Puidust osade valmistamise tehnoloogiline kaart. Puittoodete valmistamise tehnoloogiline protsess. Tunni pedagoogiline põhjendus

Õppetunni ülevaade

7. klassi tehnoloogia kohta

Tunni teema: “Tehnoloogiline dokumentatsioon”.

Tunni eesmärk:anda õpilastele põhimõisted projekteerimisdokumentatsiooni kohta.

Ülesanded:   1. Õpetada õpilasi koostama tehnoloogilisi kaarte.

2. Inokuleerida, täpsus, hoolsus.

3. kasvatage austust töö vastu.

Sissejuhatav osa.

Kontrollige klasside nimekirja õpilasi.

Kontrollige vajalikke tarvikuid.

Ohutusreeglid.

Põhiosa.

(teoreetiline).

Kodutööde kontrollimine.

Teema: "Projekteerimisdokumentatsioon."

a) Mis on projekteerimisdokumentatsioon?

(Graafiliste ja tekstidokumentide komplekt, mis sisaldab kogu teavet toote kujunduse kohta).

b) Milliseid disainiprobleeme lahendate tootmiseks vajaliku tootekujunduse ja jooniste väljatöötamisel?

(vali toote, selle konstruktsioonielementide, materjalide parim versioon, analüüsi tootenäidiseid ja teosta joonised).

c) Mis on ESKD?

(Projekteerimisdokumentide ühtne süsteem).

d) Mida nad seostavad disainidokumentidega?

(detaili joonis, koostejoonis, üldjoonis, juhtmestiku joonis, skeemid ja juhendid).

d) Kes töötab välja toodete disaini, teostab jooniseid?

(kujundajad, kavandid).

Uus teema.

"Tehnoloogiline dokumentatsioon."

Tehnoloogiline dokumentatsioonnimetatakse graafilisteks ja tekstidokumentideks, mis määravad toodete valmistamise tehnoloogia. Tehnoloogilise dokumentatsiooni struktuur sisaldab projekteerimisdokumentatsiooni.

Tehnoloogiline protsess -see on osa kogu tootmisprotsessist, sisaldades sihipäraseid toiminguid materjalide kuju, suuruse ja omaduste muutmiseks nendest toodete valmistamisel.

Tehnoloogiline protsess viiakse läbi mitmesugustel tehnoloogilistel seadmetel ja kasutades tehnoloogilisi seadmeid: lisaseadmeid, seadmeid, tööriistu.

Tehnoloogiline toimimine -see on protsessi terviklik osa, mida viiakse läbi ühes töökohas või masinas.

Tehnoloogiline toiming koosneb mitmesugustest tehnoloogilistest üleminekutest.

Tehnoloogiline üleminek   helistage selle osa tehnoloogilisest toimingust, mis viiakse läbi samal töökohal sama tööriista abil.

Tehnoloogilised üleminekud viiakse läbi töödeldava detaili teatud aluse ja kinnitusega, mida nimetatakse paigalduseks.

Peamised tehnoloogilised dokumendid on kaardid: tehnoloogiline, marsruut, töö ...

Tehnoloogiline kaart   nad kutsuvad dokumenti, milles registreeritakse kogu osade ja toodete töötlemise protsess koos tehnoloogilise toimimise ja nende komponentide - üleminekute, aga ka materjalide, kujundusdokumentatsiooni, tehnoloogiliste seadmetega.

Tehnoloogilise dokumentatsiooni väljatöötamine toimub standardse ESKD-ühtne disaindokumentatsiooni süsteemi alusel.

III.. Praktiline töö.

Toote (faili käepidemed, vasara) tootmiseks mõeldud vooskeemi väljatöötamine ja koostamine.

Uurige hoolikalt ühe haridustehnoloogilise kaardi sisu.

Valige või kujundage soovitud osa joonis.

Töödeldava detaili suurus määrake töötlemiseks ette nähtud suurusega ja valige puidu tüüp.

Tehke operatiivkaart koos andmetega tootmisele ülemineku kohta, jooniste kujutised, mõõtmed ja vajalike tööriistade ja seadmete loetelu.

  1. Kokkuvõtlikult.

Tööde koristamine.

Praktilises töös tehtud vigade analüüs.

Hinne.

Avaldamise kuupäev: 13.09.2015

Lühike kirjeldus:

materjali eelvaade

Plaan - tunni kokkuvõte

Õppetund number 4 “Töökoht ja tööriistad puidu käsitsi töötlemiseks.

Puidust osade valmistamise järjekord "

eesmärk õppetund: tutvuma õpilastele puusepatööde tööpinkide seadmega, tööpinkil töötamise tehnikatega, tööpingil ohutu töö reeglitega ja puidutöötlemise tööriistadega; anda teavet töötava ameti kohta tislerina, tutvuda mõistetega “tootmisprotsess”, “tehnoloogiline protsess”, tehnoloogiliste toimingute tüübid, tehnoloogiliste protsesside näited; õpetada vormistama ja registreerima puidust lihtosa valmistamise tehnoloogilise protsessi järjestus; arendada tehnilist mõtlemist, töö kavandamise oskusi, võttes arvesse olemasolevaid ressursse ja tingimusi.

Haridus:   tutvuma seadme tööriistade, puusepatööde töölauaga. Hankige ülevaade puittoodete valmistamise järjestusest. Õppige töökohta korraldama, järgige ohutu töö reegleid.

Arendamine:   arendada tehnilist mõtlemist, töö kavandamise oskusi, võttes arvesse olemasolevaid ressursse ja tingimusi.

Haridus:   tuua täpsust, täpsust.

