Ettekanne "kes sai talveks valmis". Tervikliku maailmapildi kujunemine. GCD kokkuvõte vanemas rühmas „Sügis. Loodus valmistub talveks Ettekanne loodusest valmistub talveks

Klass: 1

Tunni esitus

























Tagasi edasi

Tähelepanu! Slaidi eelvaadet kasutatakse ainult informatiivsel eesmärgil ja see ei pruugi esindada kõiki esitlusvalikuid. Kui olete sellest tööst huvitatud, laadige alla täisversioon.

Tunni eesmärk: tutvustada õpilastele sügisnähtusi, õpetada neid eristama sügisemärke.

Tunni eesmärgid: tutvuda sügise peamiste märkidega; oskuste arendamine vaatlemiseks, analüüsimiseks, järelduste tegemiseks, silmapiiri laienemisele kaasaaitamiseks; kasvatada armastust kodumaa looduse, loomade vastu; austus selle vastu, mis meid ümbritseb.

Planeeritud tulemused:

  • isiklik- näidata üles huvi uuritava materjali vastu, arendada suulist kõnet; loodust austava suhtumise kujundamine, ümbritseva maailma terviklikkuse teadvustamine;
  • teema - saadaolevate looduse uurimisviiside valdamine (vaatlused, võrdlused); oskuste arendamine põhjuse-tagajärje seoste loomiseks ja tuvastamiseks ümbritsevas maailmas;
  • regulatiivne - aktsepteerida ja salvestada haridusülesanne; õppida väljendama oma versiooni, töötades õpikuillustratsiooniga; korraldada ekskursioonide kohta sõltumatuid vaatlusi;
  • suhtlemisaldis - olema võimeline oma mõtteid suuliselt sõnastama, tegevusi partneriga kooskõlastama.

Varustus:animeeritud ja elutu looduse illustratsioonide komplekt, õpik, töövihik, näidismaterjal - plakat "Sügis".

KLASSIDE AJAL

Õpetaja tegevus

Õpilaste tegevused

Moodustatud UUD

1. Organisatsiooniline hetk

Kell helistab
Esimese klassi õpilased tunniks
Kuula, vaata, joonista,
Avastage ümbritsevat maailma
Kutid, istuge nüüd mugavamalt maha
Ära tee nalja, ära keeruta
Kuula tähelepanelikult.
Ja kui ma teilt küsin - vastake.
Kas saate seisundist aru?
Mul on hea meel seda kuulda.

Lapsed teevad töökoha korda.

Regulatiivne UUD (enesekontroll).
Kommunikatiivne UUD (tegevuste kooskõlastamine partneriga)
2. Teadmiste aktualiseerimine ja probleemipüstitus

Ettevalmistus uue materjali tajumiseks.

- Kuula A.S. Puškini luulet:

"See on kurb aeg! Silmade võlu!
Su hüvastijätmise ilu on mulle meeldiv -
Ma armastan looduse lopsakat närbumist,
Karmiinpunase ja kullaga kaetud metsad ... "

Kommunikatiivne UUD (kõneväljendite konstrueerimine).
Regulatiivne UUD (osake oma oletust väljendada õpikuillustratsiooniga tehtud töö põhjal)
Oska õpetaja abiga määratleda ja sõnastada tunni eesmärk.
- Ja mis aastaajal see luuletus räägib? - Sügisest.
- Vaadake hoolikalt õpiku illustratsiooni lk 48 ja andke pealkiri (mida siin näidatakse?) Või slaid 2. Õpetaja küsimustele vastamine:
- Milliste märkide järgi teadsite, et seda konkreetset hooaega siin on kujutatud?
- Mis on meie õppetund täna?
- Tunnis selgitame, kuidas loodus talveks valmistub. Slaid number 3
- Sügis, sügisene loodus.
- Linnud lendavad minema, lapsed on soojalt riides, seened korvis ...
- Sügisest.
3. Uute teadmiste ühine avastamine

1. Töö plakatiga "Sügis"

- Sügis on üks ilusamaid aastaaegu aastas. Paljud luuletajad pühendasid oma luuletused sügisele. Kuulame lühikesi katkendeid luuletustest, mida meie klassi tüdrukud teile ette loevad. Kuula tähelepanelikult. Vasta küsimusele:
- Mis kuust sa räägid?

Varem koolitatud õpilaste jaoks lugesid nad luuletusi aastaaegadest, pärast vastust riputasid nad taldrikule selle kuu nime ja sügiskuude illustratsioonid.

1) „Meie kooliaed on tühi,
Ämblikuvõrgud lendavad kaugusesse
Ja maa lõunapoolsesse otsa
Kraanad sirutasid käe välja.
Kooliuksed paiskusid lahti.
Mis kuu te meie juurde tulite? " (September)... Slaid number 4.

