inglismaal.

    Sel ajal haarasid Euroopa klaasitootjad kaasa mitmesugused klaasitootmise katsed: nad püüdsid saada läbipaistmatut, mattklaasi, erinevate värvitoonidega klaasi. Britid läksid teist teed: nad hakkasid klaasile lisama sula pliisooli ja avastasid, et see muudab klaasi eriti heledaks, eriti läbipaistvaks ja kõvaks. Seda klaasi saab lõigata nagu vääriskivi.

    Enne seda olid tooted, mis olid valmistatud looduslikust mineraalist - mäekristallist. Kuid klaaskristall on heledam, läbipaistvam.

    Kristalltoodete valmistamine on väga keeruline. Ja kuigi poodidest leiame Tšehhi kristalli, kodumaist toodetud kristalli, toodetakse kõrgeima kvaliteediga kristalli siiski Inglismaal.

    Sellegipoolest on Venemaal isegi klaasinimega linn - Gus-Khrustalny, kus on spetsialiseerunud tehas.

    Kristalli toodetakse ka Djatkovo linnas. Ja seal, tehases, loodi kristalltoodete muuseum.

    Kristalli töödeldakse spetsiaalsete pöörlevate teemantrataste abil ja värvitakse väikeste ratastega, mida nimetatakse tahkudeks.

    Kristalltooteid peeti eriliseks šikiks ja need olid populaarsed Vene tsaaride seas.

    Nii kaeti Aleksander II valitsusajal lauad kristallklaaside ja muude esemetega. Tsaar Nikolai II armastas ka kristallklaase.

    Tänapäeval pole kristall saadaval mitte ainult kuningatele. Ja paljudest kodudest võib leida peeneid klaasist asju, mis eriliselt murravad päikesevalgust ja tekitavad vikerkaareefekti ning tekitavad ka kergel puudutamisel imelist helinat.

    MUL ON IDEE!

    “Võluklaasi” näitus

    Korraldage koos lastega klaastoodete näitus. Saate ülesande lokaliseerida ja koguda näiteks ainult erineva suuruse, värvi ja tekstuuriga klaasviaale ja -pudeleid.

    Laske lastel oma vaatluste tulemusena öelda, mis on kõigil näituse eksponaatidel ühist ja mille poolest need erinevad; nimetage klaasi erinevaid omadusi: läbipaistvus, purunemisvõime, vedelikku kinnipidamine jne. Pidage meeles, et kaks esimest omadust ei kehti kõigi klaastoodete kohta.

    Näidake lastele soodat. Rääkige meile, et see aine polnud alati inimestele teada, kuid just see viis klaasitootmise saladuse avastamiseni.

    Proovige koostada nimekiri piirkondadest, kus kasutatakse klaasist esemeid.

    Jälgige, kuidas kristallitükk valgust murrab. Paluge lastel joonistada kristallvas, mis „püüdis päikesekiire”.

    Artikkel ilmus korterite, suvilate, rõdude ja lodžade klaasimisega tegeleva firma GlavOkna toel. Ettevõtte toodetud plastaknad on mõeldud igale eelarvele. Veebilehel saate täita ankeedi oma kinnisvara plastikakende hinna arvutamiseks. Lai valik kvaliteetseid profiile, soojad pakettaknad, puidulaadne laminaat. Ettevõte garanteerib korrektse paigalduse, PVC akende pika ja mugava töö, annab 5-aastase garantii, samuti intressivaba järelmaksu.