Tundide tüüp: kombineeritud tund

Meetodid   lugu, vestlus, visuaalsete abivahendite, tööriistade tutvustamine, ohutu töö reeglite tutvustamine, praktiline töö .

Vormitav universaalne õppetegevus:   isiklik, regulatiivne, kognitiivne, kommunikatiivne.

Toetavad kontseptsioonid:   tisleri tööpink (kate, esi- ja tagaklambrid, augud (pesad), kiilud, kandik), tisler, tootmisprotsess, protsess, protsessi toimimine, vooskeem, tehnoloog.

Planeeritud õpiväljundid.

Isiklik

tulemused

Teema

tulemused

Meta teema

tulemused

Omama õppimismotivatsiooni

nosti, näidata üles huvi teema-praktiliste tegevuste vastu.

Tutvuge seadme tööriistade, puusepatööde töölauaga. Hankige ülevaade puittoodete valmistamise järjestusest. Õppige töökohta korraldama, järgige ohutu töö reegleid.

Kognitiivne UUD: oskab hankida erineval kujul esitatud teavet (lugu, toode, illustratsioon jne); iseseisvalt järelduste tegemine, teabe töötlemine, selle ümberkujundamine.

Regulatiivne UUD: oskab algoritmi kavandada

toimingud oma töökoha korraldamiseks koos funktsionaalsuse ja mugavuse paigaldamisega.

Kommunikatiivne UUD: oskab kuulata õpetajaid ja klassikaaslasi, siseneda õppealale

koostöö, sõnastage küsimustele vastused.

Marsruut õppetunni metoodilise ülesehitusega 80min

Lava eesmärk

Õpetaja tegevused

Õpilaste tegevused

1. Organisatsiooni etapp 2 min.

Õpilaste aktiveerimine

Tervitusklass. Kontrollige klassi valmisolekut

Õpetaja tervitused, jälgides tema valmisolekut eelseisvaks tunniks.

Isiklik:   tähelepanu mobiliseerimine, austus teiste vastu

Normatiivne:   tunni planeerimine

Kognitiivne:   tehnoloogiatunni kord ja korraldamine

Kommunikatiivne:   õpetajate ja õpilaste vastastikune koostöö tunnis

2. Teadmiste täiendamine -5 min

Tehke kindlaks teadmiste tase ja valmisoleku aste uue materjali assimilatsiooniks.

Saadud teadmiste analüüsimiseks:

Graafiliste piltide tüübid

Joonte joonistamine
  - kaal

Joonise lugemine

Ülesande täitmine, põhjustades kognitiivseid raskusi: kus on toote valmistamine?

Nad osalevad dialoogis ja probleemsete teemade arutelus, sõnastavad oma arvamuse ja väidavad seda.

Õpilased peavad olema teadlikud, miks ja miks nad peavad seda teemat uurima.

Isiklik:   teadlikkus oma võimetest.

Normatiivne:   oskus oma tööd planeerida.

Kognitiivne: võime töötada koos teabega, analüüsida, võrrelda, esile tuua peamist.

Kommunikatiivne:   õpetajate ja õpilaste koostöö ja suhtlus.

3. Tunni eesmärkide ja eesmärkide seadmine. Õpilaste õppetegevuse motivatsioon -3 min.

Luua tingimused haridustegevusse kaasamise sisemise vajaduse ilmnemiseks.

Teavitage õpilasi õppetunnist:

Tund koosneb 2 osast

1. teema "Töökoht ja tööriistad puidu käsitsi töötlemiseks." 2. Tunni teine \u200b\u200bosa "Puidust osade valmistamise järjekord".

Pärast iga teemat praktiline töö.

Nad vastavad õpetaja küsimustele, arutavad neid. Sõnastage tunni eesmärk, määratledes teadmiste ja teadmatuse piirid. Tehke plaani tunni eesmärgi saavutamiseks ja määrake nende toimingute algoritm.

Isiklik:   tähelepanu mobiliseerimine, soov õppida uusi asju

Normatiivne:   eesmärkide seadmine, tegevuse kavandamine

Kognitiivne:   võime töötada koos teabega, analüüsida, võrrelda, esile tuua peamist

Kommunikatiivne:   ennetav koostöö teabe otsimisel, valimisel ja analüüsimisel.

4. Uute teadmiste esmane assimilatsioon 10 min.

Selgitab esimese teema „Puidu käsitsi töötlemise töökoht ja tööriistad” uut materjali, aitab sõeluda:

Selgitab puusepatööde töölaua ülesehitust, käsitledes üksikasjalikult kõiki selle põhielemente ja keskendudes õpilastele tööpinnal ohutu töö reeglitele;

Tutvustatakse puusepatööde tööriistu.

Isiklik:   teadlikkus oma võimetest;

Normatiivne:   võime kavandada tulevase projekti etappe.

Kognitiivne:   ammutada kuulatavast vajalik teave, struktureerida teadmised.

Kommunikatiivne:   alustage dialoogi usaldusega oma mõtete täielikkuse ja täpsuse väljendamise osas.

5. Esmane mõistmise test 5 min

Edendada emotsionaalset meeleolu ja kognitiivse huvi arendamist teema vastu.

Küsimuste esitamine:

Puidutöötlemise töökoht

Tööpingi peamised osad

Puidutöötlemisriist

TB-d reeglid töölaual töötades

Nad vastavad õpetaja küsimustele, osalevad arutelus, kaitsevad oma vaatenurka, annavad näiteid, analüüsivad jälgitud esitlust.

Isiklik:

Normatiivne:   analüüsida ja luua vastuseid küsimustele loogiline jada.

Kommunikatiivne:   kuulata, kuulda ja analüüsida vestluspartnerite arvamusi

Kognitiivne:   rakendage omandatud teadmisi oma loomingulise projekti teema valimisel.