Kognitiivne UUD (oskus töötada väljapakutud ülesandega, töödelda saadud teavet).
Kommunikatiivne UUD (kõneväljendite konstrueerimine).
Regulatiivne UUD (osake oma oletust töö põhjal illustreerida).
- Kuidas sa arvasid? (nimetage septembri märgid). - Linnud lendasid minema, inimesed koristavad saaki, koolilapsed hakkavad õppima.
2) "Looduse nägu on süngem,
Aiad on muutunud mustaks
Metsad on paljad
Linnuhääled jäävad vait
Karu jäi talveunne.
Mis kuu tulite meid vaatama? " (Oktoober)... Slaid number 5
- Mis kuust sa räägid? Mis aitas kuu nime teada saada? “Kõrrelised on närtsinud, puud on paljad, sageli sajab vihma, maa on muutunud mustaks, paljud loomad valmistuvad talveuneks, saak on juba korjatud. Slaid number 6
3) „väli on muutunud mustvalgeks,
Vihma sajab ja sajab lund.
Jõeveed on kaetud jääga
Talirukis külmub põllul.
Mis kuu, ütle mulle? (November). Slaid number 7
- Mis põhjusel arvasite, et me räägime novembrist?

- Ilmub lumi, jõed on jääga kaetud, see muutub veelgi külmemaks.

- Sügisest teame ühte kehalise kasvatuse minutit. Soovitan teil see lõpule viia. Kehaline kasvatus

"Tuul raputab vahtra vaikselt,
Kallutab paremale, vasakule,
Üks kallutus ja kaks kallutust,
Vahtralehed kohisesid.

2. Töö vaatluspäevikuga

- valmis kuulama. Septembrikuu sügismets hakkas mängima, sädeles kõigist oma elegantsetest värvitoonidest. Seisab karmiinpunase ja kuldamise eredas kaunistuses, valades seenekorjajate jalgade alla palju värvilisi lehti. Ja kuidas pihlakad põlevad sel ajal! Slaid number 8
Muljetavaldav! Ega temaga seostu rahvamäär, sügisene kaunitar: "Metsas on palju pihlakat - sügis tuleb vihmane, kuid vähe on kuiv." September toob sageli kaasa pilvise taeva, sünge silmapiiri ja peene vihmavõrgu. Kuid kuu vahetusel naasevad mõnikord kuivad päikeselised päevad. Seda aega on rahvas juba ammu kutsunud "India suveks". Seda me vaatame praegu akna taga. Sellega on seotud üks pikaajaline märk: "India suvel palju ämblikuvõrke - selge sügise ja külma talveni."

Kuula. Kognitiivne UUD (osake saadud teavet töödelda, leidke küsimustele vastused, kasutades oma elukogemust).
- Selle kohta, kuidas loodus muutub, jälgisite ise oma päevikus ja tegite järeldusi. Mitmed õpilased lugesid oma järeldusi töövihikust lk 21.
- Mõelgem sellele, miks see juhtub?
- Peamine sügisel toimuv muutus on külmavõitu. Lühikese päevaga pole õhul ja maakeral aega soojeneda, nii et külm külm hakkab peale. Puhub külm tuul, on pikaajaline vihmasadu, õhu ja pinnase temperatuur langeb, soojust ja valgust on vähem, taevas on rohkem pilvi.
- Külm snap muudab taimede elu. Lehed hakkavad puudelt maha kukkuma. Kuidas seda nähtust nimetatakse? - Seda nähtust nimetatakse lehelanguseks. Slaid number 9
- Mis te arvate, miks lehed langevad loodusse?
- Külma ilma saabudes muld jahtub ja koos sellega ka mulla niiskus. Taimede juured ei ima külma vett. Lisaks põhjustaksid talveks jäetud lehed taimedele katastroofi: oksad murduvad lumest. Seetõttu toimub lehtede langemine.
Õpilased väljendavad oma versioone.
- Seemned langevad koos lehtedega. Tamm puistas laiali tammetõrud, vaher ja pärn-lõvikala, seemned nagu draakonitiivad.
- Mis neist seemnetest saab? Millise järelduse saab teha? Nii et elu sureb sügisel?
Õpilased uurivad puuvilju ja seemneid.

- Võrsub järgmisel aastal.
- Elu läheb edasi.

3. Mäng "Mis puu lehed?"

- Nüüd, poisid, mängime. Vaatame, kas oskate puu lehtede järgi ära arvata. Ma näitan lehti ja sa annad mulle selle puu nime, kuhu nad kuuluvad.
- Hästi tehtud! Tegime suurepärast tööd.

Arva ära puude nimed (vaher, pihlakas, tamm, pappel, kask). Slaid number 10, 11, 12,13,14

- Kas kõik puud heidavad lehti ja muudavad värvi?
Kuuse- ja männioksad on kaetud nõelataoliste lehtedega, mida nimetatakse nõelteks.
- Ei, mitte kõik. Okaspuud on aastaringselt rohelised ja nõelu ei viska. Slaid number 15
4. Vestlus eluslooduse muutustest

- Kollaste lehtede kohta tean kehalise kasvatuse minutit. Ma teen ettepaneku seda täita.

Kehaline kasvatus

"Tuul puhub, (kallutab vasakule, paremale)
Puhub välja, puhub välja
Kollased lehed
Rebib puu küljest lahti.
Ja lehed lendavad (aeglaselt kätega alla)
Filiaalist rajani
Ja nad jooksevad läbi lehtede ( joosta)
Väikesed jalad.
Teie ja mina läheme jalutama ( samm)
Ja me kogume lehti. ( ettepoole kallutamine)

Kommunikatiivne UUD (tegevuste kooskõlastamine partneriga)
- Sügise saabudes muutub mitte ainult taimede, vaid ka loomade elu. Ja Vitalik räägib sellest meile. Slaid number 16. Kuula tähelepanelikult, ma esitan küsimusi. Eelkoolitatud õpilane räägib, kuidas loomad talveks valmistuvad. Üldhariduslik UUD (võime rõhutada olulist)
Kognitiivne UUD (võime töötada väljapakutud ülesandega, töödelda saadud teavet)
Kommunikatiivne UUD (oska sõnastada oma mõtteid suuliselt, kuulata ja mõista teiste kõnet).
Küsimused:
1. Milline metsaelanik kuivatab oma puudel seeni? (orav)
2. Kuidas loomad talveks valmistuvad?
Vasta õpetaja küsimustele.
Kodusid valmistatakse talveks ette - mäger, kährik, karu. Slaid number 17. Nad vahetavad suvise "kasuka" talviseks - jänes, rebane, hunt. Slide 18. Rasva kogunemine - metssiga, mäger, kobras. Slaid number 19. Linnud lendavad soojale maale - kraanad, haned, pääsukesed. Slaid number 20. Nad teevad talveks tarvikuid - hiiri, oravaid, siile. Slaid number 21
5. Teadmiste eneserakendamine

- Soovitan teil töötada kahekesi ja täita ülesanne töövihikus lk.19 №5 Ülesanne. Värvige sügislehed soovitud värviga. Leidke viga.

Lapsed töötavad kahekesi. Nad vastavad vastavalt ülesandele. Üldhariduslik UUD (võime töötada kahekesi, oskus töötada töövihikus, oskus esile tuua olulist)
Kommunikatiivne UUD (kõneluste väljaehitamine, tegevuste kooskõlastamine partneriga).
6. Tunni kajastamine ja kokkuvõte

- Mis oli meie tunni teema?
- Mis alustel oleme tuvastanud, et sügis on saabunud?
- Kuidas taimed ja loomad talveks valmistuvad?

- Meie tunni teema on "Sügis".
- Külmaks on läinud, päev lüheneb, puhub külm tuul, sajab vihma. Slaid number 22.
- Puude lehed muudavad värvi ja varisevad. Loomad teevad talveks tarvikuid, valmistavad ette oma eluruume, vahetavad "kasukat".
Kommunikatiivne UUD (oska oma mõtteid suuliselt sõnastada)
- Meie tund on läbi saanud. Te kõik töötasite väga hästi. Ja nüüd määrame, millise meeleoluga te õppetunnist lahkute. Slaid number 23. Kui teil on hea tuju, olete õppinud midagi uut, soovite oma vanematega jagada - joonistage päike. Kui teie jaoks midagi ei õnnestunud ja selle tõttu on sünge meeleolu - joonistage pilv. Tänan tähelepanu eest. Tund on läbi. Slaid number 24. Määrake tunnis nende meeleolu. Isiklik UUD (osake haridustegevuse edukuse kriteeriumi põhjal kindlaks teha oma meeleolu).

Nadežda Šanaurova
Tervikliku maailmapildi kujunemine. GCD kokkuvõte vanemas rühmas „Sügis. Loodus valmistub talveks "

GCD kokkuvõte haridusalal "Tunnetus: tervikliku maailmapildi kujunemine" vanemas rühmas 05 "Teadmised" MBDOU № 121 Krasnojarski Šanaurova N. N.

Teema: “Sügis. Loodus valmistub talveks "

Eesmärgid: tutvustada õpilastele sügise ja sügisenähtuste märke.

Ülesanded: süstematiseerida laste teadmisi aastaaegadest; arendada kõnet ja rikastada sõnavara; arendada huvi ja armastust looduse vastu; kasvatada austust kõigi elusolendite vastu.

Integreeritud haridusvaldkonnad: "Tunnetus", "Suhtlemine", "Sotsialiseerimine", "Ilukirjanduse lugemine".

Tegevused: tunnetuslik, suhtlemisaldis, mängimine, lugemine.

Varustus:

Esitlus;

PI Tšaikovski muusikaline kompositsioon "Aastaajad" (sügis);

Värvilisest paberist (vaher, tamm, kask, haab) lõigatud lehed.

Eeltöö lastega: vestlus sügisest; ilma jälgimine kõndimise ajal; Linnuvaatlus; temaatiliste illustratsioonide arvestamine; mõistatuste tegemine; luuletuste, laule sügisest meelde jätmine; sügislehtede joonistamine; tantsu õppimine sügislehtedega.

Otsese haridustegevuse käik

I. Organisatsiooniline hetk.

II. Tunni teema ja selle eesmärkide edastamine. Lugu sügise märkidest.

III. Uue materjali õppimine. Lugu taimede, loomade, lindude talveks ettevalmistamisest.

IV. Kokkuvõtvalt. Vestlus sellest, mida õpilased on õppinud.

I. Organisatsiooniline hetk.

Mängitakse PI Tšaikovski muusikat "Neli aastaaega". Lapsed istuvad ekraani ees toolidel ja kuulavad kompositsiooni.