6. Esmane fikseerimine 15 min

Praktiline töö nr 3. Puusepatöökoha korraldamine.

Õppematerjalide koondamiseks kutsutakse õpilasi täitma töövihikust ülesande 3 lõigud 1 ja 2.

Paneb õpilased töökohtadele, kohandab töölaua iga õpilase kasvuga, jagab puidust toorikud.

Parandab vead toorikute kinnitamisel. Jälgib TB reeglite rakendamist.

Õpilased esinevad:

3. tööülesande punktid 1 ja 2 töövihikust;

Nad uurivad puusepatööde töökoja seadet ja selle elementide eesmärki;

Kinnitage toorikud esi- ja tagumisse kinnituskarpi.

Isiklik:   teadlikkus oma haridusvõimalustest;

Kognitiivne:

7. Uute teadmiste esialgne assimilatsioon 10 min

Korraldage uue teabe sisuline tajumine.

Selgitatakse teise teema uut materjali "Puidust osade valmistamise järjekord".

Esiteks toob see teavet selle kohta, et masinate, mööbli, majapidamistarvete ja muude toodete loomine on keeruline ja pikk protsess, sealhulgas projekteerimine, ehitamine, tehnoloogiline ettevalmistamine ja tootmine.

Enne mis tahes toote valmistamist tuleb see kujundada ja ehitada.

Kujundus   see on toote kujunduse arendamine tervikuna ja - ehitus   - toodete loomine joonistel. Projekteerimisel ja ehitamisel saadud dokumentatsioonil on üks nimi - projekti.

Siis tuleb lava eskiisi kujundus, kus disainer teeb visandid toote kõigist peamistest osadest, valib neist parima ja joonistab joonised mõõtkavas.

Pärast seda arenema tehniline projekt   tooted. Sageli seisneb see mudeli valmistamises kindlas mõõtkavas või täissuuruses. Prototüüpimine võimaldab tuvastada joonistel tehtud vigu, selgitada toote proportsioone ja värvilahendust. Selles etapis arvutatakse toote osade maksumus ja kogu toote maksumus. Vajadusel muutke ja looge kujundus ning arendage seda ajakohastatud kujul tööjoonised   tooted.

Laval tehnoloogiline koolitus   määratakse kindlaks toote valmistamise toimingute järjestus, koostatakse tehnoloogilised kaardid (tehnoloogilised protsessid).

Toote loomise viimane etapp on tootmine prototüüpreaalsetes tingimustes kogenud disainivigade tuvastamiseks. Pärast seda tehke muudatused tehnilises dokumentatsioonis ja valmistage õige arv tooteid.

Masinate, mööbli ja mitmesuguste seadmete loomisel osalevad reeglina erinevate spetsialistide loomingulised meeskonnad: disainiinsenerid, disainerid (disainerid), tehnoloogid, majandusteadlased ja erinevate erialade töötajad.

Tutvuge järgmiste mõistetega:

Tootmisprotsess - materjalide muutmine tööriistade abil valmistooteks;

Tehnoloogiline protsess - osa tootmisprotsessist koos tooriku töötlemise etappidega, et saada eraldi osa tootest või toote kokkupanek osadest

Tehnoloogiline operatsioon - osa tehnoloogilisest protsessist, mis viiakse läbi ühes töökohas.

Lahutage õpikust joonisel 18 näidatud näite abil (üldvaade lk 182). Töötubades töötavad õpilased tehnoloogiliste kaartide kallal - lihtsustatud kujul näidatakse detaili valmistamise protsessi. Nende kompileerimiseks on parem kasutada arvutit.

Osaleda vestluses; sõnastada järeldused, teha märkmeid töövihikusse.

Joonisel 18 toodud näide on lahutatud. määrake iga toimingu jaoks tööriist.

Isiklik:

Normatiivne:   kontroll, parandamine, eraldamine ja teadmatus veel omandatavast, teadlikkus õppematerjali õppe kvaliteedist ja tasemest;

Kognitiivne:

Suhtlus: suuta kuulata õpetajaid ja klassikaaslasi, teha hariduskoostööd, sõnastada küsimustele vastuseid.

8. Esmane fikseerimine 20 min

Pakkuda tunni teemaga seotud tähenduslikku ning assimilatsiooni ja kinnistamist

Praktiline töö nr 4. Puidust osade valmistamise järjestuse väljatöötamine.

Ta soovitab kirjutada töövihikusse õpetaja pakutud osade valmistamise tehnoloogilise protsessi etapid. Selleks peab õpetaja eelnevalt ette valmistama vajaliku arvu osade jooniseid. Osade valik tuleks kindlaks määrata nii, et nende tehnoloogilised kaardid (tehnoloogiline protsess) ei sisaldaks rohkem kui 5-6 positsiooni (toimingud). Töötlemist pole vaja visandada. Samuti saab tudeng arendada oma loomingulise projekti detailide tootmisprotsessi, kui projekti teemavalik on juba määratletud.

Õpilased täidavad ülesannet:

Mõelge detaili joonisele või visandile;

Kirjutab töövihikus valmistamisjärjestuse

Määratleb detaili tegemise tööriistad ja kirjutab nime töövihikusse.

Isiklik:   teadlikkus oma haridusvõimalustest;

Regulatiivne: kavandage oma töökoha korraldamise algoritm.

Kognitiivne:   võime struktureerida teadmisi, valida kõige tõhusamaid viise küsimustele vastamiseks, oskus teadlikult ja kompetentselt üles ehitada vastuseid, mis sisaldavad tehnoloogilist terminoloogiat, muuta teavet.