Koolitaja:

Poisid, kuulge, mis meloodia see on, hauduv, kurb? Mis meeleolu see tekitab? Kas soovite lõbutseda, rõõmustada, tantsida selle järgi?

(Laste vastused).

Koolitaja:

Selle meloodia mõistmiseks proovige mõistatust ära arvata:

“Põllul tühi, vihma sajab.

Imelihtne korjab lehed ära.

Põhjast hiilib udu

Ägedad pilved rippusid.

Linnud liiguvad lõunasse

Puudutades tiivad kergelt mände.

Arva ära, kallis sõber,

Mis aastaajal? "

(Lapsed vastavad: sügis).

Koolitaja:

Täpselt poisid, see meloodia räägib sügisest. Sügis on kurb ja kurb aeg. Sügisel näib looduses kõik korraks surevat. Lillepeenardes lilled närbuvad. Puude lehed muutuvad kollaseks ja varisevad. Puhub külm tuul. Vihma sajab sageli. Lompidele ilmub õhuke jää. Varsti sajab lund ja mis aastaajal see tuleb?

(Laste vastused).

Koolitaja:

Loomad ja linnud hakkavad karmiks talveks põhjalikult valmistuma. Ja kuidas, saame teada kohe!

II. Tunni teema ja selle eesmärkide edastamine. Lugu sügise märkidest.

Koolitaja:

Täna läheme metsa ja vaatleme, mis seal sügisel toimub, kuidas loodus talveks valmistub.

Kujutage ette, et kogusime teie ja teekonna jaoks kõik vajaliku, riietusime soojalt ja läksime metsa. Lähme, lähme ... (lapsed näitavad jäljendavate liigutustega, kuidas nad võtsid seljakoti, panid kompassi, termose, võileiva, loomadele kingitusi. Pane selga mütsid, jakid, saapad ja jalgadega tembeldamine tähistab nende käekäiku).

Koolitaja (sh heli helifail "Wildlife Voices"):

Niisiis läheme metsa. Oksad pragisevad jalge all, lehestik kohiseb. Lindude siristamist on siiani kuulda. Kui ilus on mets sügisel! Nagu nähtamatu võlur-kunstnik, maalis ta kõik ümberringi kuldse pintsliga! Mida te kutid nägite?

(Laste vastused).

III. Uue materjali õppimine. Lugu taimede, loomade, lindude talveks ettevalmistamisest.

Õpetaja mängib esitlust ja kommenteerib igat slaidi. Lapsed istuvad toolidel ja vaatavad.

(slaid 1, 2)

Soe suvi on läbi. Päikesel pole enam aega maa lühikese päevaga soojendada. Ööd pikenesid ja jahedamaks. Hommikul on lompidel jääd näha.

Puude lehed olid erinevat värvi. Nüüd nad juba kukuvad, kattes kogu maa värvilise vaibaga. Ainult jõulupuud ja männid seisavad jätkuvalt rohelisena.

Varahommik. Päikest on endiselt vähe. Selle kiired libisevad mööda puude tippe ja maas lebab hall kaste. Mets pole sugugi selline nagu suvel - roheline, varjuline. Nüüd on ta kõik värvikas. Kaskid, vahtrad muutuvad kollaseks ja nende seas paistavad nad silma erepunase haavapuustusega.

Koristatud põldudel. Sügis tõi oma helded kingitused.

Süngete, üleulatuvate pilvede tõttu näib taevas olevat madalam ja tundub, et vihma hakkab sadama.

Ilm on muutlik. On tibutavat vihma, siis puhub külm, karm tuul. Päikest näeb välja vähem ja vähem.

Koolitaja: Poisid, teie ja mina oleme pika tee läbinud ja oleme pisut väsinud, puhata, mängime mängu "Lehed"! (õpetaja kutsub lapsi rühma vabale kohale, puistab värvilisest paberist välja lõigatud paberitükid ja kutsub lapsi neid kokku korjama, öeldes:)

"Lahendamatu tuuleke

Puhub välja, puhub välja

Kollased lehed

Rebib puu küljest lahti.

Ja lehed lendavad

Okstest radadeni (käte liigutamine ülalt alla).

Ja jookse läbi lehtede

Väikesed jalad (kerge sörkimine paigas).

Teie ja mina läheme jalutama (astuge kohapeal,

Ja me korjame lehed kokku (istu maha, kummardu, korjan lehed üles).

Koolitaja:

Oh, kui ilusaid lehti oleme kogunud! Hästi tehtud poisid! Palun nimetage, milliste puude alt nad langesid?

(Laste vastused).

Koolitaja:

Okei! Nii hästi oskate tuvastada puid, millelt lehed langesid!

Õpetaja kutsub lapsi ekraani ette oma kohtadele tagasi pöörduma.

Kõik looduses valmistub talveks. Lindudel on sügisesed ettevalmistused eriti märgatavad. Kõrgel taevas on juba kuulda lendkraanade hüvastijättu siristamist. Rookid, tärnid ja muud rändlinnud kogunevad tohututesse parvedesse.

Kuid eemale lendavate lindude asemel ilmuvad meie metsadesse varsti härgade, ristmürkade ja vahatiibude parved. Need on kõik talvekülalised. Nad lendavad meie juurde põhjapoolsematest metsadest, et veeta meiega pikka karmi talve.

Talveks jäänud loomad ja linnud valmistuvad talveks. Orav kuivatab seeni, kogub ja peidab õõnsustesse pähkleid ja tammetõrusid. Kõik see on talle kasulik talvel toidupuuduses.

Karu otsib sooja kevadpäeva eel sooja pesa. Varsti on üsna külm ja esimene lumi tuleb maha.

Sügisel, kuhu iganes vaatad, näed kõikjal, kui erinevad loomad talveks valmistuvad. Kuid mäger ei pea varuma. Sügisel oli ta nii söönud ja paksuks kasvanud, et jõudis vaevu käia. Mäger tirib oma sügavasse auku lehtedest kuiva allapanu ja läheb kevadeni magama.

Hilissügisel metsast siili ei leia. Ta ronis kuhugi võsapuu kuhja alla või mõnda teise eraldatud kohta, keerutas end palliks ja jäi magama.

Niipea kui külmaks läheb, peidavad end konnad, maod, sisalikud. Konnad kaevuvad reservuaaride põhjas mudasse ja mõned ronivad langenud lehtede alla aukudesse. Sisalikud ja maod pugevad erinevatesse urgudesse, pragudesse või mädanenud kändudesse, et seal terve talv magada.

21. september on sügisese pööripäeva päev. Nüüd muutuvad päevad, mis aina kahanevad, ööst lühemaks. Külmaks läheb. Putukad kobarasid erinevates pragudes. Paljud neist, olles vastsed munenud, surevad, teised aga magavad talveks korraliku unega.

Õhus hõljuvad õhukesed hõbedased ämblikuvõrgud. Püüdke selline ämblikuvõrk kinni ja näete, et selle otsas istub pisike ämblik. See oli tema, kes lasi pika hõbedase lõnga lahti ja tuul haaras selle kinni ja kandis koos ämblikuga. Nii asuvad noored ämblikud oma ämblikuvõrkudele.

Jänesed vahetavad oma halli kasuka valgeks, et röövloom ei saaks seda metsas märgata.

Kuid need loomad, kes ei maga talveperioodil ja ei tee endale varusid, valmistuvad külmaks hoopis teistmoodi. Need on rebased, hundid. Kõik nad lihtsalt riietuvad sügisel sooja kasukaga. Pakane pole selles kohutav.

Koolitaja:

Meie jalutuskäik metsa on läbi saamas. Meil on aeg naasta aeda, kutid. Jätame sügisene metsaga hüvasti ja suundume tagasi.

(lapsed viipavad käega, jätavad metsaelanikega hüvasti ja jällegi jäljendavad jalga jalgadega tagasiteed).

IV. Kokkuvõtvalt. Vestlus sellest, mida õpilased on õppinud.

Õpetaja esitab küsimusi, kuulab laste vastuseid:

Noh, kuidas teile meie jalutuskäik meeldis?

Mis teile kõige rohkem meeldis? Mis teile kõige rohkem meelde jääb?

Nimetagem sügise märke - mis need on?

Mis on sügiskuud korras?

Kuidas taimestik (lilled, puud, põõsad) sügisel muutub?

Kuidas loomad talveks valmistuvad?

Kuidas linnud talveks valmistuvad?

Millised linnud on rändavad ja millised istuvad?

Õpetaja kiidab kõiki õpilasi, märgib eriti tähelepanelikke lapsi.

V. Bianchi materjalide põhjal.

Tunni teema : Sügis. Loodus valmistub talveks.

Tunni eesmärgid : tutvustada õpilastele sügiskuude nimetusi, aastaaegade nimesid; rääkige õpilastele sügisese looduse iseärasustest, looduse talveks ettevalmistamisest; arendada huvi ja armastust looduse vastu; kasvatada austust kõigi elusolendite vastu.

Varustus: erinevate puude lehed, sügisese looduse illustratsioonid, album, värvilised pliiatsid.

Tundide ajal

  1. Aja korraldamine.
  2. Varem õpitud ajakohastamine.

Mis on ökoloogia? Miks peame loodust kaitsma?

  1. Tunni teema ja eesmärkide edastamine.
  2. Uue materjali õppimine.

Mis aastaaegu teate?

Mis on aastaajad?

Mis vahe on?

Mis sügiskuud teate?(kevad, talv, suvi)

  1. Õpetaja lugu.
  1. Sügismärgid

Soe suvi on läbi. Päikesel pole enam aega maa lühikese päevaga soojendada. Ööd pikenesid ja jahedamaks. Hommikul on lompidel jääd näha. Puude lehed olid erinevat värvi. Nüüd nad juba kukuvad, kattes kogu maa värvilise vaibaga. Ainult jõulupuud ja männid seisavad jätkuvalt rohelisena. Linnuparved lendasid lõunasse. Talveks jäänud loomad ja linnud valmistuvad talveks. Oravad hoiavad seeni, pähkleid, karu otsib sooja pesa. Varsti on üsna külm ja esimene lumi tuleb maha.