Kommunikatiivne: korraldage üksteisega haridusalane suhtlus ja sõnastage meeskonnana tervikuna küsimustele vastused.

9. Assimilatsiooni kontroll, vigade üle arutlemine ja nende parandamine 6 min

Tuvastage levinumad vead ning võimalikud lüngad teadmistes ja oskustes, kõrvaldades, parandades ja täiustades neid

See analüüsib õpilaste tööd tunni ajal, annab nõu arutelu käigus tekkivates küsimustes, annab nõu, aitab.

Õpetab tegevust jälgima ja ennast hindama.

Arendab õpilaste võimet iseseisvalt vigu leida ja parandada, edukuse määra kindlaks teha.

Õpetaja sõnastab järeldused, võtab kokku ühiste ja individuaalsete tegevuste tulemused, seab tunni jaoks hinded.

Tunni selle teema valdamise eest punkte saades arvestage töövihiku 3. ülesande punktide 1 ja 2 õigsusega

Õiged vastused ülesandele "Testi ennast"   teemal “Töökoht ja tööriistad puidu käsitsi töötlemiseks”

Avaldus

Kokkuvõtvalt toimub tunni teise teema "Puidust osade valmistamise järjestus" uurimus vastavalt tehnoloogilise kaardi väljatöötamise tulemustele vastavalt kriteeriumidele:

    materjaliosade õige valik;

    tooriku suuruse valimine, võttes arvesse toetusi;

    toimingute sisu täpsus;

    tööriistade loetelu täielikkus;

    seadmete loetelu täielikkus;

    teksti kirjaoskus;

    toimingute jada õige esitamine;

    protsessis näidatakse ära kõik vajalikud toimingud;

    tehnoloogilise kaardi täitmise täpsus;

10) ülesande täitmise aeg.

Esitage klassis ja individuaalselt materjali assimilatsiooni tulemusi, teostage kontrolli (õpetaja abiga rakendatakse enesekontrolli ja vastastikuse kontrolli vorme), sõnastage raskused ja viige läbi parandus, tehtud vigu.

Sõnastage järeldused uuritud materjali kohta.

Isiklik:   teadlikkus aine õpetamise olulisusest;

Normatiivne:   kontroll, parandamine, eraldamine ja teadlikkus sellest, mis on veel assimileeritav, teadlikkus õppematerjali kvaliteedi ja assimilatsiooni taseme kohta;

Kognitiivne:   võime struktureerida teadmisi, valida kõige tõhusamaid viise küsimustele vastamiseks;

Suhtlus:   partneri käitumise juhtimine - kontroll, korrigeerimine, partnerite tegevuste hindamine, suutma kuulata õpetajaid ja klassikaaslasi

10. Teave kodutööde kohta, juhendamine nende täitmise kohta 2 min

Kodutöö teave

Õpetaja soovitab.

Kodutööde kolm taset:

Standardne miinimum

(reproduktiivtasand)

Konstruktiivne

- Loominguline

1. Vastake õpiku § 5 ja 6 lõpus esitatud küsimustele.

2. Lahendage töövihikust ristsõna.

3. Otsige Internetist ja muudest allikatest teavet selle kohta, millised on muud puusepatööriistad, mida pole õpikus käsitletud.

4. Kui õpilane soovib teha osa, mille kujutist õpikus pole, peate otsima Internetist ja salvestama valitud osa tehnoloogiliste toimingute jada.

Ristsõna vastused. Horisontaalne: 1 - tisler, 5 - disainer. Vertikaalne: 2 - tehnik, 3 - joonistamine, 4 - töölaud.

Nad on teadlikud kodutööde varieerumisest, valivad selle teostamiseks teostatava võimaluse ja töötavad selle kallal.

Isiklik:   teadlikkus aine õpetamise olulisusest;

11. Refleksioon (tunni kokkuvõte) 2 min

Andke klassi ja üksikute õpilaste tööle kvaliteetne hinnang.

Alustage õpilaste mõtisklust nende psühho-emotsionaalsest seisundist, nende tegevuse motivatsioonist ja suhtlemisest õpetaja ja klassikaaslastega möödunud tunnis.

Õpetaja korraldab tunnis õppetegevuse kajastamise.

Mida sa tunnis õppisid?

Milliseid uusi mõisteid olete täna õppinud?

Kus saan omandatud teadmisi praktikas rakendada?

Miks peate seda materjali teadma?

Milliste raskustega olete kokku puutunud?

Andke oma tegevusele tunnis analüüs.

Kutsub õpilasi üles sõnastama oma vastus telegrammi, SMS-sõnumi ja täidetud lause vormis.

Võite paluda õpilastel oma vastust põhjendada.

1. Tunnis töötasin aktiivselt / passiivselt

2. Olen tunnis tehtud tööga rahul / mitte rahul

3. Tund tundus mulle lühike / pikk

4. Ma pole tunnist väsinud / väsinud

5.Minu tuju läks paremaks / halvemaks

6. Tunni materjal oli mulle selge / mitte selge

kasulik / kasutu

huvitav / igav

7. Kodutöö tundub mulle kerge / keeruline

huvitav / pole huvitav

Nad vastavad õpetaja küsimustele, analüüsivad nende poolt tunnis tehtud tööd, teostavad enesehinnangut, arutavad seda, teevad järeldusi.

Isiklik:   teadlikkus aine õppimise huvist ja olulisusest;

Normatiivne:   tunnis tegevuse enesehindamine;

Kognitiivne:   subjektiga seotud kognitiivse huvi arendamine;

Suhtlus:   oskus kuulata ja dialoogi pidada;

Kui materjal teile ei sobi, kasutage otsingut

Mis tahes toote loomine toimub mitmes etapis ja esimene neist on tulevase toote kujundus.