  1. Leht langeb

Sügislehed keerlevad tuules

Sügislehed karjuvad ärevuses:

“Kõik hävib, kõik hävib! Sa oled must ja alasti

Oh, meie kallis mets, teie lõpp on käes! "

Millist loodusnähtust mainitakse luuletaja A. Maikovi luuletuses?(Langevate lehtede kohta)

Ja mis on lehtede langemine?

Miks lehed värvi muudavad?

Sügis. Talvised külmad on veel kaugel ja puud hakkavad juba lehti langetama.

Miks nad vajavad lehtede langemist? Miks lehed oma värvi muudavad? Taimede rohelise värvi annab spetsiaalne pigment - klorofüll. Kuid see ei ole ainus "värvaine" taime kudedes. Koos sellega on pidevalt kollaseid ja oranže pigmente. Kuid suvel pärsib klorofülli intensiivne värvus neid. Sügisel aeglustub klorofülli moodustumine lehtedes ja peatub järk-järgult täielikult. Selle tagajärjel kaob roheline värv ja leitakse pigmendid, mida polnud sel ajal märgata. Leht muudab värvi.

Aga miks lehed varsti maha kukuvad? See on tingitud taimede elutähtsatest protsessidest. Teadlased on leidnud, et sügiseks kogunevad taimele kahjulikud ained lehtede rakkudesse. Leht muutub raskeks ja mõnikord piisab oksast lahti rebimiseks väikesest tuulepuhangust. Leiti, et enne lehtede langemist kahjulike ainete sisaldus neis mitte ainult ei suurene, vaid ka kasulike ainete hulk suureneb märkimisväärselt. Lehtedest taime teistesse osadesse liiguvad süsivesikud ja lämmastikku sisaldavad ained - puu jaoks väga kasulikud ained.

Lehtede langemine on ka taimede kohanemine, et vähendada vee aurustumist külmal ja kuival aastaajal. Kui puud jäid talveks lehtedele, surid nad niiskuse puudumise tõttu, kuna vee aurumine ei lakanud ja selle vool võib peaaegu täielikult peatuda, sest talvel ei suuda taimede juured külma vett omastada.

Nagu teate, peatub sügisel lehtedes fotosünteesiks vajaliku rohelise pigmendi klorofülli süntees. Pärast seda muudavad lehed värvi ja varisevad, kuid enne seda võtab puu neist kõik toitained välja ja varub talveks. Ja see on eriti oluline viletsal pinnasel kasvavate puude jaoks.

  1. Sügiskuud

Ilusal sügisel on kolm poega ja arvake, millised neist:

Meie kooliaed on tühi.

Ämblikuvõrgud lendavad kaugusesse

Ja maa lõunapoolsesse otsa

Kraanad sirutasid käe välja.

Kooliuksed paiskusid lahti

Mis kuu on teie kätte jõudnud? (September)

Looduse nägu muutub süngemaks -

Aiad on muutunud mustaks

Metsad on paljad

Karu jäi talveunne,

Mis kuu teile tuli? (Oktoober)

Väli muutus mustvalgeks.

Vihma sajab ja sajab lund.

Ja see läks külmemaks,

Jõgede veed olid jääs jäätunud.

Talirukis külmub põllul,

Mis kuu, ütle mulle? (November)

  1. Kehaline kasvatus.
  2. Uue materjali uurimise jätkamine
  1. Taimede, loomade, lindude talveks ettevalmistamine

Sügis on vaatlemiseks väga oluline aeg. Kõik elusolendid valmistuvad talve saabumiseks. Vaadake metsa ja proovige neid ettevalmistusi märgata.

Varahommik. Päikest on endiselt vähe. Selle kiired libisevad mööda puude tippe ja maas lebab hall kaste. Mets pole sugugi selline nagu suvel - roheline, varjuline. Nüüd on ta kõik värvikas. Kased ja vahtrad muutuvad kollaseks ning nende seas paistavad nad silma erepunase haavapuustusega. Ainult kuusk ja männid jäid roheliseks nagu varem.

Puhub tuul ja värvilised lehed lehvivad õhus ja langevad maapinnale. Iga päevaga langeb neid üha rohkem, puuoksad lähevad paljaks ja see muudab metsa kuidagi avaramaks ja kergemaks. Valdav osa taimi on juba ammu tuhmunud ja nüüdseks närbunud. Kuid nad kõik puistasid palju seemneid maapinnale; neist kasvavad järgmisel kevadel rohelised noored taimed.

21. september on sügisese pööripäeva päev. Nüüd jäävad päevad, jätkates kahanemist, lühemad kui ööd. Külmaks läheb. Putukad kobarasid erinevates pragudes. Paljud neist, munandid munenud, surevad, teised aga magavad talvel sügava unega. Niipea kui külmaks läheb, peidavad end konnad, maod, sisalikud. Konnad kaevuvad reservuaaride põhjas mudasse ja mõned ronivad langenud lehtede alla aukudesse. Sisalikud ja maod pugevad erinevatesse urgudesse, pragudesse või mädanenud kändudesse, et seal terve talv magada.