Ärge kiirustage selle tootmist kohe alustama. Võite viga teha, midagi valesti teha ja kogu töö tuleb ümber teha. Pole ime, et on olemas ütlus: "Mõõtke seitse korda, lõigake üks kord."

Esmalt peate tegema tulevase toote jaoks mitmesuguste võimaluste visandid või visandid. Seejärel analüüsivad nad kirjalikult iga võimaluse eeliseid ja puudusi, mis võimaldab teil valida parima.

Toote valitud versiooni jaoks töötatakse välja tehniline dokumentatsioon: visand, tehniline joonis või mõõtmeid tähistav joonis.

Pärast tehnilise dokumentatsiooni ettevalmistamist hakkavad nad kvaliteetseid toorikuid valima ja neid märgistama. Toorik on teatud suurusega materjal, millest osa valmib (ükskõik millise detaili tooriku mõõtmed on alati suuremad kui detaili enda oma). Toorikust saadakse üks või mitu osa.

Osade ühendamist tooteks nimetatakse kokkupanemiseks.

Tooriku muutmine detailiks või tooteks peab rangelt vastama tehnoloogilisele protsessile, st teatud toimingute jadale.

Toote tootmisprotsess koosneb paljudest tehnoloogilistest toimingutest. Näiteks hõlmavad tehnoloogilised toimingud tooriku lõikamist puusepatööde pingil, aukude puurimist puurmasinal, toote värvimist spetsiaalsesse ruumi jne.

Tooriku töötlemise ja sellest osade valmistamise toimingute jada registreeritakse spetsiaalsetes tehnoloogilistes või marsruudi kaartidel.

Tehnoloogilisel kaardil (tabel 6) kirjeldavad nad üksikasjalikult tehnoloogiliste toimingute järjestust, teostavad igale toimingule vastava tooriku graafilise pildi, näitavad kasutatud tööriistu ja seadmeid.

Tabel 6
Lõikelaua tootmise vooskeem

Ei p / p

Toimingute järjestus

Graafiline pilt

Tööriistad ja inventar

Valige toorik 10–12 mm paksusest tahvlist või vineerist ja märkige toote kontuur vastavalt mallile

Mall, pliiats, töölaud

Lõigake toode piki kontuuri

Hacksaw, puusepatööde töölaud

Torgake augu keskpunkt ülaosaga. Puuri auk

Ümberpööramine, puurimine, rootor või puur, töölaud

Toote puhastamiseks ümardage teravad servad ja nurgad

Tööpingi lihvimisalus

Teekonnakaartidel on näidatud ainult toimingute jada (tabel 7).

Tabel 7
Lõikelaua marsruudi kaart

Praktiline töö number 25
Lihtsa vooskeemi koostamine

Töökäsk

  1. Valige üks oma projekti tooteosadest.
  2. Uurige hoolikalt vajalikku osa või selle graafilist pilti.
  3. Tabeli 6 abil koostage selle osa valmistamise vooskeem.
  4. Kontrollige ise tehnoloogilise kaardi koostamise õigsust ja andke see siis õpetajale kontrollimiseks.

Uued kontseptsioonid

Toote loomise, kujundamise, hankimise, osa, montaaži, protsessi, toimimise, marsruutimise, marsruudi kaardi etapid.

testi küsimused

  1. Loetlege oma disainitud puittoote valmistamise etapid.
  2. Mis vahe on toorikust ja osast?
  3. Mis jaoks on tehnoloogilised kaardid?
  4. Miks on tooriku mõõtmed suuremad kui detaili mõõtmed?

õpetaja: Šilnikov Aleksander Vasiljevitš

Teema: tehnoloogia

Hinne: 5

Õppetunni tüüp: uus teadmiste tund

Teema: Puit. Saematerjal ja puitmaterjalid

Eesmärgid:

Haridus:Tutvumine loodusliku konstruktsioonimaterjaliga - puit, saematerjal ja puitmaterjalid

Harimisekskäitumine kultuuris frontaaltöös, individuaalne töö; austus looduse vastu; kujundada ja arendada keskkonnaalast mõtlemist.

UUD moodustamiseks:

Isiklik UUD:valmisolek ja oskus järgida tehnoloogiatundides ohutuseeskirju; võime pidada dialoogi võrdsete suhete ja vastastikuse austuse alusel; võime konflikte konstruktiivselt lahendada

Regulatiivne ECM:tahtmine ja oskus eesmärke seada; kavandada eesmärkide saavutamise viise; õppida iseseisvalt oma aega kontrollima; viima tegevuse õigsuse enesehindamise läbi selle kõigis etappides

Kommunikatiivne UUD:kujundage oma arvamus, kuid enne otsuste tegemist ja valikute tegemist määrake ja võrrelge erinevaid vaatepunkte; esitada küsimusi; teostada vastastikust kontrolli ja osutada vastastikust abi; õppige oma mõtteid väljendama ja kaaslasi tähelepanelikult kuulama

Kognitiivne UUD:teostama täpsemat teabeotsingut; anda mõistetele definitsioone; töö tekstidega (sissejuhatav, õppimine, õppimine või lugemisotsing): põhi- ja keskhariduse esiletõstmiseks

Oodatud tulemused:

Õppeained:

Tea   puidu, saematerjali ja puitmaterjalide määratlused ja nende ulatus

Olema võimeline   eristada puiduliike ja saematerjali liike; vali toote jaoks sobiv materjal

Isiklik: metsa tähtsuse mõistmine inimese ja inimkonna elus; teadlikkus looduse austamise vajalikkusest.

Meta-subjekt: mõistmine inimese ajaloolise seose kohta puiduga kui kõige mugavama loodusliku struktuurimaterjaliga ja vajadusega säilitada ökoloogiline tasakaal.

Põhimõisted:puit, okas- ja lehtpuuliigid, puitkonstruktsioon, koor, kasvurõngad, saematerjal, lauad, tahvlid, talad, tahvlid, plastik, ribi, otspind, serv, puitmaterjalid, vineer, spoon jne.

Varustus:   Õpik: tehnoloogia. Tööstustehnoloogia. 5. klass. A.T. Tšišenko, V.D. Simonenko; Tööriistakomplekt. 5. klass. A.T. Tšišenko; Töövihik; ülesanded 2,3,4,5, mis on koostatud MO Exceli tabelites, esitlus, jaotusmaterjal, multimeediaprojektor, arvutid

TÄHELEPANU. Sellel õppetunnil on mitmeid funktsioone, mida tuleks arvestada selle struktuuri ja planeerimise aja analüüsimisel.

See on üks esimesi tehnoloogiatunde 5. klassis. Kõik on uus ja õpetaja ning töötuba ja mõned töövõtted. Selle õppetunni tihedus on 60–80%, s.o. akadeemiline töö ei tohiks võtta kõiki 90 minutit, vaid 55 minutit kuni 72 minutit (hügieenilised kriteeriumid tunni ratsionaalseks korraldamiseks vastavalt N. K. Smirnovile).

Suur hulk põhimõisteid parema õppimise tunni teema sisus on jagatud eraldi rühmadesse ja igaüks neist on etapid uuring   uus ja kinnitus   uus. Sest uue kindlustamine   Mõelnud on kaks võimalust ülesannetega töötamiseks. Kui tund toimub töötoas, saavad õpilased kaartidel ülesandeid ja vastavustõendamine toimub vastavate esitlusslaidide abil.

Suurepärane töö saadakse siis, kui tunni selles etapis liigub klass arvutiteadustundi. Seejärel pakub õpetaja MO Exceli tabelites ettevalmistatud töövõimalusi 2,3,4,5. Kõigile minu õpilastele meeldib selliseid ülesandeid täita. Nende täitmine võtab palju vähem aega, arvuti jälgib rangelt õigekirja ja ei jäta vigu. Ja mis kõige tähtsam - arvuti hindab tööd õiglaselt, ei leia viga, aga ei tee ka järeleandmisi. Dünaamiliseks pausiks peetakse üleminekut töökojast arvutiteaduse kabinetti ja vastupidi.

Haridustegevuse korraldamise põhietapid

Oodatud tulemused

(UUD areng)

Lava eesmärgid

Õpetaja tegevused

Õpilaste tegevused

Organisatsiooniline

Hetk (2 min)

Korraldage õpilastele õppetegevusest tulenevate nõuete ajakohastamist

Tervitus õpetaja, psühholoogiline suhtumine

Töötamise aruanne

Normatiivne:

vabatahtlik eneseregulatsioon;

Isiklik:

mõistuse loomine (ma pean ...)

Suhtlus:

I.   Õppetegevuse motivatsioon

Eesmärk: õpilaste kaasamine tegevustesse isiklikul tasandil. "Ma tahan, sest saan"

Ettevalmistused materjali teadlikuks tajumiseks, kognitiivse huvi stimuleerimiseks, koolituse sisu muutmiseks isiklikult oluliseks

Korraldab. Selgitab temaatilist raamistikku.

Soovitab lauset jätkata:

Karjala on maa ... ja ...

See soovitab valida ainult ühe objekti, mis sobib tehnoloogiatunni jaoks

Ta pakub selgitust, vastab küsimustele: miks? mida sa arvad?

Korrake põhilisi ettevaatusabinõusid

Soovitage võimalusi, valige, tehke kokkuvõte, kommenteerige

Valige metsa

Küsimustele vastama

Suhtlus:

haridusliku koostöö kavandamine õpetaja ja kaaslastega.

Kognitiivne: loogiline - objektide analüüs funktsioonide esiletoomiseks

II. Tunni teema sõnastamine, eesmärkide seadmine(7 minutit)

Eesmärk: uuritud materjali kordus; õppetunni eesmärgi hääldamine tunni teemana

Uute teadmiste ja tegevusmeetodite avastamiseks ja assimileerimiseks vajalike teadmiste, oskuste, elukogemuse reprodutseerimine.

Õpimotivatsiooni pakkumine, tunni eesmärkide vastuvõtmine

Soovitab nimetada pühadega seotud puid;

puud ja talgud;

puud - Zaonezhie hea ja ajalooline hiilgus.

Soovitab sõnastada tunni teema ja tunni eesmärgi;

Aitab tööplaani visandada.

Selgitab sõnastust;

Pakkumised hindamispaber   meetodi järgi töötamiseks rüütelg

Harjutus 1:   lk 4 töövihikus

Töö hindamise kriteeriumid 2. ja 3. slaid

Vasta küsimustele:

Kuusk - uus aasta

Paju - lihavõtted, palmi pühapäev

Kask - kolmainsus. Nelipühad

Pärn - rebane ja jänes (rinnutünn)

Kuusk, mänd - muuseum - Kizhi kaitseala (puitarhitektuuri monumendid)

Haab - ploughshare (katab templite kuplid)

Sõnasta teema   Puit. Saematerjal ja puitmaterjalid.