Õhus hõljuvad õhukesed hõbedased ämblikuvõrgud. Püüdke selline ämblikuvõrk kinni ja näete, et selle otsas istub pisike ämblik. See oli tema, kes lasi pika hõbedase lõnga lahti ja tuul haaras selle kinni ja kandis koos ämblikuga. Nii asuvad noored ämblikud oma ämblikuvõrkudele.

Sügisel näete kõikjal, kuhu vaatate, kuidas erinevad loomad talveks valmistuvad. Orav kuivatab seeni, kogub ja peidab õõnsustesse pähkleid ja tammetõrusid. Kõik see on talle kasulik talvel toidupuuduses. Kuid mäger ei pea varuma. Sügisel oli ta nii söönud ja paksuks kasvanud, et ei saanud enam kõndida. Mäger tirib oma sügavasse auku lehtedest kuiva allapanu ja läheb kevadeni magama.

Sügisesed ettevalmistused on eriti märgatavad lindudel. Kõrgel taevas on juba kuulda lendkraanade hüvastijätupisinat. Rookid, tärnid ja muud rändlinnud kogunevad tohututesse parvedesse. Vaadake pääsukesi, neid on telegraafijuhtmetel nii palju istunud, nagu nöörile keeratud mustad helmed. Nad istuvad ja siristavad, nagu räägiks kaugest teest.

Kuid eemale lendavate lindude asemel ilmuvad meie metsadesse varsti härgade, ristmürkade, vahatiibade parved. Need on kõik talvekülalised. Nad lendavad meie juurde põhjapoolsematest metsadest, et veeta meiega pikka karmi talve.

Sügisel metsas võib näha palju huvitavat. Peate lihtsalt oskama kõike märgata ja tähelepanelikult, armastusega, piiluda meie põlise looduse ellu.

Poisid, kuidas teised loomad käituvad? Kuidas nad halva ilma eest põgenevad, kust nad peavarju otsivad?(Vastused annavad õpilased.)

Oktoobris on enamik putukaid ja mardikaid ammu kadunud. Nende selja taga hakkas väsimatu jahimees, mutt, oma püünisliike sügaval maa sees tegema.

Hilissügisel metsast siili ei leia. Ta ronis kuhugi võsa alla või mõnda teise eraldatud kohta, keerdus palliks ja jäi magama.

Tohutu karu lebab varsti ka kaevus ja jääb seal sooja kevadpäevani tukastama.

Kuid need loomad, kes ei maga talveperioodil ega tee endale varusid, valmistuvad külmaks hoopis teistmoodi: jänesed, rebased, hundid. Kõik nad lihtsalt riietuvad sügisel sooja kasukaga. Pakane pole selles kohutav.

  1. Töö lehtedega.

Võtke toodud puude lehed ja uurige neid. Lehed, mis puud teil laual on?

Võrdle puude lehti ja nõelu. Kuidas nad erinevad, kuidas nad on sarnased? Miks lehed maha kukuvad, kuid nõelad jäävad ja jäävad?

Kas loomad hoiavad käbisid ja miks?

Loomad valmistuvad karmiks talveks. Kuidas?

  1. Kehaline kasvatus.
  2. Praktiline töö

Vaadake uuesti lehti ja joonistage visandiraamatusse erinevate puude lehed.

Vahtraleht. Kaseleht. Tammeleht. Haabaleht.

Pihlaka leht Linden leht. Lepaleht. Viburnumi leht ja nii edasi.

Mis värvi me neid sügisel värvime? Miks?

  1. Tunni kokkuvõte.

Kirjandus:

  1. Meelelahutuslikud materjalid matemaatika, loodusloo tundideks põhikoolis (luule, ristsõnad, mõistatused, mängud) / Koost. N.A. Kasatkina. - Volgograd: Uchitel, 2003. - 123 lk.
  2. Rudnyanskaya E.I. ja teised. Ekskursioonid loodusesse. Venemaa lõunaosas. Sügis. 1 - 4 klassi. - Volgograd: Uchitel, 2007. - 126 lk.
  3. Keskkonnaharidus algkoolis: õppekavavälise tegevuse arendamine / autor-komp. N.V. Lobodin. - Volgograd: Uchitel, 2007. - 266 lk: Ill.

KES TALVEKS ETTE VALMISTAS.

Ettekande tegi

Koolitaja MBDOU number 161

G. Kemerovo

Belikova Irina Petrovna

KUIDAS LOOMAD TALVEKS VALMISTAVAD

Halljänest leidub kõige sagedamini meie metsades. Erinevalt teistest loomadest pole jänestel püsivaid palke ega kaevata auke. Nad toituvad sagedamini ristiku ja muude mitmeaastaste heintaimede rohelistest saakidest, kus nad leiavad piisavalt toitu kuni sügava talveni. Jänesed ei hoia talveks toitu. Nad toituvad väikestest juurtest, mis on lume alt välja tõmmatud, närivad puude noori võrseid, koort.

Koprad koristavad palju oksi, kannavad neid vee alla ja kuhjavad oma eluruumide lähedusse.