Sõnastage eesmärk: tutvumine loodusliku ehitusmaterjaliga - puit, saematerjal ja puitmaterjalid

Täitke töövihiku tabel;

Sisestage tulemuste lehele töö tulemused

Isiklik: teadlikkus oma võimetest

Suhtlus:

Oma mõtete väljendamine piisava täielikkuse ja täpsusega; küsimuste esitamine; haridusliku koostöö kavandamine õpetaja ja kaaslastega

Normatiivne:

Eesmärkide seadmine; proovitreeningu läbiviimine

Kognitiivne:

Kognitiivse eesmärgi enese vormistamine;

Loogiline - probleemi sõnastamine; objektide analüüs funktsioonide esiletoomiseks

Füüsiline vorm

Dünaamiline paus

III. Uue õppimine(15 minutit)

Eesmärk: Uute teadmiste “avastus”

rakendus 4.jpg

rakendus 3

lisa 3.1

rakendus 2

lisa 2.1

1. lisa

IV. Pin uus(25 minutit)

Eesmärk: uute teadmiste rääkimine, salvestus referentssignaali kujul

Uute teadmiste ja tegevusmeetodite avastamine ja assimileerimine õpilaste poolt

Uue teabe põhiasja omandamiseks ülesannete täitmine, ülesannete, sealhulgas loovate ülesannete täitmine uuritud põhjal.

Lünkade tuvastamine uuritud materjali esialgses mõistmises, tuvastatud lünkade korrigeerimine, kindlustades iseseisvaks tööks vajalike teadmiste ja toimimisviiside kinnistamise õpilaste mällu

Soovitab kaaluda puutüve struktuuri vastavalt õpiku lehekülgedele 10–11 (3 lõiku) ja teha järgmist:

2. ülesanne(kaart - lisa 1 või variant MO Exceli pagasiruumi struktuur);

3. ülesanne(kaart - 2. lisa või MO Exceli ristlõike võimalus)

Pakkumised õpikuga töötamiseks lk 11 - lk 12 ja helistamiseks puidu plussid ja miinused

Õpetaja kinnitab tahvli külge 2-veerulise kaardi või soovitab õpilasel seda teha.

See pakub välja problemaatilise küsimuse: kuidas kindlaks teha (oletame), millisest väikesest proovist väike puu?

Pakkumised õpiku lk 13 töötamiseks ja toimimiseks: 4. ülesanne(kaart - 3. sapi või MO Exceli versiooni saematerjali tüübid); 8. slaid

See soovitab esineda: 5. ülesanne(kaart - rakendus 4 või võimalus MO Exceli tahvli elemendid); slaid 10

Õpetaja näitab mitu näidist (vineer, rööp, vooder, puitkiudplaat jne)

Ja palub valida looduslikud puitmaterjalid, s.t. mida saadakse palkidest või saematerjalist saagimise, hööveldamise, lõikamise teel

2. ülesanne   kaartidega või MO Excelis. Kaardiga töötades kontrollige slaidide 4 ja 5 sisu, täites enesehindamislehe.

Õpilased töötavad õpiku abil ja esinevad 3. ülesanne   kaartidega või MO Excelis. Kaardiga töötades kontrollige slaidid 6 ja 7, täites enesehindamislehe.

Õpilased töötavad õpikuga, tõstavad esile teksti plussid ja miinused.

Suuliselt nimetatakse puidu plussideks ja miinusteks.

Õpilased töötavad õpiku abil ja nimetavad puidu omadusi: tõugu, tekstuuri, värvi, lõhna, kõvadust;

Õpilased töötavad õpiku abil ja esinevad 4. ülesanne   kaartidega või MO Excelis. Kaardiga töötades kontrollige 9. slaidi ja täitke enesehindamise leht

Esinevad õpilased 5. ülesanne   kaartidega või MO Excelis. Kaardiga töötades kontrollige slaidi 11 ja täitke enesehindamise leht

Õpilased teevad valiku.

Tekib küsimus, kuid mida tuleks nimetada ülejäänud proovideks? Kust leida vastus? Millised teabeallikad on õpilastel praegu?

Töö õpikuga lk 14. Hääldage puitmaterjalide proovide nimed

Suhtlus:

Oma mõtete väljendamine piisava täielikkuse ja täpsusega; küsimuste esitamine; algatuskoostöö: kontroll, korrigeerimine, partneritegevuste hindamine

Normatiivne:

Planeerimine, prognoosimine, kontroll, hindamine, korrigeerimine

Kognitiivne:

Füüsiline vorm

(4 minutit kahes õppetükis)

Dünaamiline paus

Silma laeng

Õpetaja pakub pausi pärast iga semantilise rühma ülesannete täitmist

Puit

Saematerjal ja puitmaterjalid

V. Järelevalveülesanne(20 minutit)

Eesmärk: igaüks peaks ise järeldama, et ta juba teab, kuidas.

Uusi kontseptsioone sisaldavate ülesannete täitmine ja üleminek ülesannetele, milles kasutatakse uusi teadmisi koos eelnevalt uuritudga.

Materjali ja toimimismeetodite valdamise taseme esmane kontrollimine ja enesekontroll. Teadmiste ja tegevusmeetodite assimilatsiooni kvaliteedi ja taseme väljaselgitamine, samuti puudujääkide tuvastamine teadmistes ja tegevusmeetodites, tuvastatud puuduste põhjuste väljaselgitamine.

Praktilise töö näidised on lauale pandud. Õpetaja pakub täitmist lk 1 ja 4lR 1-st õpiku lk 15

Jookse harjutus 2töövihiku lehel 4.

Jookse 5. harjutustöövihiku lehel 5.

Valige proov, analüüsige omadusi ja proovige kindlaks teha puidu tüüp.

Sisestage praktilise töö tulemused hindamislehele

Esinevad õpilased harjutus 2   ja viige kriteeriumide kohane enesetest läbi slaidide 12 ja 13 abil.

Esinevad õpilased 5. harjutus   ja viige kriteeriumide järgi enesekontroll, kasutades slaidi 14.