Hiired ladustavad oma urgudesse tammetõrusid, pähkleid ja teravilja.

Huvitav on see, et oravad hoiavad talveks toitu väga usinalt - tammetõrud, pähklid, seened, mis on peidetud lohkudesse, langenud lehtede alla või riputatud puude okste külge. Mõnikord sisaldavad oravavarud kuni kolme või enama kilogrammi pähkleid. Talvisel talveunel ei satu oravad pikali, kuigi väga tugeva pakase ja tuisu korral magavad nad mitu päeva.

Hilissügisel, kui muld külmub ja toidukogus väheneb, kaevuvad siilid langenud lehtedesse ja mähivad end habrasse palli,

märtsini sügavasse talveunne. Sel ajal aeglustub nende hingamine väga palju (kuni 6 korda minutis), kehatemperatuur langeb järsult, vererõhk langeb ja süda teeb ainult paar lööki minutis. Talveunneoleku ajal on siilidel rohkem kui kolmandik, mass väheneb,

kuna talveunes nad ei toitu, vaid elavad tänu sügisel kehasse ladestunud rasvale.

arvake mõistatust

Kes läheb sügisel magama ja tõuseb kevadel üles? (Karu)

Pingi all koperdab väike pall. (Hiir)

Jõgedel on saemehed

Hõbevalgetes kasukates.

Puudest, okstest, savist

Ehitatakse kindlaid tamme.

Sügisel ronib see vahesse,

Ja ärkab kevadel.

Kukkumise ajal kõndis karu paksult üles, leidis koha, kuhu kukkus kaks puud, karule meeldis see lagendik. Yolok läks laiali, paigaldas kõik - valmistas talveks aadlikoori.

Metsakiskjad ei vaja talvevarusid, kuid pakaselisel talvel soe kasukas ei tee haiget

Kõik loomad üritavad talveks tugevamaks saada, paksuks minna, riietuda.

Ta valetab, punakarvaline, otse lumes ja pakasest ta ei hooli!

Ja hundikülm vähemalt seda ...

Nii kogunevad hundid talveks pakkidena. Nii on saaki lihtsam püüda: metssiga, põder, hirv või hooletu jänes.

Ainult näljane ...

Põder. Põder toitub taimedest. Kui palju taimi võib talvel metsas leida? Metsas on palju puid ja põõsaid. See on nende koor ja see suur metsaline sööb. Kui palju ta toiduks vajab? Palju. Seetõttu toidavad metsamehed neid kauneid loomi, et nad saaksid talve veeta. Metsamees - inimene, kes jälgib metsa turvalisust.

Linnud.

Sügisel jääb toitu järjest vähemaks.

Putukad kaovad, rohttaimed närtsivad. Talvel ei leiaks paljud linnud toitu üldse. Suve lõpus ja sügisel lendavad nad ära soojematesse piirkondadesse.

Tärnikesed, musträstad ja muud väikesed linnud lendavad rahvast täis karjas.

Mõni lendab päeval (toonekured, kraanad, röövlinnud, pääsukesed, kiiged) ja teised öösel (kärbsenäpp, kärbsenäpp, kärss), mõni aga lendab ja kõnnib. Näiteks rukkirääk-dergach

Lindude lend Starlingid, musträstad ja muud väikesed linnud lendavad rahvarohketes parvedes. Mõni lendab päeval (toonekured, kraanad, röövlinnud, pääsukesed, kiiged) ja teised öösel (kärbsenäpp, kärbsenäpp, sookail), mõni lendab ja kõnnib. Näiteks rukkirääk-dergach

Linnutee on kaugel ja täis ohtusid. Lendude käigus sureb palju linde. Ainult kõige tugevamad, vastupidavamad jõuavad kõige soojemate äärteni.

Kuid varblased, varesed, harakad, rähnid, tihased jäävad meie piirkonnas talvitama. Sügisel ja talvel lendavad paljud neist inimelule lähemale. Siit saate rohkem toitu ja on, kuhu varjuda tuule ja pakase eest.

Inimesed…

Kuidas inimesed talveks valmistuvad? Viimased viljad korjatakse aedadest.

Seenekorjajad rändavad mööda metsi lootuses, et neil õnnestub leida hiliseid seeni: piimaseeni, meeseeni, russulat, samblasseeni. "

Koduperenaised hakkivad ja kääritavad kapsast,

valmistage moos, marjadest kompotid.

Nad panid köögiviljad keldrisse ladustamiseks.

Kuulamise harjutus

Lapsed on kutsutud luuletust tähelepanelikult kuulama.

Kord tuli perenaine turult

Perenaine tõi turult koju:

Kartul,

Porgand,

Petersell ja peet.

J. Tuwim

Milliseid köögivilju tõi perenaine basaarilt? Korda luuletust.

Majaomanikud koristavad küttepuid, kütavad ahjusid, et majas oleks soe.

... ja loomulikult ostavad nad soojad riided, et me külmadel päevadel ei külmuks ... ja loomulikult ostavad nad soojad riided, et me külmadel päevadel ei külmuks Tänan tähelepanu eest