Sisestage andmed enesetesti lehele.

Isiksus: enesemääratlus

Normatiivne:

Kontroll, korrigeerimine, eraldamine ja teadlikkus sellest, mis on juba õpitud ja mida tuleb omandada, teadlikkus assimilatsiooni kvaliteedist ja tasemest

Kognitiivne:

Analüüs, võrdlus, üldistamine, analoogia; kontseptsiooni kokkuvõtmine; esmase ja teisese teabe määratlus; teadmiste struktureerimine; lausungi teadlik ja meelevaldne konstrueerimine

VII. Haridusliku tegevuse kajastamine tunnis   (5 minutit)

Eesmärk: õpilaste teadlikkus oma haridustegevusest, enda ja kogu klassi tulemuste hindamine.

Tunni eesmärkide ja tulemuste vahelise vastavuse loomine, muudatuste tegemine, analüüsimine ja õppetegevuse ülevaade

Õpetaja soovitab tunnis tehtud tööd analüüsida. Väljendage oma arvamust küsimuses: kas haridustöö tulemused langesid kokku kavandatud näitajatega? Mis olid raskused? Mis oli huvitav ja mida on parem mitte kasutada?

Enesehinnang.

Õpilased töötavad hinnetega.

Väljendage oma arvamust tunni ülesannete, kavandatud töömeetodite kohta.

Kommunikatiivne: oskus oma mõtteid piisava terviklikkuse ja täpsusega väljendada;

Kognitiivne: peegeldus

Regulatiivne: teadlikkus assimilatsiooni tasemest ja kvaliteedist; kontroll

Viii. Kodutööd ja töökoristamine (5 min)

Kodutööde mahu ja sisu kommunikatsioon, sealhulgas kodutöö võimalused õpilaste vahel, juhendamine selle täitmisel

Õpetaja soovitab valida kodutöö:

1. Leidke Internetist, kuidas Karjala kask erineb teiste kasepuuliikide puidust.

2. Leidke fotokaartidelt vastused ülesannetele

Õpilased kirjutavad ülesanded päevikutesse;

Tehke puhastustöid

Kirjandus

Tisleri / Comp. E.V. Smirnova - M .: Stroyizdat, 1996. - 328 lk.

Stepanov B.A. Materjalid puidutöötlemisega seotud kutsealadele: õpik. alguses. prof. Haridus / M .: Kirjastuskeskus "Akadeemia", 2003-38s.

CD-ROM “Tehnoloogia. Elektrooniliste visuaalsete abivahendite raamatukogu "CJSC" INFOSTUDIA. ECON "2004.

Tehnoloogiatundide ja täiendõppe süsteemide elektrooniline saade, mis on kohandatud tutvustamiseks interaktiivsel tahvlil. 5. klass. Glozman E.S., Glozman A.E., Khotuntsev Yu.L. Mnemosyne, M., 2009.

Pärast toote monteerimisjoonise väljatöötamist ja selle detailide valmimist (tootes sisalduvate kõigi osade joonised on tehtud) jätkatakse projekti tehnoloogilise etapi järgmisse etappi: tehnoloogilise dokumentatsiooni väljatöötamisega.

Tehnoloogilise dokumentatsioonina kasutatakse marsruudi kaarti, mis näitab toorikute hankimise marsruuti. Operatsioonikaart sisaldab protsessi toimingu üksikasjalikku kirjeldust. Tehnoloogilisel kaardil - toimingute jada, nende graafiline esitus, samuti igaks toiminguks vajalike tööriistade ja seadmete loetelu. See tähendab, et vooskeem kirjeldab osa või toote tootmisprotsessi. Koolituse töötubades töötate tehnoloogiliste kaartide kallal.

Puittoodete tootmine algab detailide jooniste (visandite) hoolika uurimisega. Seejärel valitakse sobiva suurusega toorikud, tähistatakse tulevaste osade kontuurid, toorikud töödeldakse vastavalt joonise mõõtmetele, need puhastatakse ja valmisosad valmis. Kui toode koosneb mitmest osast, siis enne lõplikku viimistlemist on need omavahel ühendatud.

Tabelites 2 ja 3 on näitena toodud puitdetailide valmistamise suunad. Tabelis 2 kirjeldatud osa on prismakujuline (varda kuju), tabelis 3 on see silindrilise ja koonilise kujuga.

tabel 2

Marsruutimine.
  Ülemise riba valmistamine (“pliiatsikarp”, vt joonis 6, d)





Tabel 3

Marsruutimine.
Pisikese tootmine



Marsruudi koostamisel ei tohiks tooriku töötlemiseks eraldada suuri saastekvoote. See toob kaasa puidu põhjendamatu tarbimise ja seda tuleb kasutada säästlikult.

Praktiline töö nr 6

Puitosade valmistamise tehnoloogilise kaardi väljatöötamine

  1. Vaadake üle ja lugege õpetaja joonistust oma loomingulise projekti puitosa või visandi kohta.
  2. Selle osa valmistamiseks töötage välja vooskeem.
  3. Määrake, milliseid tööriistu on vaja selle toote või selle osa valmistamiseks, kirjutage nende nimed töövihikusse.

Tehke arvuti abil oma disainitoote üksikasjade tootmiseks tootmisvooskeem ja täitke see.

Uued sõnad ja mõisted

Marsruudi kaart, tegevuskaart, tehnoloogiline kaart.

Pange oma teadmised proovile

  1. Mis on puurimine?
  2. Mida marsruutimisel näidatakse?
  3. Millistest etappidest koosneb puidust osade valmistamise tehnoloogiline protsess?
  4. Pidage meeles, mida spetsialisti nimetatakse tehnoloogiks.